Największe wrzosowisko w Polsce – Mostówka

wrzosowisko Mostówka

Nie trzeba jechać do Szkocji, by podziwiać cud natury, jakim są wrzosowiska. Imponujący fioletowy kobierzec znajduje się bowiem około 45 kilometrów od Warszawy – w Mostówce. 

W 1993 roku wybuchł tu ogromny pożar, który strawił rozległe połacie lasu. Dało to jednak szansę na rozwój wrzosom – po pewnym czasie pokryły aż… 400 hektarów. Niektórzy twierdzą, że to największe wrzosowisko w Polsce, a być może  nawet w tej części Europy. W 2008 roku teren ten został objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. W samą porę – zaczęto stąd bowiem wydobywać piasek, niszcząc przy tym delikatne rośliny.

Jak dojechać na wrzosowisko? 

Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie – bo tak prawidłowo nazywa się teren porośnięty wrzosami – znajdują się około 45 kilometrów od Warszawy. Wystarczy ruszyć trasą ekspresową S8 (w stronę Wyszkowa), dojechać do węzła Mostówka i zjechać drogą w las. Po około 2 kilometrach od zjazdu pojawią się zabudowania stacji kolejowej. Samochód można zostawić w tym miejscu lub skręcić w lewo i zaparkować około 500 metrów dalej – na leśnym parkingu. Stąd już tylko kilkadziesiąt metrów dzieli od pierwszych kęp wrzosów.  

wrzosowisko

wrzosowisko Mostówka

Wrzosowe szaleństwo  

Wrzosowe kobierce ciągną się kilometrami. Jak okiem sięgnąć – wszędzie rozlewa się fiolet. Nawet stojąc na wydmowym wzniesieniu trudno dostrzec koniec wrzosowiska. Można patrzeć, patrzeć i patrzeć, nie wychodząc z zachwytu. Aby podziwiać ten niezwykły spektakl natury trzeba się jednak pospieszyć – wrzosy zaczynają przekwitać już w połowie września. 

wrzosowisko Mostówka

Okolice Mostówki upodobali sobie nie tylko mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Coraz liczniej przybywają tu turyści, fotografowie oraz… grzybiarze. Wokół wydm rozciągają się bowiem piękne, gęste lasy, w których na pewno można znaleźć niejednego prawdziwka.  

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *