Kemer i okolice – co warto zobaczyć w czasie wakacji w Turcji?

Kemer i okolice atrakcje

Riwiera Turecka jest pełna atrakcji, które spodobają się zarówno miłośnikom pięknych krajobrazów, jak i poszukiwaczom zabytków architektonicznych. Zobacz, co warto zwiedzić w Kemer i okolicach.

Kemer to jeden z popularnych kurortów na Riwierze Tureckiej. Niemal wszystko kręci się tu wokół turystyki – przy kamienistych, urokliwych plażach jeden obok drugiego wznoszą się luksusowe hotele, a deptaki są pełne restauracji i sklepów ze słynnymi tureckimi podróbkami. Co kilkaset metrów można znaleźć stoisko z pysznym, świeżo wyciskanym sokiem z granatów i nie trzeba wcale daleko iść, by zanurzyć stopy w morzu. Nad miastem górują malownicze góry Taurus, które zdają się schodzić wprost do krystalicznie czystej wody. Górskie szczyty doskonale widać nawet z perspektywy leżaka ustawionego na hotelowej plaży.

Kemer

Jednak Kemer to nie tylko piękne krajobrazy, doskonałe zaplecze hotelowo-gastronomiczne i plaże. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy bardziej aktywnego wypoczynku.

Kemer – atrakcje tureckiego kurortu

Po leniuchowaniu na plaży warto wybrać się na spacer – a w Kemer jest gdzie spacerować. Wzdłuż kamienistej plaży wije się urokliwa promenada skąpana w kolorowych kwiatach, prowadząca do Moonlight Park z licznymi przytulnymi knajpkami i dalej, aż do niewielkiej mariny, gdzie cumują eleganckie jachty.

Kemer

Kemer atrakcje

Kemer

Po drodze można wstąpić do Yoruk Parku, czyli swego rodzaju skansenu z nieco topornymi instalacjami odwzorowującymi życie w dawnej Turcji, który jest jednocześnie doskonałym punktem widokowym. Wstęp kosztuje 5 dolarów od osoby (lub 5 euro, zależy od tego, jaka waluta jest w portfelu – na Riwierze Tureckiej kwestie walutowe są dość płynne). Czy warto? Panoramy na pewno nie zawiodą, a makiety można potraktować jako miłą ciekawostkę.

Yoruk Park

Yoruk Park

Można też wyruszyć w drugą stronę – nie iść wzdłuż plaży, lecz nieco się od niej oddalić i odwiedzić centrum Kemer. Jest wyznaczone przez charakterystyczną białą wieżę z zegarem, w której, wbrew pozorom, nie mieści się ratusz, lecz restauracja. Przed strzelistą budowlą rozciąga się plac z fontanną i pomnikiem Mustafy Kemala Ataturka (męża stanu, który w historii Turcji odgrywa podobną rolę, co Józef Piłsudski w dziejach Polski), a po drugiej stronie ulicy znajduje się meczet.

Kemer atrakcje

Nieco dalej znajduje się deptak z ciągnącymi się po obu stronach sklepami. To miejsce typowo turystyczne – można tu kupić przede wszystkim pamiątki lub podróbki. Ma jednak swój urok, a spaceru nie psują nawet nagabujący z każdej strony sprzedawcy. Po zakupy lepiej iść jednak do… Carrefoura w centrum. Można tam bowiem kupić te same słodycze, przyprawy czy herbaty co w sklepach z pamiątkami, płacąc przy tym nawet o połowę mniej.

Kemer atrakcje

Kemer

Phaselis – starożytne miasto z naturalnymi portami

Z Kemer warto wybrać się na wycieczkę do Phaselis – założonego w VII w p.n.e. miasta, ulokowanego pomiędzy malowniczymi zatokami. Dzięki swojemu położeniu (są tu aż 3 naturalne porty!) miasto szybko zyskało ogromne znaczenie handlowe, a jego mieszkańcy przez długie lata cieszyli się dobrobytem. Na przestrzeni wieków przechodziło spod wpływów rzymskich po greckie czy perskie.

Do dziś w Phaselis można podziwiać ślady dawnej świetności. Najbardziej okazałą budowlą jest bez wątpienia akwedukt pochodzący z I w n.e. Idąc dalej, można zobaczyć też pozostałości łaźni, agory czy robiącego piorunujące wrażenie amfiteatru. Przez środek miasta biegnie szeroka na 24 metry ulica. Kto wie, może dawniej pędziły tędy rzymskie rydwany?

Phaselis

Phaselis

Phaselis

Phaselis

Jak dojechać do Phaselis? Z centrum Kemer jeżdżą tu busiki (dolmusze). Koszt takiej podróży to 6 lirów (niecałe 5 złotych!). Busy zatrzymują się praktycznie przy samej kasie biletowej. Stąd do właściwych ruin trzeba jeszcze przejść około 1 kilometra. Bilet wstępu kosztuje 36 lirów.

Góra Tahtali i jedna z najdłuższych kolejek świata

W pobliżu Kemer znajduje się góra Tahtali, na którą można wjechać jedną z najdłuższych kolejek świata (ponad 4359 m długości!) – Olympos Teleferik. Wjazd zajmuje jakieś 15 minut, a na szczycie, na wysokości 2365 m. n.p.m. czekają niezapomniane widoki. Z Tahtali widać bowiem nie tylko rozciągające się wokół góry i tereny Parku Narodowego Beydağları Olimpos Mili Parkı, lecz także zatoki, a nawet oddalone o ponad 30 km miasto Antalya. Śmiało mogę powiedzieć, że nigdy wcześniej nie widziałam tak imponującej panoramy!

Tahtali

Tahtali

Tahtali

Tahtali

Tahtali

Wjazd na Tahtali jest oferowany przez praktycznie każde lokalne biuro podróży (czy też „budkę z wycieczkami” – bo tak to w praktyce wygląda) pod nazwą Sea to Sky. My wykupiliśmy wycieczkę u rezydenta, ponieważ… ta droga okazała się tańsza. Można też oczywiście zorganizować wszystko samodzielnie, dojeżdżając dolmuszem z centrum Kemer do przystanku u podnóża góry (przystanek znajduje się tuż przed Phaselis), pokonać długą i krętą trasę w górę (niestety asfaltową, w pełnym słońcu, co nas skutecznie zniechęciło do tej opcji) i kupić bilet na wjazd (koszt to 25 euro).

Antalya – jedno z największych miast w Turcji

W czasie naszej egzotycznej przygody udało się nam również zwiedzić Antalyę – największe tureckie miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego (i dziesiąte najczęściej odwiedzane na świecie miasto w 2018 roku!). Właściwie trudno dotrzeć do Kemer bez odwiedzenia Antalyi – w tym mieście znajduje się bowiem lotnisko. Warto jednak nie poprzestać potraktowaniu go jako punktu przesiadkowego, lecz nieco lepiej zapoznać się z jego atrakcjami.

Antalya

Antalya jest otoczona rozległymi plażami, my jednak skupiliśmy się na spacerze po wąskich uliczkach Starówki i po malowniczym porcie. Zabytkowa część jest niewielka, ale bardzo urokliwa – najważniejsze punkty, takie jak Minaret Żłobiony czy Brama Hadriana można obejrzeć w ciągu godziny.

Brama Hadriana

To też prawdziwy raj dla miłośników zakupów i targowania – tuż przy Starówce mieści się bowiem zatłoczony bazar z podróbkami, a na samym Starym mieście również nie brakuje straganów.

Antalya

Turcja praktyczne wskazówki

Do Antalyi z Kemer można dojechać dolmuszem. Wycieczki do tego miasta oferuje również wiele biur podróży – często zwiedzanie Starego Miasta jest połączone z zakupami i szybkim spacerem przy malowniczych Wodospadach Arbuzowych (na taką wycieczkę my się skusiliśmy) lub z wizytą w Antalya Aquarium, reklamowanym jako jedno z największych na świecie oceanariów z podwodnym tunelem.

2 thoughts on “Kemer i okolice – co warto zobaczyć w czasie wakacji w Turcji?

    1. Podpięliśmy się pod zorganizowaną wycieczkę z biura podróży. Ale można się tam dostać też na własną rękę, busem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *