Pułtusk – atrakcje Wenecji Mazowsza

zamek pułtusk

Karnawał w Wenecji pozostaje w sferze marzeń, ale kto nam zabroni odwiedzić Wenecję Mazowsza? W końcu Pułtusk leży tylko 60 kilometrów od Warszawy!

W Pułtusku byliśmy kilkukrotnie. I za każdym razem przekonujemy się, że to spokojne, urokliwe miasteczko idealne na około 2-godzinny, niespieszny spacer. Nawet teraz, gdy z powodu pandemii wiele atrakcji jest zamkniętych, a pogoda niezbyt dopisuje, można miło spędzić tu czas.

Wenecja Mazowsza  gondolą po Narwi 

No dobrze, nazwa “Wenecja Mazowsza”, którą w wielu publikacjach określa się Pułtusk, jest może trochę na wyrost. Próżno szukać tu zabytków, mogących równać się z Placem św. Marka czy wenecką Bazyliką. Nie da się jednak ukryć, że zabudowa Pułtuska pozostaje ściśle związana z rzeką Narew, która szerokim łukiem otacza miejski rynek i zamkowe wzgórze. Najstarsza część miasta położona jest w końcu na wyspie, którą tworzą odnogi Narwi  Rybitwa i Duszek. W mieście nie brak mostów i kanałów, a przy wielu domach cumują łódki. W przyzamkowej przystani można wypożyczyć gondolę i obejrzeć miasto z nieco innej perspektywy. Co więcej – to właśnie w okolicach zamku Narew tworzy niezwykle malownicze rozlewiska. 

pułtusk atrakcje

pułtusk atrakcje

pułtusk atrakcje

Najdłuższy brukowany rynek w Europie i deszcz meteorytów 

Pułtusk słynie jednak nie tylko ze swoich związków z rzeką. To tu znajduje się najdłuższy brukowany rynek w Europie. Ma niemal 400 metrów długości i jest otoczony przez zabytkowe (choć niestety nie zawsze odrestaurowane…) kamieniczki. W jednej z nich, po bitwie pod Pułtuskiem, zatrzymał się sam Napoleon Bonaparte. Wokół rynku mieści się też wiele lokali gastronomicznych, w których można smacznie i niedrogo zjeść.  

pułtusk rynek

Sam rynek jest niestety nieco przysłonięty przez… samochody. Znajdują się tu bowiem stragany oraz parking. Z jednej strony zachowana została wprawdzie pierwotna targowa rola tego miejsca, z drugiej trudno nie ulec wrażeniu, że serce miasta straciło rolę reprezentatywną. Nie zmienia to jednak faktu, że warto wybrać się na spacer wokół pułtuskiego rynku. Warto też przystanąć na chwilę w jego centrum i spojrzeć w górę, na 30-metrową ceglaną wieżę ratuszową z XV wieku. Mieści się w niej Muzeum Regionalne, a siódma kondygnacja pełni rolę punktu widokowego.  

pułtusk atrakcje

W muzeum można oczywiście zapoznać się z historią miasta, jednak wiele osób przychodzi tu z zupełnie innego powodu. Wśród eksponatów znajdują się bowiem… meteoryty. To właśnie nad Pułtuskiem spadł bowiem najobfitszy zarejestrowany deszcz meteorytów w historii. Miało to miejsce w 30 stycznia 1868 roku i wzbudziło nie lada popłoch wśród mieszkańców miasta (wielu z nich myślało podobno, że wybuchł pożar!). Według różnych szacunków z nieba spadło wtedy od 70 do nawet 200 tysięcy skalnych odłamków. Największy ważył aż 9095 gramów i dziś można go podziwiać w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. 

Po obu stronach rynku znajdują się natomiast dwa inne istotne zabytki Pułtuska – monumentalna Bazylika kolegiacka Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z XV wieku oraz zamek.  

Pułtuski zamek – do zwiedzania i do nocowania 

To właśnie zamek, obok kanałów i rozlewisk Narwi, zrobił na nas największe wrażenie. Usytuowany tuż przy rzece, na niewielkim sztucznie usypanym wzniesieniu, jest otoczony przez niewielki, ale zadbany park. Przez 600 lat zamkiem władali biskupi płoccy, tytułując się książętami pułtuskimi. Wtedy też warownia pełniła ważną funkcję obronną (tereny Pułtuska bywały bowiem najeżdżane przez Litwinów). Budowla niestety doszczętnie spłonęła podczas drugiej wojny światowej i została odbudowana dopiero w 1989 roku. Dziś mieści się tu Dom Polonii, gdzie odbywają się spotkania kulturalne i biznesowe. W zamku można też wynająć pokój. My ograniczyliśmy się do spaceru wokół budowli i podziwiania jej majestatu. 

zamek pułtusk zamek pułtusk

zamek pułtusk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *