Park Arkadia i pałac w Nieborowie – pomysł na romantyczną wycieczkę

Park Arkadia

Tuż obok Łowicza, na skraju dzikiej Puszczy Bolimowskiej, znajdują się dwa malownicze parki. Jeśli więc szukacie miejsc na romantyczną przechadzkę – zapraszamy do Arkadii i Nieborowa.

Łatwo dojechać tu zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. Wystarczy pociągiem dotrzeć do Łowicza, a dalej – PKS-em w stronę Skierniewic. Naprawdę warto – zwłaszcza że spacer po parkowych alejkach może potrwać cały dzień i na pewno się nie znudzi.

Bilet normalny do jednego z parków kosztuje 16 zł. Cena biletu łączonego to 32 zł.

Park romantyczny w Arkadii – pochwała dzikości

Arkadia to bez wątpienia jedno z najbardziej romantycznych miejsc na Mazowszu. Jest modelowym przykładem ogrodu w stylu angielskim – dzikim, nastrojowym, wychwalającym naturę w jej najbardziej nieposkromionej postaci. Efekt potęguje przepływająca przez park rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami. Różne formy łączą się tu w sposób swobodny i pozornie przypadkowy, a konstrukcje architektoniczne nawiązują do antyku i średniowiecza. Nie brakuje tu więc drzew zwieszających splątane gałęzie nad taflą wody, ścieżek wyglądających jak wydeptywane przez stulecia w naturalnym cyklu życia leśnego ostępu  czy majestatycznych budowli, które… już w założeniu miały wyglądać jak ruiny.

 

Park Arkadia

Park Arkadia

Dzieje parku są nierozerwalnie związane z osobą Heleny Radziwiłłówny, która zapragnęła przenieść angielskie wzorce na rodzimy grunt. Ogród przy swojej posiadłości zaczęła tworzyć w 1778 roku i rozwijała go przez około 40 lat, aż do swojej śmierci. Do współpracy zaprosiła wielu uznanych projektantów, czego efektem stał się park prawdziwie fascynujący. Jego uroku nie zniweczyły nawet późniejsze lata zaniedbań czy takie dewastujące decyzje, jak rozebranie części budowli w celu sprzedaży marmuru… Dziś park Arkadia jest częścią Muzeum Narodowego w Warszawie.

Park Arkadia

Park Arkadia

W czasie niespiesznego spaceru po Arkadii warto zwrócić uwagę nie tylko na piękną naturę, lecz także na rozrzucone po parku budowle, takie jak:

  • Akwedukt – pierwotnie miał być mostem nad rzeczką. Niestety budowla, którą można podziwiać dziś, to tylko rekonstrukcja oryginału.
  • Świątynia Diany – to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli w Arkadii. Jest stylizowana na antyczną świątynię i mieści kilka sal ozdobionych kunsztownymi malowidłami.
  • Przybytek Arcykapłana – został wzniesiony od razu w formie ruiny. Ma formę pawilonu ogrodowego z otwartym patio i wieżą z platformą widokową. Od strony północno-wschodniej znajduje się wnęka z płaskorzeźbą „Nadzieja karmiąca Chimerę” Gioacchina Staggiego.

Pałac i park w Nieborowie – natura ujarzmiona

Kompleks parkowo-pałacowy w Nieborowie pod względem stylistycznym stanowi zupełne przeciwieństwo Arkadii. Został założony w stylu francuskim – regularnym, uporządkowanym, ściśle zaplanowanym. Natura została okiełznana i nagięta do woli projektanta. Nie ma tu miejsca na improwizację. Charakterystycznymi elementami parku w Nieborowie są pieczołowicie wytyczone rabaty kwiatowe, niski labirynty z bukszpanu i szeroka aleja lipowa.

Park Nieborów

Ten kontrast zadziwia i zachwyca tym bardziej, że Nieborów znajduje się zaledwie 5 km od Arkadii i pierwotnie był własnością… Michała Hieronima Radziwiłła, męża Heleny. W rękach rodziny Radziwiłłów kompleks w Nieborowie pozostał aż do II wojny światowej. Dziś, podobnie jak Arkadia, stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie.

Sercem kompleksu w Nieborowie jest barokowy pałac – jedna z największych i najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Uwagę zwraca zarówno bryła z dwiema wieżami zakończonymi hełmami, bogato zdobiona fasada,  jak i wnętrze pełne gromadzonych przez wieki dzieł sztuki.

 

Nieborów pałac

Park Nieborów

Park Nieborów

Poza głównym budynkiem pałacu na terenie parku znajdują się również takie obiekty jak Pawilon Myśliwski, wozownia, Stara i Nowa Oranżeria czy Domek Ogrodnika.

Godziny otwarcia parku w Arkadii i Nieborowie można sprawdzić tu: http://www.nieborow.art.pl/wizyta/

Stacja Nieborów – gratka dla miłośników motoryzacji

Po romantycznych uniesieniach w parkach Arkadii i Nieborowa warto na chwilę zejść na ziemię i odwiedzić mieszczące się niemal za rogiem Muzeum Motoryzacji Stacja Nieborów. Zgromadzono tu kilkadziesiąt samochodów, około stu motocykli, a także traktory, stare zabawki, samoloty czy sprzęty gospodarstwa domowego. Wśród największych perełek warto wymienić milicyjną Nysę, strażackiego Żuka czy Mikrusa.

Muzeum motoryzacji Stacja Nieborów

Muzeum motoryzacji Stacja Nieborów

Po motoryzacyjnych uniesieniach, które na pewno zaostrzają apetyt, można wstąpić na obiad do przylegającej do muzeum restauracji Posterunek 77.

Muzeum jest czynne w piątki, soboty i niedziele w godzinach 10.00-18.00 (w sezonie od maja do października). W innych terminach konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny.

2 thoughts on “Park Arkadia i pałac w Nieborowie – pomysł na romantyczną wycieczkę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *