10 atrakcji Łodzi, które koniecznie trzeba zobaczyć

Od zrewitalizowanych pofabrycznych przestrzeni po street art, od sztuki kinematografii po kulinarne rozkosze… Nawet krótki pobyt w Łodzi to gwarancja niezapomnianych wrażeń!

Łódź to miasto niezwykłe. Ma w sobie coś, co sprawia, że odwiedzamy je średnio raz w roku i za każdym razem znajdujemy kolejne miejsca warte odwiedzenia. Poniższe zestawienie nie wyczerpuje listy łódzkich atrakcji, stanowi jednak dobry wstęp, by lepiej poznać to miasto, w którym historia w inspirujący sposób splata się z nowoczesnością. A wiele jeszcze się zmieni, ponieważ w ostatnich latach Łódź rozwija się coraz szybciej!

Muzeum Kinematografii 

Łódź to bez wątpienia stolica polskiej sztuki filmowej, nic więc dziwnego, że właśnie w tym mieście powstało jedyne w naszym kraju Muzeum Kinematografii. Mieści się w okazałym pałacu Karola Scheiblera zlokalizowanym w parku Źródliska. Zgromadzono tu plakaty filmowe, zabytkowe kamery, stoły montażowe i projektory, a nawet… statuetki Oscarów. Interesującą atrakcją jest także działający fotoplastykon. Mnie najbardziej urzekła jednak sala na samej górze, w której można wrócić do czasów dzieciństwa i znaleźć się w samym środku ulubionej bajki. 

Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Księży Młyn 

Karol Scheibler był posiadaczem nie tylko pałacu, lecz przede wszystkim prężnie działającej przędzalni. Po tym, jak w 1825 roku uruchomiono zakład, wokół przędzalni w krótkim czasie wyrosło także osiedle dla robotników ze sklepami, strażą pożarną, szpitalem, szkołą i parkiem. Tak oto powstał Księży Młyn, który do dziś pozostaje miastem w mieście. Dawne domy robotnicze zamieniono w ekskluzywne lofty, a pofabryczna przestrzeń stała się modnym osiedlem, do którego napływają miłośnicy postindustrialnej stylistyki. Historia miesza się tu z nowoczesnością, udowadniając, że w czerwonej cegle tkwi niewyczerpany estetyczny potencjał! 

Księży Młyn

Manufaktura 

Manufaktura to drugie centrum handlowe pod względem powierzchni w Europie Wschodniej, a jednocześnie najbardziej monumentalne spośród łódzkich dokonań rewitalizacyjnych. Większa część kompleksu to odrestaurowane zabudowania XIX-wiecznej fabryki włókienniczej Izraela Poznańskiego. Ponad 100 lat temu mieściły się tu tkalnie, przędzalnie, farbiarnia, gazownia, remiza strażacka. Dziś Manufaktura to ogromne centrum handlowo-rozrywkowe, w którym można nie tylko zrobić zakupy, lecz także smacznie zjeść, wybrać się na zajęcia fitness, pograć w kręgle czy – dzięki bogatej ofercie muzealnej – bliżej poznać historię miasta.  

Ogród botaniczny 

Ogród botaniczny w Łodzi gromadzi około 3,5 tysiąca roślin. Jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce – jego całkowita powierzchnia wynosi aż 67 ha. Można tu spacerować przed długie, przyjemne godziny – krążyć wokół zbiorników wodnych, wdrapywać się na skałki, podziwiać różnokolorowe kwiaty. Nam udało się trafić akurat na okres kwitnienia tulipanów i wiśni japońskich – niezapomniany widok!

Łódzki Ogród Botaniczny

Łódzki Ogród Botaniczny

Łódzki Ogród Botaniczny

Palmiarnia 

Palmiarnia choć mieści się w innej części Łodzi (w parku Źródliska) – należy do Łódzkiego Ogrodu Botanicznego. Można nawet kupić do tych obiektów wspólny bilet ważny przez 2 dni. Palmiarnia nie jest duża, ale zgromadzone w niej rośliny naprawdę robią wrażenie! Niektóre palmy mają nawet około 140 lat, co widać po ich monumentalnych rozmiarach. Można tu poczuć się przez chwilę jak w jakimś egzotycznym zakątku świata.

Palmiarnia Łódź

Pasaż Róży 

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 3 zostało wyłożone kawałkami szkła, układającymi się w kształt róż. Wygląda przepięknie zwłaszcza w słoneczny dzień, kiedy imponująco odbija światło. Dawniej mieścił się tu najstarszy w łodzi hotel  Hotel Polski jednak po II wojnie światowej budynek został przeznaczony na mieszkania komunalne. Obecnie podejmowane są działania, by na powrót ożywić podwórko przy Piotrkowskiej 3 (a także inne okoliczne podwórka), a Pasaż Róży wykonany w ramach Festiwalu Czterech Kultur jest tego doskonałym początkiem.

Pasaż Róży

Pasaż Róży

Narodziny Dnia 

Pasaż Róży to niejedyne łódzkie podwórko, które zmieniło się w dzieło sztuki. Przy ul. Więckowskiego 4, tuż przy Piotrkowskiej, ściany podwórka zdobi dzieło noszące nazwę „Narodziny Dnia”. Na wielkoformatowe płyty gresowe naniesiono reprodukcje wizji Wojciecha Siudmaka (płyty zostały wyprodukowane przez firmę Tubądzin). Efekt jest piorunujący! Atrakcja jest dość nowa, powstała bowiem w sierpniu 2018 roku, więc wiele osób  nawet mieszkających w Łodzi  może o niej nie widzieć. To by wyjaśniało, czemu byliśmy tam jedynymi oglądającymi…

Narodziny Dnia

Off Piotrkowska 

W jednym z podwórek przy Piotrkowskiej, na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa, powstał alternatywny kompleks rozrywkowo-gastronomiczny. Można tu dobrze zjeść (bardzo polecamy zwłaszcza hiszpańską restaurację Nóż – żeberka i owoce morza palce lizać!), posiedzieć przy piwie albo dwóch, posłuchać muzyki na żywo albo zrobić zakupy w butiku któregoś z młodych polskich projektantów. 

EC1 

Pierwsza łódzka elektrociepłownia działała od 1907 do 2001 roku. Po jej zamknięciu przez chwilę zabrakło pomysłu na wykorzystanie około 90-hektarowego terenu wokół dworca Łódź Fabryczna, na szczęście już w 2008 roku podpisano decyzję o utworzeniu centrum naukowo-kulturalnego. Tak powstało Centrum Nauki i Technik EC1 – jeden z najciekawszych obiektów ma mapie współczesnej Łodzi. Poza walorami architektonicznymi zachwyca również pieczołowicie przygotowanym ekspozycjami. Można tu nie tylko zapoznać się z działaniem elektrociepłowni czy kotła parowego, lecz także dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca. Obok zrekonstruowanego wyposażenia znajduje się szereg interaktywnych urządzeń, które pozwalają na zdobywanie nowej wiedzy za pomocą zabawy. Większości obiektów można dotknąć – pokręcić zaworem, przesunąć wajchę… Mimo że nie należę do pasjonatów fizyki i techniki, EC1 zrobiło na mnie ogromne wrażenie. Wizualny rozmach w połączeniu z ogromną dawną informacji przyprawia o zawrót głowy! 

EC1

 Murale 

Od kilku lat na nijakich elewacjach łódzkich zabudowań powstają ogromne kolorowe murale, tworzone zarówno przez artystów z Polski, jak i z Chin, Chile czy Francji. Obecnie miasto zdobi już około 40 wielkoformatowych malowideł i mam nadzieję, że będą powstawać kolejne. Wycieczka szlakiem murali to bowiem doskonały sposób na zwiedzenie Łodzi – wiele z malowideł jest bowiem zlokalizowanych w sąsiedztwie ulicy Piotrkowskiej, dworca Łódź Fabryczna, Manufaktury czy Muzeum Sztuki. Mapę murali można znaleźć na stronie Urban Forms. Powstała nawet aplikacja, która ułatwia znalezienie wszystkich dzieł. 

Łódź murale

 Łódź murale

Łódź murale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *