Nietypowe muzea w Warszawie

Neon Muzeum

W Warszawie znajduje się około 100 publicznych i prywatnych muzeów. Poza najbardziej znanymi obiektami warto odwiedzić również te mniej oczywiste.

O Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN słyszeli nie tylko warszawiacy. Codziennie odwiedzają je setki turystów z różnych zakątków Polski. Tymczasem w Warszawie można znaleźć też inne muzealne perełki – często ukryte pośród kamienic, sklepów czy restauracji.

Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum znajduje się na terenie odrestaurowanego Centrum Praskiego Koneser (Plac Konesera 1), w miejscu, gdzie od XIX wieku działała Wytwórnia Wódek „Koneser”. Jest ukryte w pięknych przestrzeniach obudowanych czerwoną cegłą, pośród biur, restauracji i luksusowych sklepów. Stanowi niezwykły hołd dla historii tego miejsca, a jednocześnie – fenomenalnie łączy to, co tradycyjne, z tym, co nowoczesne.

Muzeum Polskiej Wódki jest bowiem na wskroś multimedialne. Zwiedzanie odbywa się w grupach (wejście co godzinę) i towarzyszy mu komentarz przewodnika. W czasie godzinne podróży po muzeum można dowiedzieć się m.in. jak wyrabiano wódkę  kilkaset lat temu, a jak robi się to dziś, którędy przebiegały szlaki handlowe i jakie zwyczaje towarzyszyły spożywaniu trunku na przestrzeni wieków.

Istotna część ekspozycji dotyczy również dziejów Konesera – tego, co działo się tu w czasie działań wojennych, przetaczających się przez stolicę, i tego, jak próbowano ratować alkoholowe dziedzictwo narodowe. Wódka to w końcu bardzo istotny element polskiej kultury, a wokół działających w naszym kraju gorzelni narosło wiele fascynujących opowieści.

Na zakończenie można wziąć udział w degustacji i sprawdzić, czym różnią się wódki z pszenicy, ziemniaków i żyta.

Muzeum Polskiej Wódki

Więcej przeczytasz w artykule: Muzeum Polskiej Wódki w Warszawie – historia zamknięta w butelkach

Muzeum Neonów

Muzeum mieści się przy ul. Mińskiej 25, na terenie Soho Factory. Nie jest duże – zwiedzenie zajmuje około 30 minut. Jego zbiory zapierają jednak dech w piersiach! Obecnie w Muzeum Neonów można podziwiać około 100 świetlnych reklam. Znajdują się tu takie perełki jak neon „Mydła Farby” z ulicy Nowolipki, neon z kawiarni „Jaś i Małgosia” czy neony z restauracji „Szanghaj” i „Ambasador”. Część zbiorów muzeum wyeksponowano również na pobliskich budynkach (m.in. ogromny napis „Warszawa Wschodnia” czy „Dworzec kolejowy Chodzież”).

Przy okazji podziwiania neonów warto również zapoznać się z historią warszawskiej neonizacji. Dzieje neonów w stolicy zostały bowiem czytelnie rozpisane na tablicy przy samym wejściu do muzeum.

Więcej na temat Muzeum Neonów: Neon Muzeum na warszawskim Kamionku, czyli wspomnienie po neonizacji

Muzeum Domków dla Lalek

Muzeum mieści się w Pałacu Kultury. Choć prowadzą do niego drogowskazy, wcale nie jest łatwo tu trafić. Najprościej będzie udać się do głównego wejścia (od ul. Marszałkowskiej), przejść przez hol i zejść na poziom niżej (po lewej stronie od wejścia). Tamtędy można przejść na dziedziniec i dalej, do muzeum.

Muzeum Domków dla Lalek nie zajmuje dużej przestrzeni, gromadzi jednak około 100 eksponatów pochodzących z różnych zakątków świata i różnych epok. Większość z nich pochodzi z kolekcji Anety Popiel-Machnickiej i zostało odrestaurowane przez nią i jej dzieci.

Domki dla lalek (a także miniatury sklepów, zakładów fryzjerskich, salonu sukien ślubnych itp.) zachwycają mnogością szczegółów i wiernym odwzorowaniem realiów. Ogromne wrażenie robią zwłaszcza największe eksponaty (mające nawet metr wysokości), składające się z kilku pomieszczeń i wielu miniaturowych mebelków.

Muzeum Życia w PRL

Muzeum Życia w PRL od niedawna mieści na przy ul. Pięknej 28 (wejście przy KFC). Wcześniej zajmowało pomieszczenie w dawnej fabryce Polskich Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze i nosiło nazwę Czar PRL. Jest częścią Adventure Warsaw – firmy, oferującej wycieczki zabytkowymi Nysami 522 po Warszawie.

W Muzeum Życia w PRL zgromadzono kilkaset eksponatów z magicznej epoki kartek na żywność i wody z saturatora. Można tu zobaczyć zarówno plakaty propagandowe i stare dokumenty, jak i sprzęty gospodarstwa domowego. Na półkach i regałach stoją zabawki sprzed lat, książki, radioodbiorniki, stare telewizory, a nawet kosmetyki czy „zastępczy” papier toaletowy (czyli… po prostu kartki). Nieco starsi rozpoznają „Elementarz”, z którego uczyli się czytać, i latarkę, którą kupili zapewne na bazarze „od ruskich”. Nie zabrakło również nieśmiertelnej pralki Frani, kultowego saturatora, żelazka z duszą, butelek na mleko i wielu, wielu innych przedmiotów codziennego użytku.

Muzeum Świat Iluzji

Na Rynku Starego Miasta w Warszawie działa niezwykłe muzeum. Świat Iluzji wciągnie zarówno małych, jak i dużych odwiedzających, przyprawi o zawroty głowy i sprawi, że na chwilę zwątpią we własne zmysły. Jest tu dużo instalacji igrających z błędnikiem czy po prostu prezentujących ciekawostki dotyczące nieco zakrzywionego odbierania rzeczywistości. Zabawa jest przedni! Można zajrzeć do pochyłego pokoju, który próbuje przekonywać, że jest zupełnie prosty, do tunelu, który wydaje się wirować, a tak naprawdę jest nieruchomy, czy do pomieszczenia, które nieco zaburza perspektywę. W muzeum gromadzono też całkiem pokaźny zbiór plansz, ilustrujących mniej i bardziej znane złudzenia optyczne. 

Muzeum Iluzji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *