Gdzie na zimowy spacer w okolicach Warszawy?

park w Arkadii

Gdzie wybrać się na zimowy spacer w okolicach Warszawy? Dokąd wyruszyć, by nie stracić połowy dnia na dojazd, a jednocześnie nacieszyć cię nieco innymi widokami niż na co dzień? Zobacz nasze propozycje!

Śnieg nieco zmienia perspektywę i nawet dobrze znane miejsca mogą wyglądać nieco inaczej niż w ciepły dzień. Dlatego zawzięcie spacerujemy również zimą! Znaleźliśmy przy okazji kilka naprawdę ładnych destynacji na zimowy spacer  dość blisko Warszawy, a jednocześnie na tyle daleko, by nieco zmienić perspektywę.

Arkadia park romantyczny

Park w Arkadii to bez wątpienia jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Mazowszu. Leży tuż obok Łowicza, nieco godzinę jazdy samochodem od Warszawy. Jest modelowym przykładem ogrodu w stylu angielskim – dzikim i bardzo nastrojowym. Powstał za sprawą Heleny Radziwiłłówny, która zapragnęła przenieść angielskie wzorce na rodzimy grunt. Ogród przy swojej posiadłości zaczęła tworzyć w 1778 roku i rozwijała go przez około 40 lat, aż do swojej śmierci.

Zimą park w Arkadii wygląda równie piękne co wiosną i latem (a wstęp jest bezpłatny). Park pokryty śniegiem przypomina krajobraz z baśni – przede wszystkim dzięki majestatycznym budowlom, które już w założeniu miały wyglądać jak ruiny. Uwagę zwraca m.in. stylizowana na antyczną Świątynia Diany i akwedukt, będący chyba najczęściej fotografowanym obiektem w parku.

park w Arkadii

park w Arkadii

park w Arkadii

park w Arkadii

Konstancin-Jeziorna park zdrojowy i wille

Park zdrojowy w Konstancinie jest piękny również zimą. Tężnia solankowa działa, kaczki i łabędzie leniwie taplają się w Jeziorce, a zamarznięte tereny podmokłe wyglądają bardzo malowniczo. Trzeba tylko uważać, bo parkowe alejki są miejscami bardzo oblodzone! Warto przejść się nie tylko wokół tężni, lecz także zajrzeć do willi Hugonówki, w której działa dom kultury i stylowa kawiarenka, oraz poszukać kładek nad mokradłami. Na rozgrzewkę można wziąć na wynos gorącą kawę lub czekoladę.

Konstanin-Jeziorna

Konstanin-Jeziorna

Konstanin-Jeziorna

Polecamy też wyjść poza park i pooglądać słynne wille, teraz lepiej widoczne zza bezlistnych drzew. Były budowane na przedsiębiorców i ludzi świata kultury, którzy mogli sobie pozwolić na naprawdę okazałe rezydencje. Do dziś zachowało się wiele willi, które zachwycają swoim przepychem warto zobaczyć m.in. Villę La Fleur, „Natemi”, „Ukrainkę” czy willę „Moja”. Niestety niektóre budynki podupadły (choć z radością odkryliśmy, że opuszczona do niedawna rezydencja przy Sklepie na Rogu przechodzi właśnie renowację!).

Konstanin-Jeziorna

Konstanin-Jeziorna

Konstanin-Jeziorna

Interesującym punktem jest też Stara Papiernia, czyli luksusowe centrum handlowe, które powstało w zabytkowych budynkach pofabrycznych z XVIII wieku. To prawdziwa gratka dla miłośników czerwonej cegły i renowacji industrialnych przestrzeni!

 Jabłonna – park pałacowy

Jakieś 40 minut jazdy od Warszawy w kierunku Legionowa znajduje się malowniczy park pałacowy w Jabłonnie. Idealne miejsce, by nieco rozprostować nogi i nacieszyć się zimową scenerią bez tłumu innych spacerowiczów!

Jabłonna park

Wybudowany w XVIII wieku pałac w Jabłonnie należał do rodziny Poniatowskich  najpierw brata króla Stanisława Augusta, potem bratanka władcy, potem do kolejnych członków rodu. Obecnie pałac i otaczający go park są własnością PAN, jednak cały kompleks został udostępniany dla spacerowiczów, a w samym pałacu mieści się restauracja.

Jabłonna park

Jabłonna park

Jabłonna park

Atrakcją jest również otaczający budowlę park  z mnóstwem starych drzew, tajemniczych ruin, Chińskim Pawilonem na wzgórzu (mocno podupadającym niestety…) i intrygującym Łukiem Triumfalnym (ku czci księcia Józefa Poniatowskiego), wyrastającym jakby nigdy nic na jednej ze ścieżek. Niespieszny spacer po parku zajął nam jakieś 1,5 godziny, ale gdybyśmy mieli sanki, na pewno zostalibyśmy dłużej, bo górek idealnych do zjeżdżania tu nie brakuje!

Jabłonna park

Jabłonna park

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *