Bagna i mokradła w Warszawie i okolicach

Bagno Całowanie

Chodzenie po bagnach wciąga! To prawdziwa gratka dla tych, którzy mają w sobie duszę odkrywcy i lubią docierać tam, gdzie nie ma jeszcze tłumów turystów.

Warszawa należy do najbardziej zielonych stolic Europy. Na jej terenie znajduje się niemal 100 parków, kilkanaście rezerwatów przyrody, a także rozległe lasy. Również okolice miasta obfitują w tereny zielone, z których duża część została objęta ochroną – i nie mówimy jedynie o powszechnie znanym Kampinoskim Parku Narodowym. W Warszawie i okolicach nie brakuje również bagien i mokradeł – niezwykle cennych dla całej przyrody i ludzi. Gromadzą dwutlenek węgla (niekiedy nawet lepiej niż las tropikalny!), chronią przed suszą i pożarem i są domem dla licznych przedstawicieli flory i fauny. Są jednocześnie prawdziwym antidotum dla osób zmęczonych miejskim zgiełkiem – dużo bardziej dzikim i nieuregulowanym niż poprzecinanie ścieżkami parki.

Dziś zabieramy Was więc na spacer po malowniczych bagnach i mokradłach w Warszawie i okolicach. Załóżcie wygodne buty i ruszajcie z nami na poszukiwanie dzikości!

Bagno Jacka

Bagno Jacka leży na terenie warszawskiej dzielnicy Wesoła i jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo obiektów w tym rejonie. Utworzono go w celu ochrony charakterystycznej roślinności torfowiskowej. Żyje tu również wiele chronionych gatunków zwierząt, gadów, płazów i ssaków (podobno można tu spotkać łosia, a spacerując po okolicy, wielokrotnie znajdowaliśmy ślady bobrów).

Dawniej wydobywano tu torf, dlatego też dziś w wielu miejscach można natknąć się na malownicze mokradła porośnięte szuwarami, mchem, niskimi krzewami i łamiącymi się pod swoim ciężarem brzozami. Na niektórych obszarach krajobraz wygląda niemal postapokaliptycznie! Najpiękniej wyglądają okolice zbiornika wodnego, leżącego niemal tuż przy stacji PKP Warszawa Wesoła. Wokół terenów podmokłych prowadzi wiele wydeptanych przez lata ścieżek, jednak brak tu typowych oznaczonych szlaków turystycznych. Bagno Jacka nie jest udostępnione do zwiedzania, nie ma tu pomostu i innych udogodnień. Niezwykłe widoki można jednak podziwiać z biegnących krawędzią rezerwatu torów kolejowych (używanych tylko przez jednostkę wojskową, więc bez obaw można wzdłuż nich spacerować) lub z jednej ze ścieżek okalających bagno.

Bagno Jacka

Bagno Jacka

Bagno Jacka

Do Bagna Jacka najłatwiej dotrzeć od strony stacji kolejowej lub wchodząc do lasu przy ogródkach działkowych na osiedlu wojskowym (wystarczy iść wtedy wzdłuż torów kolejowych).

Macierowe Bagno

Macierowe Bagno to torfowisko znajdujące się na terenie osiedla Stara Miłosna (dzielnica Warszawa-Wesoła). Powstało, gdy wśród wydm utworzyło się kilka stojących zbiorników wodnych, które z biegiem czasu przekształciły się w malownicze mokradła. W 2012 roku teren wyglądał jak jezioro,  obecnie woda niemal całkowicie opadła, a podmokłe tereny są zarastane przez roślinność.

Niezwykłe walory przyrodnicze okolicy sprawiają, że Macierowe Bagno zostało włączone do obszaru Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, nie stanowi jednak odrębnego rezerwatu. Dawniej na tym terenie wydobywani torf, las został więc poprzecinany siecią dróg i ścieżek. Obok wybudowano nawet osiedle domów letniskowych.

Wokół Macierowego Bagna wytyczono szereg szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych. W sąsiedztwie znajduje się również Barek na Dakowie – ukryta w lesie przytulna knajpka, w której można usiąść na świeżym powietrzu  i zjeść kiełbasę z dzika lub fenomenalne pielmieni, a przy okazji uraczyć się chłodnym cydrem lub napojem bezalkoholowym.

Macierowe Bagno

Macierowe Bagno

Macierowe Bagno

Do Macierowego Bagna najlepiej dotrzeć od ulicy Torfowej. Na skrzyżowaniu Torfowej i Jana Pawła II znajduje się przystanek autobusowy, nie ma również przeszkód, by w okolicy zostawić samochód.

Łosiowe Błota

Łosiowe Błota to urokliwy rezerwat torfowiskowy znajdujący się na terenie Lasu Bemowskiego, tuż za granicą Warszawy. Wchodząca w głąb mokradła kładka jest krótka (ma nieco ponad 50 metrów długości), ale i tak warto na nią wejść, by zobaczyć z bliska rosnącą tu bogatą roślinność. Łosia wprawdzie nie udało się nam spotkać, choć podobno czasem zwierzęta te przychodzą tu z pobliskiego Kampinowskiego Parku Narodowego.

Łosiowe Błota

Łosiowe Błota

Łosiowe Błota

Od Łosiowych Błot można zrobić sobie jeszcze spacer do pobliskiego rezerwatu Kalinowa Łąka (a raczej po jego obrzeżach, bo nie jest to rezerwat udostępniony do ruchu) i poszukać pozostałości po dawnej wojskowej stacji radarowej. Zaparkować można właśnie w pobliżu Fortu IIA „Babice” albo po drugiej stronie rezerwatu na leśnym parkingu, w miejscowości Janów.

Bagno Całowanie

Bagno Całowanie leży niedaleko Celestynowa, na terenie Mazowieckiego Paru Krajobrazowego. Z Warszawy jedzie się tu samochodem około 50 minut. Samochód można zostawić na niewielkim parkingu przy drodze, po obu stronach której znajdują się wejścia na kładki. Tuż obok parkingu znajduje się też drewniana wieża, z której rozciąga się bardzo ładny widok na okolicę.

Bagno Całowanie

Bagno Całowanie

Bagno Całowanie

Przez obszar Bagna Całowanie biegnie ścieżka przyrodnicza „13 Błota stóp” o długości 4,6 kilometra – jej część prowadzi kładkami nad bagnem i jest to zdecydowanie najbardziej widowiskowy fragment.Wzdłuż kładek ustawiono tablice informacyjne – można dowiedzieć się z nich m.in. jak powstało torfowisko, jakie żyją tu zwierzęta i jakie czynniki prowadzą do niszczenia bagna.

Zobacz też cały artykuł poświęcony temu miejscu: Bagno Całowanie – krótka wycieczka z Warszawy.

Goździkowe Bagno

Goździkowe Bagno (które wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z goździkami, a swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Góźd) znajduje się w pobliżu Celestynowa, tuż przy Centrum Edukacji Leśnej. Z Warszawy samochodem jedzie się tu około 40 minut. Polecamy kierować się właśnie na Centrum Edukacji Leśnej i tam szukać parkingu.

Goździkowe Bagno

Goździkowe Bagno

Goździkowe Bagno

Dzięki kładce bagno można pokonać suchą stopą. Warto dać sobie chwilę na podziwianie porastającej mokradła roślinności (w tym karłowatych brzóz i sosen, owadożernych rosiczek i kilku odmian mchu), a potem ruszyć dalej w las. A lasy w okolicy Celestynowa są naprawdę rozległe i piękne! Tuż przy kładce znajdują się schody prowadzące na porośniętą lasem wydmę śródlądową, a nieco dalej urządzono leśną ścieżkę zdrowia z przyrządami do ćwiczeń dla małych i dużych poszukiwaczy przygód. My bardzo okrężną trasą skierowaliśmy się w stronę rezerwatu Bagno Bocianowskie, czyli podmokłego terenu będącego pozostałością po dawnym miejscu wydobycia torfu. Tutaj kładki już nie ma, ale sam teren – nawet jesienią – jest bardzo malowniczy. Bagna i mokradła sąsiadują bowiem z porośniętymi lasem sosnowym wydmami.

Bagno Bocianowskie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *