Kazimierz Dolny na jeden dzień. Najważniejsze atrakcje

Kazimierz Dolny

To nie był ani nasz pierwszy, ani ostatni raz w Kazimierzu Dolnym. To miasto ma w sobie coś takiego, co zachęca do kolejnych odwiedzin. Nie ma wątpliwości, że Kazimierz Dolny jest pełen atrakcji, a większość z nich z powodzeniem można zobaczyć w jeden dzień. 

Na pierwszy rzut oka trudno określić, na czym polega fenomen Kazimierza Dolnego. Miastu nie można odmówić uroku, interesującej zabytkowej architektury (w końcu historia miejscowości sięga XI wieku) czy atrakcyjnego położenia na brzegu Wisły. Teoretycznie wiele miast może pochwalić się tym samym, ale to właśnie mieszkańcy Kazimierza Dolnego potrafią w pełni wykorzystać wszystkie te atuty. Nie da się ukryć – można tu spędzić cały dzień, weekend, a nawet kilka dni i nie nudzić się ani przez chwilę. Na każdym kroku znajdują się przyjemne kawiarenki, restauracje serwujące naprawdę smaczne dania (na uwagę zasługuje zwłaszcza kuchnia żydowska) i galerie miejscowych artystów. Co więcej, nawet po wielu godzinach spacerowania nietrudno odkryć kolejną perełkę, która sprawia, że Kazimierz zachwyca jeszcze bardziej. Jednocześnie, jeśli dobrze zaplanuje się czas, najważniejsze atrakcje miasta można zobaczyć w ciągu jednego dnia.  

Kazimierz Dolny polecamy odwiedzić w tygodniu, jest tu wtedy dużo spokojniej niż w weekend. My przyjechaliśmy samochodem (z Warszawy jechaliśmy około 1,5 godziny). Zaparkowaliśmy niedaleko rynku. Za parking z opcją “na cały dzień” zapłaciliśmy 20 zł. 

Rynek w Kazimierzu Dolnym 

Sercem miasta jest bez wątpienia Rynek i znajdująca się w jego centrum fontanna z drewnianym zadaszeniem. To właśnie ten obiekt widać na większości pocztówek czy magnesów z Kazimierza Dolnego. Nie można przegapić również kamienicy Przybyłów z imponującą, pełną płaskorzeźb fasadą czy rzeźby psa Werniksa, który niegdyś wałęsał się po Rynku, aż został przygarnięty przez malarza, Zbigniewa Szczepanka (wiele osób wierzy, że potarcie wyrzeźbionego psiego nosa przynosi szczęście). Na Rynku można też oczywiście przysiąść i napić się kawy lub lemoniady w jednej z licznych kawiarenek oraz kupić słynnego koguta wykonanego z ciasta przypominającego chałkę. Skąd kogut w Kazimierzu Dolnym? Zgodnie z legendą w jamie, w jednym z okolicznych wąwozów miał niegdyś zamieszkać diabeł, który bardzo upodobał sobie jedzenie kogutów. W pewnym momencie w okolicy został tylko jeden ptak – bardzo stary i bardzo mądry. Kogut postanowił przechytrzyć czarta i nie dać się zjeść. Ukrył się tak, że diabeł przez długi czas bezskutecznie go szukał. W tym czasie zakonnicy z pobliskiego klasztoru wdarli się do kryjówki diabła i skropili ją wodą święconą. Czart nie mógł tego znieść i uciekł w siną dal. A kogut stał się symbolem Kazimierza Dolnego. 

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Z Rynku warto wyruszyć na zwiedzanie kolejnych atrakcji. Wiele z nich znajduje się bowiem w odległości zaledwie kilkuset metrów. 

Zamek i baszta 

Nad Rynkiem górują ruiny zamku oraz cylindryczna wieża, zwana potocznie basztą. Pozostałości po średniowiecznym zespole obronnym znajdują się na najwyższym wzgórzu w mieście. Z Rynku można dotrzeć do nich w niespełna 10 -15 minut (biorąc pod uwagę, że pod górę idzie się nieco wolniej niż po brukowanej uliczce). Zamek został prawdopodobnie zbudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego na początku XIV wieku. Dziś pozostały po nim jedynie zabezpieczone ruiny, które nie są może zbyt imponujące, ale na pewno warte odwiedzenia. Jakieś 200 metrów od nich, nieco powyżej murów, znajduje się zachowana niemal w stanie oryginalnym baszta. Z jej szczytu rozpościera się piękna panorama miasta. W pogodny dzień widać nawet znajdujący się po drugiej stronie Wisły zamek w Janowcu! 

Kazimierz Dolny zamek

Kazimierz Dolny zamek

Kazimierz Dolny baszta

Do ruin zamku i na basztę obowiązuje jeden bilet – do kupienia w zamkowej kasie. Koszt biletu normalnego to 7 zł.  

Góra Trzech Krzyży 

Góra Trzech Krzyży to najlepszy punkt widokowy w mieście. Widoki są jeszcze lepsze niż z baszty! Można stąd zobaczyć niemal cały Kazimierz Dolny i dolinę Wisły. Na szczycie wzniesienia znajdują się trzy ogromne krzyże, ustawione tu na początku XVIII wieku (te, które można podziwiać dziś, pochodzą z 1852 roku). Upamiętniają ofiary morowej zarazy, która przetoczyła się przez miasto. 

Na Górę Trzech Krzyży można wejść od strony zamku lub od strony Rynku (my weszliśmy od zamku, a zeszliśmy na Rynek). Koszt wejściówki to 4 zł. 

Góra Trzech Krzyży

Kazimierz Dolny

Bulwar nad Wisłą 

W trakcie pobytu w Kazimierzu Dolnym koniecznie trzeba wybrać się na spacer nad Wisłą. Rzeka jest tu szeroka, a jej brzeg – zagospodarowany przez promenadę spacerową i liczne restauracje. W czasie spaceru warto zwrócić uwagę na zabytkowe spichlerze, w których dawniej przechowywano zboże (dziś zostały przekształcone w hotele, restauracje i muzeum). Dawniej w Kazimierzu Dolnym było ich aż 60, do dziś zachowało się 11.  

Kazimierz Dolny

Wąwóz Korzeniowy Dół i inne wąwozy lessowe 

Kazimierz Dolny słynie z otaczających miasto wąwozów lessowych, które powstają w wyniku erozyjnego działania wody na specyficzny rodzaj skał osadowych. Dzięki stromym zboczom prezentują się naprawdę imponująco.  

Najsłynniejszym, a jednocześnie najbardziej efektownym, wąwozem w Kazimierzu Dolnym jest bez wątpienia Wąwóz Korzeniowy Dół. Znajduje się około 2,5 kilometra od Rynku (polecamy wybrać się do niego spacerkiem – niemal cały czas prosto ulicami Nadrzeczną, Kwaskową Górą i Doły). Wąwóz ma 400 metrów długości. Swoją nazwę zawdzięcza odsłoniętym, poskręcanym w fantazyjne kształty korzeniom drzew, zwieszających się nad stromymi, wysokimi nawet na 5-8 metrów zboczami. Wrażenie jest naprawdę niesamowite – można poczuć się przez chwilę jak w baśniowej krainie.  

Wstęp do Wąwozu Korzeniowy Dół kosztuje 2 zł. 

wąwóz Kazimierz Dolny

wąwóz Kazimierz Dolny

wąwóz Kazimierz Dolny

W drodze z lub do wąwozu warto zatrzymać się w Starej Chacie. To najstarsza w Kazimierzu Dolnym drewniana chata (powstała prawdopodobnie na przełomie XVII i XVIII wieku), którą przekształcono na niezwykle klimatyczną kawiarnię i dom wypoczynkowy (tak, można tu wynająć pokoje!). Pod omszałym dachem czekają ciasta, przepyszna kawa, lemoniada i inne napoje. Klimat jest niepowtarzalny!  Stara Chata Kazimierz Dolny

  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *