Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – galeria na świeżym powietrzu

centrum rzeźby polskiej orońsko

Obcowanie ze sztuką i spacer w pięknym otoczeniu przyrody jednocześnie – takie atrakcje czekają w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. My zajrzeliśmy tu już dwukrotnie i na pewno wrócimy jeszcze nieraz. 

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku znajduje się około 15 kilometrów od Radomia i 115 kilometrów od Warszawy (samochodem tę trasę pokonaliśmy w 1,5 godziny). Zajmuje rozległy obszar XIX-wiecznego założenia parkowo-dworskiego, w skład którego wchodzą pałac, kaplica, oranżeria, oficyna i budynki gospodarcze. Dawniej miejsce to było własnością m.in. rodu Radziwiłłów oraz malarza Józefa Brandta. Przez lata bywali tu przedstawiciele środowiska artystycznego, na terenie pałacu organizowano warsztaty twórcze i plenerowe ekspozycje prac, aż w końcu powstało Centrum Rzeźby Polskiej.  

centrum rzeźby polskiej orońsko

centrum rzeźby polskiej orońsko

Park, który jest galerią 

Wszystkie obiekty pełnią obecnie funkcję galerii i muzeów (znajdują się tu też specjalistyczne pracownie). Sam malowniczy park również jest przestrzenią wypełnioną przez sztukę. I to właśnie park jest najbardziej fascynującą częścią Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. 

centrum rzeźby polskiej orońsko

centrum rzeźby polskiej orońsko

Pomiędzy parkowymi alejkami rozrzucone są bowiem rzeźby. Niektóre z nich mają ponad 40 lat, inne powstały niedawno. Podczas spaceru warto dokładnie się rozglądać: niektóre dzieła są wyeksponowane tuż przy ścieżce, inne kryją się w gąszczu roślin lub… wiszą na drzewie. Czasem trzeba spojrzeć na nie z odpowiedniej perspektywy, zadrzeć głowę lub spojrzeć pod nogi. Taki kontakt ze sztuką zapewnia zupełnie inne doznania niż oglądanie rzeźb zamkniętych w galerii! Zwłaszcza że w Orońsku sztuka staje się integralną częścią parku, w wielu przypadkach niemal nie może istnieć w innej przestrzeni.  

centrum rzeźby polskiej orońsko

centrum rzeźby polskiej orońsko

Można tu natknąć się na kamienną postać odpoczywającą pod drzewem, gigantyczny imbryk, ogromny tamburyn, na którym przysiadły gołębie czy na zwierzęta o niepokojących kształtach. Jest też intrygująca srebrna kula nosząca tytuł “Błyszczące rzeczy, które nic nie znaczą”, skryta pomiędzy drzewami figura szachowa i wiele innych rozbudzających wyobraźnię dzieł. Odwiedziny Centrum Rzeźby Współczesnej w Orońsku to również jedyna w swoim rodzaju okazja do… przespacerowania się po wodzie. A to wszystko dzięki jednej z niezwykłych instalacji. Łącznie na terenie parku można podziwiać około 100 rzeźb i instalacji.  

centrum rzeźby polskiej orońsko

centrum rzeźby Orońsko

Informacje praktyczne 

Wstęp do parku jest darmowy. Do innych galerii na terenie Centrum obowiązuje jeden bilet (normalny: 10 zł, ulgowy: 5 zł). Zaparkować można w parku (miły pan ochroniarz podnosi szlaban) oraz od strony ulic Starowiejskiej lub Topolowej.   

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *