Kamienne kręgi w Odrach – cmentarzysko, rezerwat i… miejsce mocy

kamienne kręgi Odry

Kaszuby to nie tylko malownicze jeziora i dzikie lasy. Region ten pełen jest również atrakcji innego rodzaju. Jedną z nich są kamienne kręgi w miejscowościach Odry i Węsiory, będące pozostałościami po cmentarzyskach Gotów. Nam udało się odwiedzić rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, nazywany przez niektórych „polskim Stonehenge”.

W sosnowym lesie w Odrach skrywają się największe i najlepiej zachowane kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie (największe to Stonehenge!). Badania archeologiczne wykazały, że jest to prawdopodobnie cmentarzysko rodzinne Gotów z I i II w. n.e. Lud ten przybył na Pomorze ze Skandynawii podczas wędrówki nad Morze Czarne. 

Rezerwat „Kamienne kręgi” – jak dojechać, co zobaczyć? 

Samochód można zostawić na parkingu przy samym rezerwacie. Wstęp na teren rezerwatu kosztuje 4 zł. Jadąc tu, najlepiej kierować się na Czersk, inaczej można wylądować na wąskiej, leśnej drodze gruntowej. Warto pamiętać, że to, co nawigacja pokazuje jako najkrótsza trasa, wcale nie jest trasą najszybszą i najwygodniejszą. Przekonaliśmy się o tym na własnej skórze. Ale… najważniejsze, że udało się dotrzeć, a samochód pozostał w jednym kawałku. 

kamienne kręgi Odry

kamienne kręgi Odry

Od bramy do kręgów prowadzi zadbana ścieżka. Trasa jest dobrze opracowana, a kierunek zwiedzania jasno wytyczony – nie sposób się zgubić ani przegapić niczego istotnego. Mniej więcej w połowie trasy stoi się też niewielka drewniana platforma widokowa, dzięki której kręgi można zobaczyć też z góry.

Rezerwat „Kamienne Kręgi” w Odrach zajmuje aż 17 ha. Na jego terenie znajduje się 12 kręgów, z czego dwa nie zachowały się w całości. Najmniejszy krąg ma średnicę 15 m, a największy 33 m. Kręgi liczą od 16 do 29 kamieni, z czego w centrum każdego z nich znajduje się jeden lub dwa kamienie. Wystają z ziemi na wysokość 20 do 70 cm (wkopane mogą być nawet na głębokość 2 m). Pomiędzy głazami rosną wrzosy i jagody (naprawdę dużo jagód!), a powierzchnię kamieni porastają objęte ochroną porosty – niektóre okazy mogą żyć kilkaset lub nawet kilka tysięcy lat.

kamienne kręgi Odry

kamienne kręgi Odry

Poza kamiennymi kręgami na terenie rezerwatu znajduje się 30 kurhanów. W czasie prowadzenia badań archeologicznych odkryto to ponad 600 grobów. W kurhanach znaleziono również naczynia, ozdoby czy resztki tkanin.  

Nie tylko cmentarzysko? 

Bardzo prawdopodobne, że kamienne kręgi w Odrach były nie tylko cmentarzyskiem, lecz także miejscem zwoływania rodowo-plemiennych zgromadzeń wiecowych. Można spotkać się też z wieloma innymi, czasem szalonymi teoriami, głoszącymi, że kręgi miały służyć jako oznaczenie lądowiska kosmitów czy też być rodzajem zegara lub kalendarza odliczającego czas do istotnych wydarzeń. 

kamienne kręgi Odry

kamienne kręgi Odry

Kamienne kręgi w Odrach należą też do tzw. miejsc mocy (zwanych czakramami Ziemi). Wielu ludzi wierzy, że wzmacniają kosmiczną energię i promieniują pozytywną mocą, którą można chłonąć. Potwierdzają to radiesteci. Na terenie rezerwatu wyznaczono nawet miejsce zwane Elipsą, w którym mają koncentrować się energia Ziemi i Kosmosu. Jak można dowiedzieć się z ustawionej tu tablicy: badania promieniowania wykazały wartość 120 tys. jednostek w skali Bovisa (promieniowanie powyżej 50 tys. jednostek uznawane jest za boskie). Podobno w tym miejscu można poczuć przypływ sił i poprawę samopoczucia. 

kamienne kręgi Odry

kamienne kręgi Odry

Cóż… my Odry opuściliśmy w bardzo pozytywnych nastrojach. Spacer w pięknych okolicznościach przyrody i niewątpliwe walory historyczne zawsze wprawiają nas w dobry humor. Widzieliśmy też jednak, że niektórzy odwiedzający bardzo poważnie podchodzili do teorii o dobroczynnym promieniowaniu i „ładowali się” od kamieni. My poprzestaliśmy na spacerowaniu i podziwianiu ich z wytyczonych ścieżek. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *