Prachowskie Skały – piękne skalne miasto w Czeskim Raju

Prachowskie Skały

Na terenie Czech, niedaleko granicy z Polską, znajduje się wiele niesamowitych formacji skalnych.  Wcześniej odwiedziliśmy Teplickie i Adrszpaskie Skały, tym razem postawiliśmy na Prachowskie Skały, będące częścią regionu zwanego Czeskim Rajem.  

Znajdują się około 10 kilometrów od miasta Jicin, kojarzonego przede wszystkim z rozbójnikiem Rumcajsem, i około 80 kilometrów od granicy z Polską. Z Karpacza jechaliśmy tu niespełna 2 godziny.  

Prachowskie Skały są pozostałością piaskowcowego płaskowyżu, pochodzącego jeszcze z ery mezozoicznej. Przez tysiąclecia w wyniku stopniowej erozji powstało tu charakterystyczne skalne miasto z wysokimi filarami, wieżami i wąwozami. Prachowskie Skały zajmują relatywnie niewielki obszar (mniejszy niż Teplickie i Adrszpaskie Skały) i cały teren można z powodzeniem przejść w jeden dzień. Nam zajęło to niemal 4 godziny – chcieliśmy zajrzeć w każdą możliwą szczelinę i przyjrzeć się każdej skalnej wieży. Nagromadzenie fantazyjnych formacji skalnych, mnogość punktów widokowych i szlaki poprowadzone w bardzo przemyślany sposób sprawiają, że te kilka spędzonych tu godzin na długo zapada w pamięć. 

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały – jak dojechać? 

Do rezerwatu Prachowskie Skały można wejść z dwóch stron: 

  • od strony Prachova, przy Muzeum Przyrody Czeskiego Raju, 
  • wejściem przy Turystycznej Chacie. 

Wejścia te łączy czerwony szlak. Znajdują się przy nich płatne parkingi (koszt całodziennego postoju to 100 koron). Przy Muzeum Przyrody Czeskiego Raju można wejść z wózkiem. My zostawiliśmy samochód przy Turystycznej Chacie (od strony polskiej granicy – to dalsze wejście), bo stąd jest bliżej do najpiękniejszych punktów Prachowskich Skał. Tuż przy wejściu zaczynają się bowiem szlaki prowadzące do kolejnych formacji skalnych i punktów widokowych.  

Wejście na teren rezerwatu w sezonie jest płatne. W kasie, razem z biletem, warto kupić też podręczną mapkę szlaków.  

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Szlaki w Prachowskich Skałach  

Przez Prachowkis Skały biegną trzy szlaki: 

  • czerwony – łączący wejścia, 
  • żółty – tworzący tzw. małą pętlę o długości mniej niż 2 kilometrów, biegnąca przez dwa punkty widokowe (vyhlidki) i piękny Korytarz Carski, 
  • zielony – nazywany też dużą pętlą (o długości około 3,5 kilometra), prowadzący przez liczne przejścia, kamienne schodki w górę i w dół i aż siedem punktów widokowych.  

Większość trasy pokonaliśmy, idąc zielonym szlakiem. Jego część była jednak wyłączona z użytku z powodu osunięcia się skały. To stało się pretekstem do zawrócenia i przejścia fragmentu żółtego szlaku, zwanego Korytarzem Carskim. Wąskie przejście prowadzi pomiędzy skalnymi filarami, pnącymi się wysoko w niebo. Miejsce to zostało nazwane na cześć wizyty cesarza Franciszka I – krążą legendy, że cesarz zwiedzał skalny korytarz niesiony w lektyce. 

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Szlaki w Prachowskich Skałach prowadzą zarówno szczytami skał, jak i korytarzami u ich stóp. Filary można obejrzeć z różnych stron, a także popatrzeć w dół z ich szczytów. W niektórych miejscach przechodzi się niemal z jednego punktu widokowego do kolejnego – możliwość spojrzenia na skalne miasto z góry jest bezcenna! Nie brak tu też wąskich szczelin (niektórymi naprawdę trudno się przecisnąć), krętych korytarzy, kamiennych schodków. Trasa jest bardzo urozmaicona i poprowadzona tak, by pokazać skalne miasto z różnych perspektyw. Coś pięknego!

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Prachowskie Skały

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *