Gdynia w 1 dzień – co warto zobaczyć w Śródmieściu?

Gdynia atrakcje

Gdynia w powszechnej opinii jest najmniej atrakcyjną turystycznie częścią Trójmiasta. Po weekendzie spędzonym w Gdyni wiemy jednak, że to nieprawda! 

Do Gdyni wybraliśmy się przede wszystkim po to, by obejrzeć musicalową wersję “Wiedźmina” (polecamy  niezwykłe widowisko!). Nie bylibyśmy jednak sobą, gdybyśmy nie zwiedzili choć części miasta. Pogoda nie sprzyjała uprawianiu pieszej turystyki, czas nieco nas gonił (w praktyce mieliśmy 1 dzień), a mimo to udało się nam zajrzeć do kilku interesujących miejsc. Kluczem do sukcesu okazał się… nocleg. Dzięki temu, że wybraliśmy hostel przy ul. Świętojańskiej mieliśmy dosłownie kilka kroków do wszystkich najważniejszych atrakcji Gdyni.  

Gdynia – atrakcje, które warto odwiedzić 

Gdynia jest miastem portowym, nic więc dziwnego, że główne atrakcje są zlokalizowane na nabrzeżu. Przechodząc Skwerem Kościuszki w stronę Mola Południowego, można po kolei zwiedzić: 

  • Niszczyciel ORP „Błyskawica” 

ORP “Błyskawica” to najstarszy na świecie niszczyciel wciąż unoszący się na wodzie. Do służby w Marynarce Wojennej został wprowadzony w 1937 roku i brał czynny udział w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie. Obecnie jest częścią znajdującego się nieopodal Muzeum Marynarki Wojennej i został udostępniony do zwiedzania. Niestety – poza sezonem zamyka swoje podwoje dla turystów (zwiedzanie jest możliwe od maja do listopada). Nie udało się nam wejść do środka, jednak niszczyciel robi piorunujące wrażenie także z zewnątrz. 

Błyskawica

  • “Dar Pomorza” 

Żaglowiec szkolny zakupiony przez społeczeństwo Pomorza (stąd nazwa) dla Szkoły Morskiej w Gdyni obecnie nie wypływa już w morze. Zacumowany w Gdyni pełni rolę obiektu muzealnego. Fregata w pełni zasłużyła na muzealny odpoczynek – na jej pokładzie wyszkolono ponad 13 tysięcy studentów, a sam statek jako pierwszy w dziejach polskiej bandery handlowej opłynął kulę ziemską. Dziś na pokładzie można podziwiać pamiątki z różnych egzotycznych zakątków świata, 100-letnie meble, wchodzące w skład wystroju kajut oficerskich czy potężny silnik. Warto również uciąć sobie pogawędkę z dawnym kapitanem, który po 40 latach na morzu ma w zanadrzu mnóstwo anegdot! 

Dar Pomorza

  • Akwarium Gdyńskie 

Może się wydawać, że to atrakcja głównie dla dzieci, jednak nam, dorosłym zwiedzającym, Akwarium Gdyńskie również bardzo się podobało. Można tu zobaczyć nie tylko kolorowe akwaria odtwarzające środowisko życia w Amazonii czy na Rafie Koralowej, lecz także pieczołowicie przygotowane sale dydaktyczne o typowo muzealnym charakterze. Ogromne wrażenie robią również ekspozycje ekologiczne, mające na celu uwrażliwienie na problem zaśmiecania środowiska.

Akwarium Gdyńskie

Miłośnicy militariów mogą również zajrzeć do Muzeum Marynarki Wojennej, my jednak zdecydowaliśmy się na spacer wzdłuż przystani jachtowej i po plaży. Mimo padającego deszczu i wiejącego wiatru nie byliśmy jedynymi śmiałkami, którzy uznali, że nie można być nad morzem i nie odwiedzić plaży. W bardziej sprzyjających warunkach pogodowych na pewno przeszlibyśmy się jeszcze kawałek dalej – po Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego.

Gdynia plażą

Gdzie zjeść w Gdyni?

Okazuje się jednak, że Gdynia to nie tylko miejsce pełne nadmorskich atrakcji, lecz również… prawdziwy raj dla miłośników dobrego jedzenia. Na śniadanie, na obiad, na wieczorne piwo  lista lokali w Śródmieściu wartych odwiedzenia jest naprawdę długa!

Pyszne śniadanie można zjeść w takich lokalach, jak:

  • Chwila Moment  dużą zaletą tego znajdującego się przy ul. Świętojańskiej lokalu  jest to, że jako jeden z nielicznych w weekend otwiera się już o 8.30. Do tego przytulny wystrój i menu obejmujące takie rarytasy jak szakszuka czy jajka po benedyktyńsku sprawiają, że to śniadaniowy strzał w dziesiątkę. W pobudce pomaga również kawa, która zamawiana ze śniadaniem kosztuje niecałe 5  zł. Trzeba się jednak liczyć z tym, że… chętnych może być więcej niż miejsc.
  • Trafik  lokal na Skwerze Kościuszki również serwuje śniadania już o 8.30 i oferuje promocję na śniadaniową kawę. Menu obejmuje m.in. śniadanie angielskie (z jajkami sadzonymi, frankfurterkami i fasolką w pomidorach), prowansalskie (z jajkami na szpinaku) czy gdyńskie (z jajkami i parówkami). Ciekawą propozycją jest również… pizza śniadaniowa.
  • Fanaberia to miejsce polecali nam absolutnie wszyscy, ale nie udało się nam go odwiedzić (mimo że… znajduje się na przeciwko hostelu, w którym nocowaliśmy). Śniadania serwuje bowiem dopiero od godziny 10.oo (a w niedzielę od 11.00). Następnym razem zaczniemy właśnie tu, bo w Fanaberii można podobno zjeść jedne z najlepszych naleśników w okolicy.

Obiad warto zjeść w:

  • Czerwonym Piecu  do tej pizzerii przychodzą tłumy! Nic dziwnego  dobrej jakości składniki i pyszne ciasto sprawiają, że pizza jest naprawdę warta grzechu.  Jeśli w Czerwonym Piecu nie ma już miejsc, można spróbować usiąść w znajdującym się przez ścianę Alebrowarze i zamówić pizzę na wynos.
  • Pyra Barze szare kluski, babki ziemniaczane, placki  i ziemniaki z pieca z różnymi dodatkami  brzmi kusząco, prawda?  Jeśli ktoś chce się znaleźć w ziemniaczanym niebie, Pyra Bar to miejsce obowiązkowe.

A wieczorem można wyskoczyć na craftowe piwo do:

  • Morza Piwa  bar mieści się przy Skwerze Kościuszki i serwuje nie tylko craftowe piwa, lecz także drinki i przekąski. To jedno z nielicznych miejsc w okolicy, w których po 22 można zjeść jeszcze coś ciepłego.  A do morza jest stąd kilkaset metrów!
  • AleBrowaru  lokal znajduje się przy ulicy Starowiejskiej, przez ścianę z Czerwonym Piecem. Na kranach znajdują się piwa uwarzone w browarze AleBrowar  najświeższe i doskonale nachmielone. W barze nie ma wprawdzie kuchni, jednak głodni goście mogą zamówić coś na wynos z sąsiednich restauracji.

AleBrowar Gdynia

Niezależnie od tego, czy jesteś w Gdyni przejazdem, czy przy okazji – mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik zainspiruje cię do pełnego wrażeń spaceru po Śródmieściu tego portowego miasta!

 

1 thought on “Gdynia w 1 dzień – co warto zobaczyć w Śródmieściu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *