Pojezierze Gostynińskie – mazowiecka kraina nieco mniejszych jezior

Gostynin atrakcje

By cieszyć się relaksem nad wodą, wcale nie trzeba jechać na Mazury. Raj dla miłośników wędkowania i kąpieli w jeziorach można znaleźć w okolicach Gostynina.

Teren Pojezierza Gostynińskiego został ukształtowany przez lodowiec. Rozciąga się na powierzchni 390 kilometrów kwadratowych pomiędzy Gąbinem, Gostyninem i Włocławkiem, na lewym brzegu Wisły. Na jego terenie znajduje się około 40 jezior, z czego największe to jeziora Lucieńskie, Zdworskie i Białe. Warto jednak choć przespacerować się również w malowniczych okolicach Soczewki, Skrzynek, Sumina czy Gaśnego.

Pomiędzy jeziorami rozciągają się sosnowe bory, skrywające miejsca, dorównujące urokiem czystym jeziorom – ukryte pośród drzew bagna, polany, powalone drzewa… To pozostałość po Puszczy Gostynińskiej, która dziś nieco straciła na swojej dzikości, jednak zyskała instytucjonalną ochronę w ramach Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego.

gostynin atrakcje

gostynin atrakcje

Małe Mazury, duży spokój

Pojezierze Gostynińskie to miejsce stosunkowo rzadko odwiedzane przez turystów, mimo że znajduje się bardzo blisko największych polskich miast (około 1 godziny jazdy z Łodzi i nieco ponad 2 godziny z Warszawy). Z jakiegoś dziwnego powodu wielu warszawiaków i łodzian woli jechać na odległe Mazury, by płacić krocie za noclegi i walczyć o przestrzeń na zatłoczonych plażach. Tymczasem w okolicach Gostynina wręcz z dnia na dzień powstaje coraz bardziej rozbudowana infrastruktura turystyczna. Wokół jezior wyrastają pensjonaty, ośrodki agroturystyczne, wypożyczalnie sprzętu, knajpki.  Zaplecze wciąż nie jest wprawdzie tak rozwinięte jak w okolicach Suwałk czy Augustowa, Pojezierze Gostynińskie kusi jednak… spokojem. Jest tu bowiem przyjemnie czysto, cicho i nieco dziko. Lasów nie rozjeżdżają turyści na quadach, a po jeziorach nie szaleją klienci wypożyczalni motorówek. Można w spokoju popływać rowerkiem wodnym, popluskać się w czystym jeziorze, poopalać się, ponurkować czy złowić rybkę na kolację (lub iść na łatwiznę i zjeść świeżą rybę w jednym z barów umiejscowionych w sąsiedztwie jezior, np. w polecanej przez wiele osób smażalni „U Rybaka”). Na niektórych jeziorach poszaleją również miłośnicy żeglowania. Można wszystko, co można też na Mazurach. Tylko bliżej i taniej.

gostynin jezioro

gostynin jezioro

Nie tylko jeziora

Okolice Gostynina to jednak nie tylko lasy i jeziora. W ramach długiego spaceru można natknąć się również na inne atrakcje, takie jak:

  • Zamek w Gostyninie – pierwsza warowna budowla na gostynińskim wzgórzu, na którym wznosi się dzisiejszy zamek, powstała najprawdopodobniej już w XIV wieku. Przez stulecia zmieniały się jej funkcje i wygląd. Była m.in siedzibą książęcą i więzieniem dla rosyjskiego cara. Zamek został poważnie zniszczony przez Szwedów w XVIII wieku. Potem, na początku XIX wieku, odbudowano go jako kościół ewangelicki. Po wojnie dawny zamek pełnił z kolei funkcję świątyni katolickiej. Od lat 70. nie był jednak oficjalnie używany (bo nieoficjalnie stał się miejscem alkoholowych libacji itp.) i popadał w coraz większą ruinę. Dopiero kilka lat temu zamek odrestaurowano i urządzono w nim hotel i restaurację – choć dla wielu osób jakość owej renowacji jest bardzo dyskusyjna…

gostynin atrakcje   gostynin atrakcje

  • Opuszczony ośrodek w Miałkówku – kompleks hotelowy Okrąglaki zajmuje niemal 8 hektarów terenu i obejmuje 3 okrągłe pawilony mieszkalne i pawilon z recepcją i stołówką. Łącznie jest tu około 120 luksusowych pokoi ze stylowymi tapetami na ścianach, drogimi, drewnianymi meblami i dobrej jakości parkietem na podłodze. Problem tylko w tym, że… Okrąglaki od początku lat 2000 stoją nieużywane. Nikt tak naprawdę nie wie dlaczego – ośrodek wygląda, jakby nagle goście i właściciele po prostu wstali od stołów i wyszli. Kiedy tam byliśmy w kuchni piętrzyły się stosy talerzy, w magazynie leżała równo złożona pościel, a na recepcji można było poczytać księgę gości… Jeszcze kilka lat temu miejsce to było zachowane bardzo dobrze, jednak niestety coraz częściej zaczęli się do niego zapuszczać nie tylko ciekawscy turyści, lecz również wandale i złodzieje. Okrąglaki zajmują w naszym sercu szczególne miejsce, bo właśnie tam mieliśmy naszą sesję ślubną.

okrąglaki

  • Stado Ogierów w Łącku – to kompleks obejmujący zespół zabytkowych stajni, powozownię z kolekcją pojazdów konnych oraz obiekty hotelowe. Przed wojną była to największa hodowla ogierów w kraju, dziś jest placówką wspomagającą polskiej hodowli koni najwyższej wartości. Organizowane są tu kuligi, zajęcia z jazdy konnej, zajęcia z hipoterapii. Na terenie stadniny organizowane są tu również prestiżowe zawody jeździeckie i międzynarodowe aukcje koni.

Na liście najważniejszych atrakcji Gostynina i okolic nie może zabraknąć również… baru z zapiekankami. Niepozorny lokal, zwany barem „U Mariana” od lat serwuje najlepsze zapiekanki, jakie w życiu jadłam. Chrupiąca bagietka, świeże pieczarki, ciągnący się ser, salami ułożone od serca – tego trzeba spróbować! Nieważne, czy po spacerze po lesie, czy po kąpieli w jeziorze – zawsze smakują doskonale.

gostynin atrakcje

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *