Murale w Warszawie – subiektywny przewodnik

Babcia i dziadek mural targówek

Oto bardzo subiektywny wybór ulubionych, robiących największe wrażenie murali w Warszawie.  Imponujących dzieł sztuki ulicznej jest w stolicy naprawdę wiele!

O muralach najczęściej wspomina się, opisując atrakcje Łodzi. Tymczasem również Warszawa może pochwalić się niesamowitymi naściennymi malowidłami, rozsianymi po całym mieście. O muralach pisałam jakiś czas temu w kontekście spaceru po Pradze, niestety niektóre z nich już nie istnieją – zniknęły w czasie remontu lub po prostu zostały zamalowane. Na szczęście w stolicy wciąż można podziwiać wiele z tych wielkoformatowych dzieł.

Mural upamiętniający Korę Jackowską

Niezwykłość muralu wynika z faktu, że jego integralną część stanowi rosnący tuż obok kasztanowiec. Malowidło zmienia więc swoje oblicze wraz z następowaniem po sobie pór roku. Dzieło znajduje się na tyłach Nowego Świata, przy samych Pawilonach (Nowy Świat 18/20). Jego autorem jest Brun Althamer.

Mural Kora

Ptak i Kobra

Przy samej stacji PKP Warszawa Wschodnia, na ścianie budynku przy Bliskiej 33, znajduje się mural, który jest chyba jest ulubionym (a na pewno znajduje się w czołówce) – Ptak i Kobra autorstwa Daleasta. Splątane linie tworzą kształty zwierząt, okupujących surową ścianę kamienicy. Od Bliskiej warto ruszyć dalej – na Brzeską, Ząbkowską, Stalową… Warszawska Praga jest bowiem pełna niezwykłym – niekiedy mocno już podniszczonych – murali.

warszawskie murale

Kamień i co

Pozbawiona frontu kamienica przy Waliców 14 (a raczej to, co z niej zostało) jest ozdobiona charakterystycznym napisem z czerwonym balonikiem. Budynek ten ma za sobą bardzo burzliwą historię, co widać na jego pooranej kulami ścianie. W czasie wojny stanowił część getta warszawskiego, był też jednym z głównych punktów polskiej obrony w czasie powstania warszawskiego. Przez wiele lat kamienicy groziła rozbiórka, ale dzięki staraniom miejskich aktywistów budynek udało się uratować. Obecnie kamienica przy Waliców 14 jest wpisano do rejestru zabytków i zabezpieczona przed dalszym rozpadaniem się, jednak wciąż nie wiadomo, co dalej z tym niezwykłym wolskim ostańcem.

Waliców 14

Wielka Gęś

Na ścianie budynku przy ul. Brzeskiej 14a rozgościła się Wielka Gęś. Mural został namalowany przez Diego Miedo wraz z dziećmi z Pragi. Bajkowa konwencja kontrastuje z otaczającymi dzieło odrapanymi fasadami i graffiti, pokrywającymi ścianę naprzeciwko.

warszawskie murale

Odwrócony grajek

Mural przedstawiający odwróconego do góry nogami muzyka, grającego na akordeonie, znajduje się przy ul. Wrzesińskiej 6 na Pradze-Północ. Jako jeden z nielicznych nie zakrywa ściany starej kamienicy, lecz jest wkomponowany w ścianę nowego budynku Atelier Praga II. Wizerunek akordeonisty stanowi nawiązanie do praskiej tradycji – w końcu jeszcze niedawno uliczni grajkowie byli tu częstym widokiem. Mural został namalowany przez Good Looking Studio według projektu artysty Mateusza Kołka.

Uliczny grajek

Słoń leśny

Kolorowy mural przedstawiający słonia leśnego w otoczeniu bujnej roślinności znajduje się na północnej ścianie bloku przy ul. Skierniewickiej 11 na Woli. Jest jednym z najmłodszych warszawskich malowideł wielkoformatowych – został odsłonięty w listopadzie 2019 roku. Mural upamiętnia znalezienie kości samicy słonia leśnego w czasie prowadzenia prac przy budowie stacji metra Płocka. Autorką projektu jest Marta Żylska.

słoń leśny

 

Mural powstańczy

U zbiegu ulic Płockiej i Górczewskiej (ul. Płocka 41) znajduje się monumentalne malowidło upamiętniające tysiące cywilów, zamordowanych przez okupantów w czasie Powstania Warszawskiego. Sceny z życia codziennego zostały wymownie wkomponowane w sylwetkę żołnierza. Umiejscowienie muralu nie jest przypadkowe – to właśnie tędy w sierpniu 1944 roku Niemcy prowadzili mieszkańców Woli na egzekucje.

Mural powstał w ramach konkursu o tematyce „Pamięć o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy” organizowanego jako część Obchodów Dni Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Jego autorem jest Damian Kwiatkowski.

mural powstańczy

Atom

Boczną ścianę bloku przy ul. Nowolipki 11 zajmuje mural upamiętniający Marię Skłodowską-Curie. Stanowi metaforyczne przedstawienie atomu, ukazanego tu jako wielkie drzewo życia złożone z ptaków i ryb. W tym przypadku umiejscowienie dzieła również nie jest przypadkowe. Polska uczona wychowała się bowiem właśnie na Nowolipkach. Niestety budynek, w którym mieszkała, nie przetrwał do dziś.

Mural Atom

 

Siewca Snów

Niezwykłe, oniryczne malowidło znajduje się na dziedzińcu przy ul. Żółkiewskiego 3 na Grochowie. Dzieło powstało z inicjatywy wspólnoty mieszkaniowej, która podczas remontu elewacji postanowiła ożywić przestrzeń od strony podwórka. Dzieło jest nieco ukryte, aby je zobaczyć trzeba zejść z głównej ulicy i przejść przez furtkę na podwórku. Warto jednak przyjrzeć się mu z bliska – w słońcu mieni się złotymi drobinkami. Autorką muralu jest bardzo znana w kręgach związanych ze street artem Mona Tusz.

siewca snów

Babcia i Dziadek

Dwa murale znajdują się na przeciwległych ścianach budynków przy ul. Barkocińskiej 2 a i Barkocińskiej 4 w dzielnicy Targówek. Jeden z nich przedstawia staruszkę robiącą na drutach czapkę dla wielkiego kota, drugi – starszego pana dosiadającego sowę. Autorzy murali to Maciej Wierzbicki & Wallart.

Babcia i dziadek mural targówek

Babcia i dziadek mural targówek

Babcia i dziadek mural targówek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *