Kujawskie piramidy – Park Kulturowy Wietrzychowice

Kujawskie piramidy

W Wietrzychowicach, Gaju Stolarskim i Sarnowie (kujawsko-pomorskie) można podziwiać imponujące grobowce, które są starsze od egipskich piramid. Mają wprawdzie inny kształt, jednak ten sam cel – zapewnienie zmarłym trwałego miejsca spoczynku. Usypane z ogromnych kamieni robią niesamowite wrażenie i pozwalają odbyć niezwykłą podróż w czasie aż do epoki neolitu.

Groby olbrzymów na Kujawach  o tysiąc lat starsze od piramid egipskich 

Olbrzymie grobowce są nazywane kujawskimi piramidami, żalkami lub grobami olbrzymów. Ich wysokość nie jest może imponująca, za to długość wynosi nawet ponad 100 metrów. Przypominają bardzo wydłużone trójkąty. Najwyższe są u czoła nasypu, gdzie znajdowały się kamienne komory, w których pochowano zmarłych. Mogłoby wydawać się, że – ze względu na rozmiary – będą to zbiorowe mogiły, tymczasem w każdej z piramid znajdowało się co najwyżej kilka ciał. Prawdopodobnie na taki pochówek zasłużyła starszyzna rodowa Co ciekawe – na niektórych szkieletach widać ślady mogące świadczyć o kanibalizmie oraz… wykonaniu trepanacji czaszki.

Kujawskie piramidy

Kujawskie piramidy

Grobowce były wykonane z ogromnych kamieni (stąd też określa się je mianem megalitycznych). Nakład pracy potrzebny do wzniesienia konstrukcji musiał więc być bardzo duży – prawdopodobnie wykorzystywano siłę pociągową zwierząt. Niestety, do dziś głazów tych zachowało się niewiele, ponieważ… przez lata były zbierane przez miejscową ludność i wykorzystywane jako materiał budowlany.

Kujawskie piramidy

Kujawskie piramidy

Kujawskie piramidy to jedne z najstarszych zabytków znajdujących się na terenie Polski. Ich wiek sięga 5500 lat, są więc o tysiąc lat starsze od piramid egipskich!  Zostały wzniesione przez zamieszkujące dzisiejsze Kujawy plemiona pasterzy i rolników prawdopodobnie około 3500 lat p.n.e. Tym bardziej dziwi więc fakt, że wciąż niewiele osób o nich wie.

Park Kulturowy w Wietrzychowicachmegalityczne grobowce w środku lasu 

W celu zobaczenia na własne oczy kujawskich piramid wybraliśmy się do miejscowości Wietrzychowice, która znajduje się około 45 kilometrów od Włocławka. My jechaliśmy tu z Gostynina i podróż zajęła nam mniej niż godzinę (mieliśmy do pokonania około 50 kilometrów). Nasz wybór padł na Wietrzychowicach, ponieważ właśnie tu można najwygodniej obejrzeć megalityczne grobowce (są dobrze oznaczone, nieźle zachowane i dość łatwo do nich dotrzeć). Samochód zaparkowaliśmy na leśnym parkingu i weszliśmy na ścieżkę dydaktyczną. Po około 10 minutach dotarliśmy do piramid. 

Park Kulturowy Wietrzychowice

Kujawskie piramidy

Kujawskie piramidy

W Wietrzychowicach znajduje się 5 grobowców. Wszystkie są dokładnie opisane (na tablicach znajdują się m.in. zdjęcia z badań archeologicznych). 

Park Kulturowy Wietrzychowice

Kujawskie piramidy

Kujawskie piramidy

Najdłuższy z nich ma długość 115 metrów, najkrótszy – 30 metrów. W każdym z nich odkryto pochówki jednego lub dwóch mężczyzn, a także fragmenty glinianych naczyń czy przedmiotów wykonanych z krzemienia.

Kujawskie piramidy

Wstęp do Parku Kulturowego w Wietrzychowicach jest bezpłatny. Spacer od parkingu, wokół grobowców i z powrotem zajął nam niecałą godzinę. Z powodu kiepskiej pogody zrezygnowaliśmy niestety z przejazdu do Sarnowa (gdzie znajduje się 9 grobowców), ale na pewno to nadrobimy.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *