Płock w pigułce – co warto zobaczyć w historycznej stolicy Mazowsza?

Przyjazna atmosfera, mnogość zabytków architektonicznych i piękne widoki sprawiają, że Płock to doskonałe miejsce na jednodniową lub weekendową wycieczkę. Polecamy najbardziej interesujące miejsca w historycznej stolicy Mazowsza!

Płock to jedno z miast, w których czuję się po prostu dobrze. Może ma to związek z estetyką zabudowy, a może z tym, że druga Powsinoga pokazała mi kilka miejsc “zza kulis” (mój niezastąpiony mąż pochodzi z miasta niedaleko Płocka). Faktem jest, że z tym miastem łączy mnie kilka miłych wspomnień (to tu odbyła się nasza sesja ślubna!) i wiele pozytywnych emocji.  

Płock to jednak nie tylko miasto, w którym czuję się „u siebie”, lecz także miejsce istotne z punktu widzenia historii Polski. Założony w X wieku, był ważnym słowiańskim ośrodkiem kultowym, a następnie na przełomie XI i XII stulecia pełnił funkcję stolicy Królestwa Polskiego.

Co zatem zobaczyć w Płocku?

Wzgórze Tumskie 

Na wzgórzu wznoszącym się na około 40 metrów nad lustrem wody znajdują się jedne z najważniejszych zabytków Płocka. Mieści się tu m.in. Zamek Książąt Mazowieckich oraz Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Pierwsza świątynia na tym miejscu powstała jeszcze w XI wieku – prowadziły do niej niezwykłe Drzwi Płockie, przedstawiające cykl Zbawienia. Dziś w katedrze można podziwiać ich kopę, oryginał znajduje się natomiast w Nowogrodzie. Za świątynią znajduje się Kaplica Królewska, w której pochowano m.in. Bolesława Krzywoustego.

Wzgórze Tumskie to również doskonały teren spacerowy. Można zabłądzić na chwilę pomiędzy wiekowymi kasztanowcami i tęsknie spojrzeć na rozciągającą się stąd piękną panoramę miasta i koryto Wisły, które jest w tym miejscu najszersze. 

Płock atrakcje

Płock Wzgórze Tumskie

Płock Wzgórze Tumskie

Stare Miasto 

Stare Miasto płynnie łączy się ze Wzgórzem Tumskim. Spod Katedry tylko kilka kroków dzieli od zabytkowego Ratusza i Starego Rynki. Warto wybrać się tu zwłaszcza około południa  wtedy z ratuszowej wieży rozbrzmiewa bowiem hejnał, a następnie w jednym z okien ukazują się figury książąt, przedstawiające scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza przez Władysława Hermana. Stary Rynek to też dobre miejsce, by zatrzymać się na obiad, znajduje się tu bowiem kilka zacnych i niedrogich restauracji.

Nie można odmówić sobie również spaceru ulicą Tumską, czyli głównym deptakiem płockiego Starego Miasta. To tu znajdują się bowiem najpiękniejsze zabytkowe kamienice oraz okazały budynek dawnej restauracji Hotel Angielski, która około 200 lat temu gościła lokalną śmietankę towarzyską.

Płock

Muzeum Mazowieckie 

W Muzeum Mazowieckim mieszczą się największe w Polsce zbiory sztuki secesyjnej i art deco. W czteropiętrowej kamienicy można podziwiać liczne przedmioty użytku codziennego pochodzące z końca XIX i początków XX wieku  od mebli po ceramikę i biżuterię. Zebrane przedmioty zachwycają kunsztem wykonania i… ponadczasowością. Wiele z nich doskonale wpasowałoby się we współczesne aranżacje wnętrz. W muzeum nie zabrakło również miejsca na rzeźby i obrazy. Znajduje się tu m.in. “Martwa natura” Tamary Łempickiej, obrazy Jacka Malczewskiego czy szkic olejny do „Szału” Władysława Podkowińskiego.

Molo

Nie jest ani tak długie, ani tak zatłoczone jak molo w Sopocie, jednak spacer po nim to gwarancja pięknych widoków  można stąd obserwować Wzgórze Tumskie oraz pobliski amfiteatr z dachem przypominającym muszlę. Płockie molo nie wcina się głęboko w Wisłę, lecz biegnie nietypowo – wzdłuż prawego brzegu rzeki. Polecam wybrać się tu wieczorem, by podziwiać zachodzące nad miastem słońce i zrobić kilka pięknych zdjęć.

Płock molo

Płock molo

Z00

Płocki ogród zoologiczny znajduje się na wysokiej wiślanej skarpie. Na powierzchni około 17 hektarów można zobaczyć ponad 580 gatunków zwierząt. Zoo jest dość kameralne, dzięki czemu można je zwiedzić bez pośpiechu w około 2 godziny, przystając przy klatkach dla uroczych surykatek, zwinnych pand małych czy niebezpiecznych tygrysów. Niedawno oferta ogrodu została wzbogacona o olbrzymie akwaria zamieszkiwane przez ryby i zwierzęta ze wszystkich zakątków świata. Moim osobistym faworytem są pingwiny, które można obserwować przez niewielkie okienko także pod wodą.

Wieża ciśnień

Kiedy po raz pierwszy byłam w Płocku, to miejsce straszyło odrapanymi ścianami i wyszczerbionymi murami. Wieża ciśnień rozpadała się w oczach w samym centrum miasta. Dziś to niezwykle klimatyczna restauracja, w której można nie tylko dobrze zjeść, lecz także podziwiać panoramę miasta. Burgery są duże, smaczne i dość tanie. Smakują jeszcze lepiej, gdy w trakcie jedzenia podziwia się odrestaurowane wnętrza wieży. Warto wejść krętymi schodami na samą górę!

Płockie koty

Do płockich ciekawostek można zaliczyć też… koty, a właściwie rozrzucone po całym mieście graffiti przedstawiające te zwierzęta. Ich autorami są artyści ukrywający się pod pseudonimami Inko i Gnito. Koty pojawiają się w różnych, często zaskakujących miejscach. Warto wypatrywać ich podczas spaceru   zwłaszcza że ukryły się też w okolicach Starego Miasta i Wzgórza Tumskiego!

Płock koty

Płock koty

O płockich kotach naprawdę głośno zrobiło się, gdy kilka lat temu ktoś wygniótł olbrzymi koci kształt  zbożu w Gulczewie. Do dziś nie wiadomo, kto był autorem tego nietypowego dzieła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *