Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym – z Łeby na Łącką Wydmę

Wydma Łącka

Wydma Łącka to największa ruchoma wydma udostępniona zwiedzającym w Słowińskim Parku Narodowym. W sezonie wakacyjnym cieszy się ogromną popularnością, jednak nawet tłumy ludzi nie przyćmiewają jej uroku. Będąc w okolicy Łeby, koniecznie trzeba odwiedzić „polską Saharę”, by zachwycić się tym cudem natury.  

Słowiński Park Narodowy słynie z ruchomych wydm – ogromnych połaci piasku, które pod wpływem wiatru „wędrują” z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Jedną z takich wędrujących wydm jest Wydma Łącka, leżąca pomiędzy Jeziorem Łebsko i Morzem Bałtyckim. Z roku na rok przemieszcza się na wschód, stopniowo zasypując jezioro. Wdrapywanie się na wydmę to niezły trening (jej wysokość jest zmienna, obecnie to około 30 metrów), ale na samej górze czeka nagroda w postaci pięknego widoku na niemal pustynny krajobraz z jednej strony (choć kilkaset metrów dalej szumi morze) i wody jeziora z drugiej. Zachodni stok jest łagodny, a wschodni stromy i krótki. Warto przyjrzeć się też martwemu lasowi, czyli zasypanym przez wędrujące piaski drzewom na skraju wydmy. Nigdzie indziej nie można zobaczyć czegoś takiego!

Wydma Łącka

Wydma Łącka

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy

Poruszanie się po całej wydmie nie jest możliwe ze względu ochronę jej unikalnego środowiska. Wytyczono jednak szlaki, którymi można przejść nad morze i na szczyt wydmy.

Jak dotrzeć na ruchome wydmy? 

Do Łąckiej Wydmy wyruszyliśmy z Łeby. Z centrum miasta do pokonania jest około 8,5 km. Można zrobić to piechotą, idąc czerwonym szlakiem przez Słowiński Park Narodowy, lub melexem. Z centrum Łeby melex dojeżdża tylko do kas w miejscowości Rąbka (tam też można zostawić samochód), a potem trzeba przesiąść się w kolejny pojazd, który zatrzymuje się około 2 kilometrów od Wydmy. My wybraliśmy opcję mieszaną — do kas dotarliśmy piechotą (czerwony szlak to bardzo przyjemna trasa przez las), a w melex wsiedliśmy później. Koszt normalnego biletu na melex w jedną stronę to 13,40 zł (można kupić od razu w dwie). Pojazd zatrzymuje się przy Muzeum Wyrzutni Rakiet, a dalej prowadzi leśny szlak pieszy do samych wydm.  

Wiele osób całą trasę pokonywało na dwóch kółkach – przy wejściu na wydmy znajduje się nawet specjalny parking rowerowy (koszt zostawienia pojazdu to 10 zł).  

Ruchome wydmy

Wydma Łącka

Inna opcja to przejście plażą z Łeby do Łąckiej Wydmy. Trasa ma około 10 kilometrów i prowadzi przez bardzo spokojny, szeroki odcinek plaży (przechodzi się też przez plażę dla naturystów) – tłoczno robi się dopiero przy samej Łebie. Wejście od tej strony jest darmowe. Z opcji spaceru plażą skorzystaliśmy w drodze powrotnej i to był świetny wybór! Przez prawie 2 godziny cieszyliśmy się spokojem i pięknymi nadmorskimi widokami.

Ruchome wydmy

Ruchome wydmy

Wydma Łącka – informacje praktyczne 

Wejście na wydmy od strony kas jest płatne. Bilet normalny kosztuje 7 zł. Kolejka przed kasą wydaje się ogromna (ruchome wydmy to w końcu bardzo popularna atrakcja), na szczęście idzie zaskakująco szybko. Jeśli nie chcecie jednak stać w ogonku, bilety można kupić też online, na stronie www.eparki.pl.  

Przy kasie znajduje się Karczma Słowińska, można więc zrobić sobie przerwę na obiad lub gofra. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *