Bunkier kolejowy w Konewce – świadectwo trudnej historii

bunkier Konewka

Około 20 km od Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się niezwykły militarny obiekt – poniemiecki schron kolejowy w Konewce. Jego zwiedzanie to gwarancja naprawdę mocnych wrażeń.

Na początku 1940 roku w Konewce oraz w oddalonym od niej o około 10 km Jeleniu Niemcy rozpoczęli budowę betonowych schronów. Miały stanowić ochronę dla pociągów, wykorzystywanych przez nazistów jako ruchome ośrodki dowodzenia. Ostatecznie obiekty nie zostały wykorzystane zgodnie ze swoim przeznaczeniem – stały się magazynami i warsztatami, w których odzyskiwano części z uszkodzonych maszyn przywożonych z frontu. Jednak do dziś w lasach niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego tkwią ogromne bunkry, przypominające o trudnej historii naszego kraju. Jeden z nich, mieszczący się w Konewce, został przygotowany do zwiedzania.

Schron w Konewce ma 380 m długości. W jego wnętrzu kryje się tunel o wysokości 6 m, przez który biegł tor kolejowy z peronami po bokach. Po wojnie torowisko zostało jednak w dużej części rozkradzione, dlatego dziś można zobaczyć tylko jego fragmenty. Na pozostałej części tunelu ułożono podłogę z desek, ułatwiającą bezpiecznie poruszanie się i zwiedzanie obiektu. A jest co oglądać!

bunkier Konewka

bunkier Konewka

W schronie znajduje się ekspozycja obejmująca wojskowe samochody, militaria znalezione w najbliższej okolicy (od amunicji po radiostacje i elementy umundurowania) czy makiety i plansze prezentujące m.in. historię schronów i uzbrojenia. Wzdłuż głównego tunelu biegnie dodatkowy korytarz boczny, podzielony drzwiami i w niektórych miejscach zawilgocony.

bunkier Konewka

Jednak to sama potężna konstrukcja schronu robi największe wrażenie. Warto również obejść obiekt z zewnątrz, bo dopiero z tej perspektywy widać, jak jest ogromny. Zwłaszcza że w jego pobliżu znajdują się jeszcze inne budynki należące do zaplecza technicznego. Dawniej mieściły się tu kotłownia, transformatory, urządzenia wentylacyjne, agregatory prądotwórcze itp.

bunkier Konewka

bunkier Konewka

bunkier Konewka

Bunkier kolejowy w Konewce można zwiedzać przez cały rok. W sezonie w każdy dzień tygodnia, poza sezonem – tylko w weekendy. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy – 7 zł.

Schron w Jeleniu niestety nie jest zagospodarowany i powoli niszczeje.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *