Podkasty o podróżach i okołopodróżnicze. Nasze top 3

Podróżować można również wirtualnie – oglądając programy dokumentalne, czytając przewodniki i reportaże czy… słuchając podkastów. Posłuchacie z nami?

Ostatnio podkastów słuchamy namiętnie, na liście nie mogło więc zabraknąć i tych o podróżach. Na Spotify i innych aplikacjach można znaleźć naprawdę dużo polskich kanałów dotyczących szeroko pojętego podróżowania. Nie są może tak popularne jak te spod znaku true crime czy stylu życia, ale naprawdę jest z czego wybierać. Niestety przy bliższym zapoznaniu nieraz okazywało się, że niektóre podkasty zapowiadają się dobrze, ale szybko się wypalają lub są po prostu… przegadane. Na szczęście udało się nam znaleźć kilka perełek. Oto nasze top 3!

Dobra podróż

Słuchając tego podcastu, nie tyle można zrobić listę miejsc do zobaczenia, co dowiedzieć się, jak podróżować dobrze. Dobrze dla siebie, dla środowiska i dla lokalnych mieszkańców. W końcu turystyka nie pozostaje obojętna dla otoczenia, a turyści zostawiają za sobą nie tylko pieniądze… Kasia Jadaluk i Kuba Rybicki, twórcy podcastu, mówią m.in. o tym. jak Airbnb wpłynął na rynek turystyczny i hotelarski i co zrobić, by ten wpływ nie był aż tak odczuwalny dla sąsiadów, jak spacerować po lesie, by nie płoszyć zwierząt czy w jakie aktywności się zaangażować, by pomóc oczyścić świat z hałd śmieci. Nie zabraknie też garści inspiracji spod znaku slow travel czy porad, jak robić dobre zdjęcia z wyjazdów. Wszystko po to, by podróżować odpowiedzialnie!

Nietypowy podcast podróżniczy

Filip Jesionowski rozmawia z podróżnikami, którzy żyją w różnych zakątkach kuli ziemskiej i podróżują na różne sposoby. Zabiera słuchacza na wyprawę autostopem dookoła świata oraz sprawdza, czy wyobrażenia o pełnych kolorów i smaków Indiach pokrywają się z rzeczywistością i jakie przygody czekają w Wenezueli. Ze swoimi gośćmi rozmawia o noclegach na dziko i o tym, jak przygotować się do czasem ekstremalnych podróży (autostopem po Azji, katamaranem po Atlantyku, pociągiem nienajwyższej klasy po Indiach…). Największą siłą tego podcastu są jednak szczere rozmowy o wrażeniach i emocjach płynących z podróży. Okazuje się bowiem, że spełnienie przynosi nie tylko odwiedzanie kolejnych zabytków, lecz także kolekcjonowanie tak unikalnych wrażeń, ja rozmowy z przypadkowymi ludźmi. W końcu nigdy nie wiadomo, kogo można spotkać na swojej drodze – raz będzie to kierowca sprawiający wrażenie szaleńca, a innym – milioner, zapraszający na prywatną wyspę.

Warszawa po Królewsku

To sponsorowany podcast poświęcony w całości Warszawie (każdy odcinek dotyczy innej dzielnicy). Na wirtualny spacer po stolicy zaprasza piwo Królewskie, jednak podcast jest zrealizowany w tak wysmakowany sposób, że lokowanie produktu zupełnie nie przeszkadza. O warszawskich ciekawostkach rozmawiają znany z Antyradia Paweł Loroch i Piotr Wierzbicki, autor „Podchmielonej historii Warszawy”. Panowie przerzucają się anegdotkami i ciekawostkami, dotyczącymi bardziej i mniej znanych zakątków stolicy. Z podcastu można dowiedzieć się m.in. jaka jest najwyższa budowla w Warszawie (nie, wcale nie jest to Pałac Kultury!), która ulica jest najdłuższa, kto i dlaczego pudrował pawie w jednym z parków i które dzielnice zawdzięczają swoje nazwy karczmom. A wszystko to podane ze swadą i odrobiną humoru!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *