Muzeum Czar PRL – miejsce, gdzie czas się zatrzymał

W dawnej fabryce PZO na warszawskiej Pradze mieści się niezwykłe muzeum, gromadzące symbole i pamiątki PRL-u. Zapraszamy na relację z wizyty!

PRL – epoka, która wydaje się niezwykle bliska (w końcu wiele osób wciąż ją pamięta), a jednocześnie bardzo odległa (o wielu kwestiach lepiej w końcu zapomnieć). Epoka ta doczekała się w Warszawie swojego muzeum – kameralnego, ale niezwykle urokliwego.

Muzeum Czar PRL jest częścią Adventure Warsaw – firmy, oferującej wycieczki zabytkowymi Nysami 522 po Warszawie. Mieści się na warszawskiej Pradze, w budynku dawnych Polskich Zakładów Optycznych, naprzeciwko osiedla Soho Factory. Można byłoby je łatwo przegapić, gdyby nie liczne drogowskazy (w tym jeden przytwierdzony do malucha!), prowadzące wprost do niebudzącej zaufania bramy… Po jej przekroczeniu przed odwiedzającymi otwiera się jednak zupełnie inny świat. Świat, którego młode pokolenie nie pamięta, a starsze wspomina z rozrzewnieniem i strachem.

Czar PRL

W Muzeum Czar PRL zgromadzono kilkaset eksponatów z magicznej epoki kartek na żywność i wody z saturatora. Można tu zobaczyć zarówno plakaty propagandowe i stare dokumenty, jak i sprzęty gospodarstwa domowego. W niewielkim mieszkanku odwzorowano poszczególne domowe pomieszczenia – kuchnię, łazienkę, pokój dziecięcy. Na półkach i regałach stoją zabawki sprzed lat, książki, radioodbiorniki, stare telewizory, a nawet kosmetyki czy „zastępczy” papier toaletowy (czyli… po prostu kartki). Nieco starsi rozpoznają „Elementarz”, z którego uczyli się czytać, i latarkę, którą kupili zapewne na bazarze „od ruskich”. Nie zabrakło również nieśmiertelnej pralki Frani, kultowego saturatora, żelazka z duszą, butelek na mleko i wielu, wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Czar PRL

Jest nawet budka telefoniczna!

Czar PRL

Zwiedzanie trwa około pół godziny. Przestrzeń nie jest bowiem zbyt duża, jednak tak zagospodarowana, że można naprawdę poczuć ów czar PRL. Co ciekawe – to niepozorne muzeum przyciąga naprawdę tłumy zwiedzających. Spotkaliśmy również obcokrajowców, którzy chcą lepiej poznać historię Polski, ukazaną jednak z przymrużeniem oka – bez patosu i martyrologii.

A po zwiedzaniu muzeum można usiąść przy stolikach z baru mlecznego, napić się słynnej Oranżadki Grochowskiej i żuć gumę „Turbo”.

Czar PRL

Bilet wstępu kosztuje 8 zł (5 zł ulgowy). Muzeum jest czynne codziennie: od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 -16:00, w weekendy od 11.00 do 17:00.

Warto się pospieszyć! W obecnej lokalizacji muzeum działa tylko do połowy grudnia, potem przenosi się w okolice Placu Konstytucji. Czy może być jednak lepsze miejsce, by zetknąć się z żywą historią niż warszawska Praga, pełna starych, nieco zaniedbanych kamienic?

Zobacz też nasze relacje z innych warszawskich muzeów:

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *