Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – sielsko i spokojnie

sierpc

Szukasz najbardziej sielskiego zakątka na Mazowszu? Koniecznie odwiedź skansen w Sierpcu! To prosty sposób, by przenieść się w czasie i nacieszyć się idyllicznym spokojem.

Skansen w Sierpcu znajduje się około 145 km od Warszawy (w kierunku Torunia). Dojazd samochodem zajmuje nieco ponad 2 godziny przy skansenie znajduje się bezpłatny parking. Ze stolicy do Sierpca można dotrzeć również pociągiem (z przesiadką).

Skansen w Sierpcu – muzeum z duszą

Skansen w Sierpcu to jedno z tych miejsc, o których mówi się, że mają duszę. Na powierzchni około 60,5 ha drobiazgowo odwzorowano wygląd mazowieckiej wsi z XIX wieku. Zrobiono to jednak w taki sposób, że wieś ta – mimo że niedająca się pomylić ze wsią współczesną – zdaje się tętnić życiem.

skansen w sierpcu

Wieś zrekonstruowana w Sierpcu nawiązuje do typu zabudowy, który był bardzo popularny na Mazowszu w XIX wieku. Jest to tzw. rzędówka, co oznacza, że zagrody są ustawione w rzędzie wzdłuż drogi. Niekiedy zdarzało się, że zabudowania znajdowały się po obu stronach traktu, w Muzeum Wsi Mazowieskiej gospodarstwa są natomiast położone po jednej stronie drogi, po drugiej ciągną się malownicze pola.

skansen w sierpcu

skansen w sierpcu

W skansenie zgromadzono ponad 80 obiektów małej i dużej architektury, w tym 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, reprezentujących różne pod względem zamożności typy gospodarstw. Chałupy są otoczone warzywnymi i kwiatowymi ogrodami, a na niektórych podwórkach mieszkają zwierzęta: zające, biegające praktycznie luzem kury czy leniwie żujące trawę kozy. Wokół zagród unosi się więc oszałamiający zapach roślin, słychać bzyczenie pszczół czy donośne beczenie kóz. Brakuje tylko odpoczywającego na ławce przed chałupą gospodarza.

skansen w sierpcu

skansen w sierpcu

Zabudowania robią wrażenie nie tylko z zewnątrz. Do większości chałup można zajrzeć i zobaczyć, jak w XIX wieku wyglądało wyposażenie wiejskiego domu. W niektórych – tych, które należały do biedniejszych gospodarzy – znajdują się tylko podstawowe sprzęty, w innych można zobaczyć bogatsze dekoracje, naczynia czy dziecięce zabawki.

Poloneza czas zacząć!

Poza wiejskimi zagrodami w skansenie znajdują się również takie obiekty jak drewniany wiatrak czy XIX-wieczny drewniany kościół z dzwonnicą.

skansen w sierpcuMieści się tu również zespół dworski z pięknie odtworzonymi wnętrzami i mini-parkiem krajobrazowym. To właśnie w tym dworku kręcono kilka ujęć z „Pana Tadeusza”, w tym scenę słynnego poloneza.

skansen w sierpcu

skansen w sierpcu

Głodnych i spragnionych zaprasza natomiast karczma „Pohulanka”. Oferuje dania proste, ale smaczne i bardzo sycące. Poza klasyczną pajdą pysznego chleba ze smalcem i ogórkiem można skusić się na bigos, kluski ziemniaczane ze skwarkami i białym serem, wiejską kiełbasę, żurek czy czarninę. Palce lizać!

Muzeum Wsi Mazowieckiej – informacje praktyczne

Rozległy teren skansenu oraz bogactwo eksponatów sprawiają, że na niespieszne zwiedzanie muzeum można śmiało poświęcić cały dzień. Według nas absolutne minimum to 2-3 godziny. Bilet normalny kosztuje 18 zł, ulgowy – 14 zł. Aktualne godziny otwarcia można sprawdzić tu.

Zobacz też artykuł o innych skansenach w pobliżu Warszawy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *