Czeskie skalne miasto – magiczne Teplicko-Adrszpaskie Skały

teplickie skały

Na czeskie skalne miasto składają się Teplickie i Adrszpaskie Skały. Labirynt znajduje się przy granicy z Polską, a całą trasę można przejść w kilka godzin.

Czeskie skalne miasto odwiedziliśmy dwukrotnie. Za pierwszym razem, 4 lata temu, zaczęliśmy stąd naszą podróż poślubną. Wtedy udało się zobaczyć tylko fragment trasy, ale od razu wiedzieliśmy, że jeszcze tu wrócimy. Tym razem Teplicko-Adrszpaskie Skały przeszliśmy w całości, poświęcając na to cały dzień. Zajrzeliśmy tu przy okazji pobytu w polskich Górach Stołowych (z Radkowa, w którym mieliśmy nocleg, do Teplic mieliśmy około 30 kilometrów).

Teplicko-Adrszpaskie Skały – spektakl natury

Trasy wiją się pomiędzy imponującymi formacjami skalnymi, wzdłuż strumieni i wąwozów. Niekiedy wymagają pokonania kilkuset stromych stopni, inne fragmenty prowadzą po równej, utwardzonej drodze. Niektóre ze skał wznoszą się samotnie, przecinając horyzont i wyrastając wysoko ponad drzewa. Inne tworzą większe skupiska i monumentalne skalne mury.

Zachodnią część skalnego miasta tworzą Teplickie Skały, oddalone o 2 kilometry od miasta Teplice nad Metują. Mniej rozległym, ale równie imponującym i zdecydowanie częściej odwiedzanym przez turystówfragmentem kompleksu jest Adrszpach. Obie części łączy malowniczy, ciągnący się przez 5 kilometrów Wilczy Wąwóz. Wejścia na szlak znajdują się zarówno od strony Teplic, jak i Adrszpachu. Przy wejściach mieszczą się też płatne parkingi, lokale gastronomiczne, toalety i kasy, w których można zapłacić za wstęp na trasę.

Teplicko-adrszpaskie skały

Teplicko-adrszpaskie skały

teplicko-adrszpaskie skały

Teplickie Skały – malowniczy szlak okrężny

Po najpiękniejszych zakątkach Teplickich Skał wiedzie niebieski szlak, zwany szlakiem okrężnym. Ma około 6 kilometrów długości, a jego pokonanie zajmuje nieco ponad 3 godziny. Bywa wymagający i prowadzi niekiedy po trudnym, kamienistym terenie, ale widoki wynagradzają podjęty trud.

teplickie skały

teplickie skały

teplickie skały

Na początku trasy znajduje się jeden z najbardziej imponujących punktów Teplickich Skał – ruiny zamku strażniczego Strzemię. Budowla powstała prawdopodobnie w XII wieku, a do dziś pozostały po niej jedynie ociosane bloki skalne i fragmenty kamiennych schodów. Na szczyt prowadzi około 300 stromych stopni. Im wyżej, tym trudniej – schody zamieniają się bowiem w drewnianą drabinę.

Dalej jest równie pięknie. Szlak prowadzi pomiędzy ogromnymi skalnymi blokami, osiągającymi nawet 100 metrów wysokości. Wiele z nich ma swoje nazwy, nawiązujące do skojarzeń, jakie budzą ich kształty. Można więc znaleźć tu Skład Sera, Wykałaczkę Karkonosza czy Siekierę. Charakterystycznym punktem jest Skalna Brama z tablicą upamiętniającą pobyt Goethego oraz wyciosaną datą 1824, odnoszącą się do wielkiego pożaru, który odsłonił nieznane wcześniej i niedostępne części Teplickich Skał.

teplickie skały

teplickie skały

teplickie skały

Na nas największe wrażenie zrobił Kanion. To wąskie i kręte przejście pomiędzy wysokimi na kilkadziesiąt metrów kamiennymi blokami. Dołem płynie strumień, dla turystów przygotowano jednak drewnianą kładkę, dzięki której można pokonać ten malowniczy odcinek suchą stopą.

teplickie skały

teplickie skały

Adrszpaskie Skały – baśniowy raj dla turystów

To tę część Skalnego Miasta odwiedza zdecydowanie więcej turystów. Jest tu zdecydowanie mniej dziko niż po stronie Teplic. W Adrszpaskich Skałach nietrudno spotkać zorganizowane wycieczki z przewodnikami czy rodziny z dziećmi w wózkach – trasa okrężna (zielony szlak) jest bowiem łatwa, równa, szeroka i utwardzona. Ma długość niecałych 4 kilometrów i z powodzeniem można pokonać ją w 2 godziny (wolnym krokiem i z robieniem mnóstwa zdjęć).

adrszpaskie skały

adrszpaskie skały

Niedaleko wejścia znajduje się malownicze jezioro z wodą o szmaragdowym zabarwieniu. To pozostałość po dawnej piaskowni. Jeziorko można obejść niebieskim szlakiem o długości około 1,5 kilometra, przepłynąć w ramach dodatkowo płatnego rejsu łódką (trwającego 15 minut) lub po prostu podziwiać, siedząc na jednej z ławek ustawionych przy brzegu.

adrszpaskie skały

Jednym z najczęściej fotografowanych punktów Adrszpaskich Skał jest gotycka brama, która dawniej stanowiła wejście na trasę turystyczną. Miłośnicy „Opowieści z Narni” mogą pamiętać ją z jednej ze scen pierwszej części filmowej adaptacji. Dalej można podziwiać m.in. Rynek Słoni i inne monumentalne formacje skalne.

adrszpaskie skały

adrszpaskie skały

Na zielonym szlaki większość turystów kończy zwiedzanie Adrszpaskich Skał. Warto jednak iść dalej szlakiem żółtym. Tu jest już trudniej – na śmiałków czekają dziesiątki stopni prowadzących raz w górę, raz w dół i wymagające zachowania równowagi przejścia po korzeniach. Pojawią się również kładki biegnące nad mokradłem i nad sztucznym jeziorkiem. Ale to właśnie na żółtym szlaku, niedaleko szlaku zielonego, czeka piękny Wielki Wodospad, ukryty w skalnym tunelu. Żółty szlak łączy też Adrszpaskie Skały z Teplicami.

Teplicko-adrszpaskie skały

Teplicko-adrszpaskie skały

teplicko-adrszpaskie skały

1 thought on “Czeskie skalne miasto – magiczne Teplicko-Adrszpaskie Skały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *