Niebieskie Źródła

Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła i Groty Nagórzyckie – pętla turystyczna Tomaszowa Mazowieckiego

Podobno kto nie widział Niebieskich Źródeł, nie może mówić, że był w Tomaszowie Mazowieckim. Nam udało się zobaczyć nie tylko Źródła, ale o wiele więcej!

Tomaszów Mazowiecki znajduje się jakieś 130 kilometrów od Warszawy (około 1,5 godziny jazdy samochodem) i 60 kilometrów od Łodzi. Jeśli do tej pory nie kojarzył ci się z miejscem wartym odwiedzenia, zdecydowanie czas to zmienić! Zapraszamy na wycieczkę po pętli turystycznej Tomaszowa Mazowieckiego.

Skansen rzeki Pilicy

Nie jest to typowy skansen z krytymi strzechą chatami i drewnianymi kościółkami, ale jedyny w Polsce skansen poświęcony rzece. W centrum zainteresowania znalazła się Pilica wraz ze wszystkimi jej implikacjami dla życia człowieka. W skansenie jest więc miejsce zarówno na ekspozycję poświęconą tradycjom młynarstwa wodnego (z pięknym drewnianym młynem  i ruchomymi modelami w centrum), jak i na bogaty zbiór militariów, z których część została wydobyta z rzeki.

Duże zainteresowane budzą jedyny na świecie eksperymentalny, opancerzony ciągnik artyleryjski Luftwaffe oraz żelbetowy schron, do którego można wejść przez zrekonstruowane fortyfikacje.

Skansen rzeki pilicy

Skansen rzeki pilicy

Najbardziej urokliwym obiektem jest jednak bez wątpienia drewniany budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin z misternie zdobioną fasadą. To jednak nie koniec! W skansenie rzeki Pilicy znajdują się też takie perełki jak carska toaleta czy ponadstuletnia barka ochrzczona „Szczupakiem”.

Skansen rzeki pilicy

Skansen rzeki Pilicy to dobre miejsce, by zacząć wycieczkę po pętli turystycznej Tomaszowa Mazowieckiego. Na parkingu przy skansenie za niewielką opłatą można zostawić samochód i ruszyć dalej do Niebieskich Źródeł.

Niebieskie Źródła

Niespełna kilometr od Skansenu rzeki Pilicy znajduje się rezerwat Niebieskie Źródła (wejście na prowadzący do niego szlak widać z parkingu przed skansenem).

Niebieskie Źródła to miejsce, w którym ze spękanych wapiennych skał wypływa krystalicznie czysta woda o niebiesko-błękitno-zielonym kolorze (choć tak naprawdę barwa wody jest tylko refleksem świetlnym). Tworzy na dnie niezwykłą mozaikę, która nieco zmienia wygląd w zależności od pogody. W miejscach, z których wypływa woda, widać również niewielkie pulsujące gejzery z podrzucanego przez nią piasku.

niebieskie źródła

Niezwykle malownicze jest również leśne otoczenie źródeł, pełne zarośli i szuwarów. Rośnie tu ponad 400 gatunków roślin, które są schronieniem dla licznych zwierząt i ptaków. Warto choć na chwilę wejść głębiej w las, by nacieszyć się jego piękną dzikością.

niebieskie źródła

Groty Nagórzyckie

Groty Nagórzyckie to dawna kopalnia piasku kwarcowego, działająca od końca XVIII do początków XX wieku. Przez wiele lat była opuszczona i nieczynna, przyciągając okolicznych śmiałków, którzy udowadniali swoją odwagę błądząc po ciemnych korytarzach i zostawiając na kamiennych ścianach wyryte podpisy. Od 2012 roku kopalnia została udostępniana do zwiedzania.

Podziemna trasa turystyczna obejmuje szlak o długości około 160 metrów, biegnący pośród licznych korytarzy, wnęk, kamiennych arkad i wykutych sal. Trasa znajduje się w centralnej części kopali i jest tak umiejscowiona, że doskonale widać stąd praktycznie wszystkie zakamarki. Każda grota otrzymała swoją nazwę, a największe wyrobisko, mające 30 metrów długości, 25 metrów szerokości i 3 metry wysokości, zostało ochrzczone Salą Królewską. Pośród ażurowych podpór umieszczono ekspozycje (manekiny, narzędzia górnicze itp.), które mają na celu jeszcze pełniej przybliżyć zwiedzającym historię kopalni i związane z nią legendy.

Groty Nagórzyckie

Groty Nagórzyckie

Góry Nagórzyckie można obejrzeć jedynie z przewodnikiem, który w czasie oprowadzania snuje opowieści o tym, jak dawniej wyglądało wydobywanie piasku i z jakimi wiązało się niebezpieczeństwami (bo z kopalnią jest związana również tragiczna historia….). Zwiedzanie trwa około 40 minut. Warto pamiętać o… ciepłym ubraniu. Temperatura odczuwalna wewnątrz grot to tylko nieco ponad 10 stopni. Zwiedzaliśmy je w naprawdę upalny dzień, nie wzięliśmy dodatkowych okryć i zmarzliśmy!

Groty Nagórzyckie znajdują się niecałe 4 kilometry od Niebieskich Źródeł. Można tu podjechać samochodem lub wybrać się na dłuższy spacer leśną drogą. My wybraliśmy tę drugą opcję i serdecznie ją polecamy.

A niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się bardzo interesujący bunkier kolejowy w Konewce.

Leave a Comment