Kielce na weekend. Co warto zobaczyć?

Pałac Biskupów Krakowskich

Kielce to idealna destynacja na krótką wycieczkę z jednym noclegiem. Jakie są najważniejsze atrakcje miasta? Co warto zobaczyć? Podpowiadamy!

Mimo że to stolica województwa, Kielce są zaskakująco kameralne. I jest to bardzo duża zaleta! Wszystkie atrakcje znajdują się w zasięgu krótkiego spaceru od Rynku. Zapraszamy na krótką wycieczkę po Kielcach!

Największe atrakcje Kielc

  • Rynek w Kielcach

Zwiedzanie warto zacząć od serca każdego miasta, czyli Rynku, nazywanego też „kielecką starówką”. Wokół rozległego placu rozmieszczone są zabytkowe kamienice z XIX i XX wieku, w których mieszczą się głównie lokale gastronomiczne. W ciągu dnia jest tu dość spokojnie, jednak wieczorami rynek zapełnia się głosami ludzi, którzy przychodzą tu spotkać się z przyjaciółmi, napić się piwa czy zjeść smaczną kolację. W piątkowy wieczór naprawdę trudno było tu o wolny stolik. Udało się nam jednak znaleźć miejsce w polecanym przez wiele osób Rockabilly (żeberka – palce lizać!), a potem nieco odetchnąć w pobliskim lokalu o wiele mówiącej nazwie Craft Beer Pub.

Całą zachodnią pierzeję Rynku zajmuje ratusz, przykuwający uwagę przede wszystkim dzięki arkadom, za którymi znajduje się wejście do Urzędu Miasta. Co ciekawe – dawniej ratusz znajdował się w innym miejscu, został jednak zniszczony w 1800 roku w pożarze, który strawił dużą część miasta. Obręb murów starego ratusza został zaznaczony na nawierzchni Rynku, warto więc choć na chwilę spojrzeć pod nogi.

Kielce atrakcje

Rynek Kielce

  • Ulica Sienkiewicza

Niedaleko Rynku biegnie najpopularniejsza, a jednocześnie najdłuższa ulica w Kielcach – ulica Sienkiewicza. Łączy funkcję zabytkowego deptaka i… centrum handlowego. Wzdłuż niej mieszczą się popularne sklepy i cała masa kantorów. Nie policzyliśmy w końcu ile jest ich tam dokładnie, ale zapewniamy – dużo. Poza liczeniem kantorów warto też zwrócić uwagę na fasady budynków – wiele z nich zostało wpisanych do rejestru zabytków.

Sienkiewicza

  • Kadzielnia

Kadzielnia to bez dwóch zdań najładniejsza część Kielc. Jeszcze w latach 60. działał tu kamieniołom, dziś na jego miejscu stworzono park i amfiteatr. Skalne wzgórze Kadzielni jest zbudowane z wapieni, w których z powodu wieloletniej eksploatacji powstały fantazyjne wyrobiska. Najniższy poziom wzgórza był dawniej zalany wodą o nietypowej barwie i tworzył Jezioro Szmaragdowe. Jezioro wyschło jednak w latach 90. z powodu obniżenia wód gruntowych.

Na środku wyrobiska znajduje się Skałka Geologów – ostaniec skalny objęty ochroną jako rezerwat przyrody Kadzielnia. Skałę można zobaczyć z niemal każdej strony, wokół niej biegną bowiem ścieżki spacerowe.

Kadzielnia

Kadzielnia to również największe w okolicy skupisko jaskini. Znajduje się ich tu aż 25. Najdłuższą z nich, Jaskinię Odkrywców (będącą tak naprawdę trzema połączonymi jaskiniami) można zwiedzać z przewodnikiem. To być może jedyna okazja, by z bliska zobaczyć skamieliny koralowców, głowonogów i innych prehistorycznych morskich stworzeń! W końcu na terenie dzisiejszych Kielc było kiedyś morze.

Kadzielnia

Miłośnicy mocnych wrażeń mogą natomiast przejechać się tyrolką. My jednak woleliśmy podziwiać Kadzielnię bez odrywania stóp od podłoża.

  • Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac Biskupów Krakowskich to najbardziej reprezentatywna budowla Kielc. Powstała w połowie XVII wieku i, jak nazwa wskazuje, była siedzibą biskupów krakowskich. Przez lata budynek zmieniał swoje funkcje: w XIX stuleciu założono tu Szkołę Akademiczno-Górniczą, a w pierwszej połowie XX wieku pałac pełnił rolę sztabu Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i siedziby lokalnej gazety. Dziś mieści się tu Muzeum Narodowe.

Warto zajrzeć też na tyły pałacu, gdzie znajduje się niewielki, ale urokliwy ogród włoski.

Pałac Biskupów Krakowskich

  • Pomnik dzika

Jako ciekawostkę można potraktować pomnik dzika, mieszczący się niedaleko Rynku, na Placu Artystów. Oryginalna rzeźba nawiązuje do legendy o powstaniu Kielc, zgodnie z którą Mieszko, syn Bolesława Śmiałego, założył gród na miejscu, w którym znalazł potężne kły dzika. Pomnik dzika jeszcze w pracowni otrzymał imię „Kiełek”.

pomnik dzika Kielce

  • Muzeum Zabawy i Zabawek

To chyba najbardziej znane muzeum w Kielcach. Mieści się w zabytkowym gmachu przy Placu Wolności i gromadzi setki zabawek z różnych epok. Można tu podziwiać zarówno zabawki ludowe (drewniane koniki, karuzelki itp.), jak i modele pojazdów czy zabawki współczesne. Najcenniejszą część zbiorów stanowią zabawki historyczne, w tym lalki z przełomu XIX i XX wieku, ołowiane żołnierzyki, niemiecka miniaturowa maszyna do szycia czy rzutnik na szklane przezrocza. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *