Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Bydgoszcz nie jest miastem, o którym często mówi się w kontekście turystyki. Tymczasem stanowi doskonały punk wypadowy na weekendową, niespieszną wycieczkę .

Bydgoszcz zachwyca zwłaszcza tym, jak ścisły związek z wodą ma tkanka miejska. To rzeki Brda i Młynówka organizują bowiem całą przestrzeń, wytyczają szlaki komunikacyjne i decydują o rozmieszczeniu poszczególnych budynków. To właśnie woda sprawia, że Bydgoszcz jest przesiąknięta romantyczną, idylliczną atmosferą, która zachęca do spokojnych spacerów. Bydgoszcz warto odwiedzić  już dla samej niespiesznej przechadzki po zakamarkach miasta. A przy okazji można zobaczyć jeszcze kilka ciekawych obiektów.

Stare Miasto i Stary Rynek

W centralnej części miasta znajduje się rozległy plac, zwany Starym Rynkiem. Aby do niego dotrzeć, warto wybrać drogę przez Plac Teatralny i Most im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego, który spina Śródmieście ze Starym Miastem. Panorama, którą widać z mostu jest widokiem często uwiecznianym na pocztówkach – nic dziwnego, w końcu mieszczą się tu takie zabytki jak stare, urokliwe spichlerze czy bulwary Starego Portu. Uwagę zwraca również zawieszona nad Brdą rzeźba Przechodzącego przez rzekę, odsłonięta na pamiątkę wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Bydgoszcz atrakcje

Stary Rynek z każdej strony jest otoczony urokliwymi kamieniczkami, w których mieszczą się lokale gastronomiczne. Niemal przez cały dzień rynek tętni życiem, przyciągając spacerowiczów i osoby, które mają ochotę coś zjeść lub napić się kawy czy piwa. W jednej z kamienic (pod adresem Stary Rynek 15) codziennie o godzinach 13:13 i 21:13 w oknie na najwyższym piętrze pokazuje się postać… Jana Twardowskiego. Słynny czarnoksiężnik kłania się i pozdrawia spacerowiczów.

Przez Stary Rynek przebiega 18 południk długości geograficznej wschodniej. Tuż przy podświetlanej linii symbolizującej południk znajduje się też zegar z… czasem bydgoskim, różniącym się od urzędowego o 12 minut.

czas bydgoski

Warto również przespacerować się po uliczkach okalających Rynek – zwłaszcza po ulicy Długiej, na której znajduje się informacja turystyczna zaaranżowana w zabytkowym tramwaju, chodnik z tablicami ozdobionymi podpisami znanych osób (tzw. Bydgoskie Autografy) oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu.

bydgoskie autografy

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Jak rozwiązywano problem toalet w Wersalu? Jak przed wiekami dbano i higienę? Co skrywał królewski tron? Dlaczego w XV w. ludzie przestali się myć? To tylko kilka ciekawostek, które można poznać w czasie wizyty w tym nietypowym muzeum. Poza wielkim zbiorem mydeł zgromadzono tu też maszyny do prania (ze słynną Franią na czele) czy urządzenia kąpielowe, takie jak… jeden z pierwszych pryszniców.

Wizyta w muzeum trwa godzinę i odbywa się pod okiem przewodnika, który zasypuje gości fascynującymi anegdotami i objaśnia, jak stulecie po stuleciu zmieniało się podejście do higieny. Przed właściwym zwiedzaniem zaplanowane są jednak warsztaty, podczas których każdy może zrobić własne mydło. To naprawdę świetna zabawa! Muzeum jest wprawdzie często opisywane jako typowa atrakcja dla dzieci, my jednak bawiliśmy się doskonale (a wcale nie byliśmy najstarszymi gośćmi).

muzeum mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego warto zarezerwować bilety na daną godzinę przynajmniej dzień wcześniej. Aby to zrobić, wystarczy zadzwonić pod numer 52 52 515 70 15. Mało prawdopodobne, że do muzeum uda się wejść z marszu.

muzeum mydła

 

Wyspa Młyńska i Wenecja Bydgoska

Wyspa Młyńska to zielona enklawa w sercu Bydgoszczy. Pełno tu alejek skrytych w cieniu starych drzew, trawników i ławeczek, na których można chwilę odpocząć po długim spacerze. Poza terenami rekreacyjnymi mieszczą się tu również muzea, takie jak Europejskie Centrum Pieniądza (wzniesione prawdopodobnie na miejscu jed­nego z obiektów dawnej Mennicy bydgoskiej) czy Galeria Sztuki Współczesnej. Na wyspie znajduje się też nowoczesna Przystań Bydgoska, przy której funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego.

wenecja bydgoska

wenecja bydgoska

Wokół Wyspy Młyńskiej rozlewa się rzeka Młynówka i rozciąga się część Starego Miasta nazywana Wenecją Bydgoską. To ciąg kamienic zbudowanych bezpośrednio nad taflą wody. Tworzą malowniczą, nieregularną bryłę, poprzecinaną na wpół ukrytymi przejściami (jak np. urocze Magiczne Schodki). W ciągu kamienic znajdują się liczne lokale, jak zaaranżowana w tradycyjnym stylu Pierogarnia Stary Młyn czy przyciągająca nie tylko miłośników alkoholi rzemieślniczych Warzelnia Piwa.

wenecja bydgoska

Nad samym brzegiem Młynówki mieści się też Opera Nova. Imponujący, nowoczesny budynek widać już z daleka. Z tarasu otaczającego gmach Opery rozpościera się natomiast widok na spichrze, XIX-wieczne młyny Rothera czy monumentalną Katedrę. Z Wyspy Młyńskiej można dostać się tu, przechodząc przez obwieszony kłódkami Mostek Zakochanych.

Opera Nova

Exploseum

Do Exploseum niestety nie udało się nam dotrzeć. Drugiej Powsinodze w czasie pobytu w Bydgoszczy udało się złamać rękę (okoliczności tego zdarzenia nie były zbyt epickie, więc pominę je milczeniem…), więc musieliśmy niestety skrócić wycieczkę, odwołać nocleg i ostrożnie wrócić do Warszawy. Mamy za to powód, by do Bydgoszczy pojechać raz jeszcze – Exploseum wszędzie bowiem wymieniane jest jako obowiązkowy punkt wizyty w mieście.

Exploseum to muzeum urządzone w budynkach dawnej strefy produkcji nitrogliceryny, na obszarze DAG Fabrik Bromberg, koncernu założonego przez Alfreda Nobla. To tu w czasie II wojny światowej mieściły się jedne z największych przedsiębiorstw zbrojeniowych III Rzeszy. Koncern zajmował ogromną przestrzeń – muzeum zaaranżowano w 1% budynków DAG Fabrik Bromberg, a i tak zwiedzanie trwa około 2 godzin!  Poza zgromadzonymi eksponatami dotyczącymi historii wojskowości, uzbrojenia czy materiałów wybuchowych prawdziwą atrakcją jest również sama przestrzeń z trasą podziemną i plątaniną korytarzy. Brzmi jak gratka dla miłośników klimatów postindustrialnych, prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *