Praga w pigułce. Co zobaczyć w stolicy Czech?

Most św. Karola

Jakie atrakcje w Pradze warto odwiedzić w czasie krótkiej wycieczki? Jak przygotować się do wyjazdu do stolicy Czech? Podpowiadamy!

Czeska Praga leży zaledwie około 500 km od Warszawy, jest więc doskonałym miejscem na szybki city break. My Pragę odwiedziliśmy w trakcie podróży poślubnej i nie żałujemy. Co więcej – na pewno jeszcze tam wrócimy! Zwłaszcza że byliśmy w stolicy Czech w październiku i pogoda, jak widać na zdjęciach, niezbyt nam dopisywała.

Zgodnie z legendą Praga powstała dzięki mitycznej królowej-jasnowidce Libuszy, która przekazała poddanym sobie panom nietypowy sposób na wytyczenie terenu pod nową siedzibę czeskich królów. Mieli iść nad Wełtawę i założyć osadę w miejscu, w którym zobaczą mężczyznę stawiającego próg domu. Faktem jest, że około roku 800 na terenie dzisiejszej Pragi wzniesiono dwie warowne osady: Zamek Praski i Wyszehrad. Potem miasto, swoim zwyczajem, rozrastało się i rozrastało. Dzisiejsza Praga zajmuje powierzchnię około 500 km² i jest pełna zjawiskowych zabytków architektonicznych, kawiarenek, uroczych uliczek, muzeów i wielu, wielu innych atrakcji.

Atrakcje Pragi – co warto zobaczyć?

Jedną z głównych atrakcji Pragi jest bez wątpienia Stare Miasto. Warto zgubić się na dłużej w jego wąskich, urokliwych uliczkach, zajrzeć do sklepów z pamiątkami czy skusić się na kawę w jednej z kawiarenek. Niespieszny spacer pozwoli poczuć specyficzny klimat miasta. Pomimo tłumów turystów Praga oszałamia bowiem swego rodzaju spokojem i – mimo wszystko – kameralnością.

Po pierwszym zachwycie warto jednak bliżej przyjrzeć się konkretnym praskim atrakcjom, takim jak:

 • Zegar Orloj – znajduje się pomiędzy klimatycznymi uliczkami Starego Miasta, na wieży XV-wiecznego Ratusza. Został skonstruowany w 1410 roku i… nadal działa. Co więcej – pokazuje nie tylko godzinę, lecz także upływ miesięcy i położenie ciał niebieskich. Pod zegar warto udać się zwłaszcza o pełnej godzinie, wtedy bowiem umieszczone na nim figury apostołów, Śmierci, Turka, Marności i Chciwości zaczynają się poruszać.

Zegar Orloj

 • Teatr Narodowy – monumentalny budynek został wzniesiony w XIX wieku ze składek całego narodu. W fundamentach teatru są wmurowane kamienie z 19 miejsc, ważnych dla czeskiej historii i kultury. Wrażenie robi jednak nie tylko historia obiektu, lecz także jego neorenesansowa fasada oraz wnętrze pełne złoceń, marmurów, malowideł i innych dzieł sztuki.
 • Brama Prochowa – ma 65 metrów wysokości i obecnie pełni funkcję punktu widokowego. Jej charakterystyczna kopuła górująca nad miastem jest też jednym z symboli Pragi. Brama wcześniej była również m.in. składem prochu (stąd zawdzięcza swoją nazwę).
 • Miejski Dom Reprezentacyjny – to jeden z najsłynniejszych i najokazalszych secesyjnych budynków w Pradze. Znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Prochowej. Powstał na miejscu dawnego Pałacu Królewskiego – obecny obiekt został wzniesiony na początku XX wieku. Elementy wystroju wnętrz tworzyli najsłynniejsi czescy malarze i rzeźbiarze. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne.

Miejski Dom Reprezentacyjny

 • Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem – gotycka, strzelista świątynia znajduje się we wschodniej części praskiego Starego Miasta. Wyróżnia się dwoma spektakularnymi wieżami, które są widoczne z naprawdę odległych zakątków miasta. We wnętrzach kościoła znajduje się imponujący zbiór dzieł sztuki – na czele z baldachimem nad grobem biskupa Augustyna Lucianiego.

Praga Atrakcje

 • Most Karola – most przerzucony nad Wełtawą łączy Stare Miasto z dzielnicą Mała Strana. To najbardziej rozpoznawalny zabytek stolicy Czech, a jednocześnie najstarszy kamienny most na świecie. Ma ponad 500 m długości i… ponad 600 lat. Do 1741 roku był jedynym mostem na Wełtawie, dziś jednak jest otwarty tylko dla ruchu pieszego. Został ozdobiony licznymi monumentalnymi rzeźbami, przedstawiającymi świętych oraz cesarza Karola IV. W sezonie na moście można spotkać licznych rzemieślników sprzedających swoje wyroby.

Most Karola

 

Stare Miasto to jednak nie koniec! Również w innych częściach Pragi znajdują się warte odwiedzenia atrakcje:

 • Wyszehrad – według legendy to właśnie tu znajdowała się siedziba króla Kroka, którego córką była wspomniana już Libusza. Jako, że w legendach często tkwi ziarno prawdy – wzgórze Wyszehrad naprawdę było jedną z głównych siedzib czeskich władców. Otoczone potężnymi warownymi murami, skrywa takie zabytki jak strzelisty Kościół św. Piotra i Pawła czy cmentarz, na którym spoczywają ważne czeskie osobistości. Z biegiem wieków Wyszehrad stracił jednak znaczenie na rzecz Hradczan.

DSCF6653APraga Wysehrad

 • Hradczany – to imponujący kompleks zamkowy, który rozciąga się na powierzchni 45 hektarów, co czyni go największym tego typu obiektem na świecie. Dawniej była to siedziba królewska, obecnie pełni rolę siedziby prezydenckiej (przed wejściem na teren Hradczan trzeba liczyć się z rewizją). Kompleks składa się z trzech dziedzińców i szeregu zabytkowych budowli, takich jak Stary Pałac Królewski czy Belweder Królowej Anny. Na nas największe wrażenie zrobiła ogromna Katedra św. Wita, którą budowano przez… niemal 600 lat. Jak przystało na świątynię w stylu gotyckim, katedra onieśmiela rozmiarami i bogactwem misternych zdobień. Uwagę zwracają przede wszystkim strzeliste wieże, ogromna rozeta i witraż autorstwa Alfonsa Muchy. Warto zatrzymać się na chwilę także przy tzw. Złotej Uliczce, którą – według legend – zamieszkiwali niegdyś alchemicy. Jeśli zdecydujecie się na wykupienie biletów, możecie zajrzeć do wnętrz kościołów oraz przejść się uliczką. My poprzestaliśmy na darmowej wersji zwiedzania.

Hradczany

Hradczany

 • Vinárna Čertovka – to najwęższa uliczka w Pradze, mająca tylko około 50 cm szerokości. Dwie osoby mógłby mieć problem, by się na niej minąć, zamontowano więc… sygnalizację świetlną. Co ciekawe – nie jest to najwęższa uliczka na świecie. Ten tytuł przypadł 30-centymetrowej niemieckiej Spreuerhofstrasse.
 • Ściana Johna Lennona – od lat 80. jest regularnie pokrywana coraz nowymi napisami i rysunkami poświęconymi muzykowi, zespołowi The Beatles oraz ideałom hipisowskim. Nawet, gdy próbowano ją zamalować, w krótkim czasie znów zapełniała się graffiti. Miejsce to przez lata było symbolem hipisowskiego umiłowania wolności i do dziś pozostaje ważnym punktem nie tylko dla fanów The Beatles.

Ściana Johna Lennona

 • Rzeźby Davida Černégo – najbardziej znane dzieła tego skandalizującego współczesnego artysty znajdują się przed Muzeum Franza Kafki. Dwóch stojących naprzeciwko siebie mężczyzn oddaje mocz na podstawę rzeźby, której kształt przypomina kontur Czech. Rzeźby poruszają biodrami i członkami, przyprawiając co wrażliwszych zwiedzających o zakłopotanie. Inne dzieła Černégo znajdują się przy samej ścianie Johna Lennona oraz na wieży telewizyjnej Žižkov. Są to ogromne rzeźby raczkujących niemowląt pozbawionych twarzy.

Praga Sikające Postaci

Praga David Cerny

O czym pamiętać w czasie wycieczki do Pragi?

 • Po samym mieście najwygodniej poruszać się metrem. Jazda samochodem mija się z celem – stolica Czech jest bardzo zatłoczona, a parkingi w większej części są płatne. Tymczasem dzięki 3 liniom metra można dotrzeć praktycznie w każde interesujące miejsce w Pradze. Sam przejazd również jest atrakcją, ponieważ wagony metra nie zawsze jadą pod ziemią. Zdarza się, że poruszają także po powierzchni lub przejeżdżają przez tunel w moście.
 • Jeśli do Pragi planujesz dojechać samochodem, a po Czechach poruszać się autostradą – pamiętaj o wykupieniu winiety. Ma formę naklejki na przednią szybę auta i można ją kupić na stacjach benzynowych, na poczcie lub w sklepach sieci Kaufland. Za korzystanie z płatnych dróg bez ważnej winiety grozi kara w wysokości nawet 100 000 koron, więc nie warto ryzykować.
 • Czeską walutą jest korona (po obecnym kursie 1 korona to około 0,16 złotówki). Mimo że ceny w sklepach często mają końcówki ułamkowe, w praktyce są jednak zaokrąglane (powyżej pół korony – w górę, poniżej – w dół). Z użytku wycofano bowiem halerze, ponieważ ich produkcja była nieopłacalna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *