Ruiny zamku Bolczów – perła Rudaw Janowickich

zamek bolczów

W Janowicach Wielkich, na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, znajdują się jedne z najbardziej niezwykłych zamkowych ruin, jakie mieliśmy okazję zobaczyć. Wrośnięte w skały, zachwycają nie tylko nietypową architekturą, lecz także kameralną atmosferą. A na dodatek są dostępne zupełnie bezpłatnie! 

Historia zamku Bolczów w Rudawach Janowickich sięga XIV wieku, a jego nazwa wywodzi się najprawdopodobniej od fundatora budowli, Clericusa Bolcze. Przez stulecia zamek często zmieniał właścicieli. Przez pewien czas był nawet kryjówką dla lokalnego rycerstwa, trudniącego się napadaniem na przejeżdżające w okolicy tabory. Był niszczony, przebudowywany i rozbudowywany. Kres jego świetności położyła w XVII wieku wojna trzydziestoletnia – podpalony przez Szwedów obrócił się w ruinę. Dopiero 200 lat później malownicze ruiny zaczęły być postrzegane jako atrakcja turystyczna. W XIX stuleciu działała tu karczma, a po II wojnie światowej – schronisko. Dziś na terenie ruin znajduje się jedynie miejsce wyznaczone na ognisko. Nikt nie sprzedaje biletów, nie prowadzi karczmy i nie pilnuje porządku. Ruiny żyją własnym życiem i stapiają się z otaczającym je lasem. Są dzikie i przepiękne.

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

Jak dotrzeć na zamek Bolczów? 

Zamek Bolczów administracyjnie należy do Janowic Wielkich. Znajduje się jednak za tą miejscowością, pośród lasów Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Dotrzeć można do niego kilkoma drogami, a właściwie szlakami pieszymi – do ruin nie da się podjechać samochodem (o czym informują tabliczki na trasie). My zostawiliśmy samochód na początku ul. Zamkowej w Janowicach Wielkich i ruszyliśmy w kierunku lasu. Szlak wiedzie prosto do zamku, nie jest trudny ani stromy, choć prowadzi nieco po górę. Po około 50 minutach marszu przed oczami wyrastają malownicze ruiny. 

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

Bolczów – zamek wrośnięty w skały 

Naturalnie występujące tu potężne granitowe skały zostały wykorzystane jako element konstrukcji zamku. Pomiędzy nimi postawiono murowane ściany, które wyglądają jakby wyrastały wprost ze skał. Niekiedy trudno na pierwszy rzut oka odróżnić, które fragmenty zostały zbudowane ręką człowieka – zwłaszcza że przyroda powoli, ale nieustępliwie zagarnia dla siebie ruiny. Na mury można wejść i podziwiać roztaczającą się stąd panoramę.

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *