Prezent dla podróżnika – 10 pomysłów

prezent dla podróżnika

Jaki prezent świąteczny ucieszy podróżnika? Co mu się przyda (a czego może jeszcze nie mieć)? Oto 10 inspiracji.

Większość podróżników (w tym my) w liście do św. Mikołaja poprosiłoby o jeszcze więcej podróży. I o niekończące się fundusze na wyjazdy. I może jeszcze o dodatkowy urlop, żeby móc jeździć po świecie bez uszczerbku dla prawdziwego życia. Nie wszyscy mają jednak aż tak zaawansowane moce, co staruszek w czerwonej czapce, więc ratują się obdarowywaniem bliskich tym, co są w stanie kupić. Jakie prezenty ucieszą podróżnika? Zobacz powsinogowe pomysły!

 1. T-shirt z podróżniczym przesłaniem

Wygodne ubranie w podróży to podstawa, T-shirt (czy to damski, czy męski) znajdzie się więc w każdej walizce. Miłośnik podróżowania z pewnością doceni koszulkę z turystycznym nadrukiem. Moim osobistym faworytem są T-shirty od Szwendam się z obrazkami gór lub wiele mówiącym napisem „Włóczykij”.

Przejdź do sklepu>>

Dobrym pomysłem jest też koszulka z piktogramami, która ułatwia porozumiewanie się nawet wtedy, gdy rozmówcy nie mówią w tym samym języku. Proste, a genialne!

 1. Książki i albumy

Książki to jedno z najlepszych źródeł podróżniczych inspiracji. Podróżnik na pewno doceni przewodnik po kraju, do którego planuje się wybrać lub książkę, która pozwala spojrzeć na podróżowanie w nieco inny sposób. Książkowe propozycje na prezent? Proszę bardzo, oto konkretne propozycje:

 • „Mikrowyprawy” Łukasza Długowskiego,
 • „Sekretny przewodnik po Polsce” Magdaleny Stefańczyk,
 • „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” Roberta Macfarlane’a,
 • „Góry. Stan umysłu” Roberta Macfarlane’a,
 • “Teatr świata. Mapy, które tworzą historię” Berga Thomasa Reinertsena,
 • „Przewodnik wędrowca. Sztuka odczytywania znaków natury” Tristana Gooleya,
 • „Rzuć to i jedź” Magdaleny Żelazowskiej.

Mnie osobiście od dłuższego czasu marzy się natomiast album o polskich zamkach. Ciągle są jednak inne książki do kupienia, ale kto wie – może kiedyś w końcu napiszę ten list do św. Mikołaja?

 1. Mapa-zdrapka

Przejdź do sklepu>>

To świetna dekoracja wnętrza, a jednocześnie sposób na dokumentowanie podróży. Wystarczy zdrapać kraj, który już został odwiedzony, by odhaczyć go z listy. W sprzedaży są dostępne mapy świata, Europy lub Polski. Można więc łatwo dopasować zdrapkę do obszaru podróżniczych zainteresowań.

 1. Pasek ze sprytnym schowkiem

W podróży zawsze warto mieć przy sobie gotówkę, są jednak rejony, w których tę gotówkę łatwo można stracić (i nie chodzi tu o jej roztrwonienie). Pasek z kieszonką na banknoty ochroni pieniądze przed lepkimi rączkami kieszonkowców.

 1. Metalowy lub emaliowany kubek z podróżniczym motywem

Nie potłucze się w trasie, a jednocześnie uprzyjemni picie herbaty pod namiotem czy w hotelu w jakimś odległym zakątku świata. Używany w domu stanie się natomiast inspiracją do planowania kolejnej podróży w nieznane.

Przejdź do sklepu>>
 1. Scyzoryk

Przyda się, gdy w plenerze trzeba otworzyć konserwę lub wino, przyciąć niesforną linkę czy plaster na metry. To prawdziwy miniaturowy kombajn o milionach zastosowań. Swój noszę w torebce niezależnie od tego, czy jadę na zwiedzanie nowego miasta, czy do pracy. Najlepszymi opiniami cieszą się scyzoryki marki Vicorinox, można jednak znaleźć modele dużo tańsze, a jednocześnie całkiem dobrej jakości.

Alternatywą dla scyzoryka może być też karta survivalowa, czyli multitool w formie karty, która zmieści się w portfelu.

 1. Lampa-globus

Rozświetli mrok, a jednocześnie zainspiruje do zwiedzania. Świat stoi otworem, a na dodatek połyskuje kusząco!

A jeśli nie lampka, to może… globus korkowy? Można na nim kolorowymi pinezkami zaznaczać już odwiedzone miejsca, tworząc oryginalną mapę podróży.

Przejdź do sklepu>>
 1. Butelka z filtrem

Praktyczny, proekologiczny i wygodny – czy może być lepszy prezent? Zamiast kupować kolejną wodę w plastikowej butelce, która trafi na wysypisko, wystarczy nalać wodę z kranu do butelki z filtrem. I pić, i pić, i pić. A woda w podróży to rzecz ważna – w końcu regularne nawadnianie organizmu pozwala utrzymać go w dobrej formie.

Butelka z filtrem Dafi trafiła na moją tegoroczną listę prezentów gwiazdkowych.

 1. Piersiówka z mapą

Nigdy nie wiadomo, kiedy w czasie podróży przyjdzie potrzeba, by się ogrzać. Od środka. Na takie okazje warto mieć w zanadrzu stylową piersióweczkę – najlepiej z motywem kartograficznym, który nie pozostawi wątpliwości, że właściciel kocha podróże.

Przejdź do sklepu>>
 1. Chusta typu buff

Może posłużyć jako chusta na szyję, opaska do włosów, czapka, kominiarka itd. Niezastąpiony gadżet, gdy podróżnikowi zależy na minimalizowaniu wagi i objętości bagażu.

 

Świadomie pomijam takie gadżety, jak ręcznik szybkoschnący, czołówka czy adapter do gniazdek. Z prostego powodu – większość osób, które często podróżują już takie rzeczy posiada. Po co więc kupować drugi egzemplarz?

1 thought on “Prezent dla podróżnika – 10 pomysłów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *