Skansen w Ciechanowcu – wizyta w podlaskim Muzeum Rolnictwa

skansen w Ciechanowcu

Drewniane chaty kryte strzechą, kwiaty w ogrodach, sielskie krajobrazy – jak można nie kochać skansenów? Mamy dla Was kolejne warte odwiedzenia miejsce tego typu!

Skanseny to nasza słabość. Objechaliśmy chyba wszystkie w województwie mazowieckim – Sierpc, Radom, Kuligów… Tym razem wypuściliśmy się nieco dalej, bo na skraj województwa podlaskiego. Około 150 km od Warszawy (jakieś 2 godziny jazdy samochodem) znajduje się Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – urokliwy skansen, który wyróżnia się malowniczym położeniem i bogatą kolekcją maszyn rolniczych. 

skansen w Ciechanowcu - dworek

skansen w Ciechanowcu

Skansen mieści się na terenie zespołu pałacowo-parkowego, należącego niegdyś do rodziny Starzeńskich herbu Lis. Podczas wojny teren bardzo ucierpiał – najmocniej zdewastowany został pałac. Na szczęście na przełomie lat 60. i 70. grupa zapaleńców doprowadziła zabudowania do stanu sprzed wojny i utworzyła muzeum. Dziś można zwiedzić nie tylko odrestaurowany pałac, lecz także wozownię, oficynę czy dawną stajnię. 

skansen w Ciechanowcu

skansen w Ciechanowcu

skansen w Ciechanowcu

Zbiory Muzeum Rolnictwa liczą ponad 28 000 eksponatów. Znajdują się tu nie tylko zabytkowe drewniane chaty z pogranicza Mazowsza i Podlasia, lecz także w pełni działający młyn wodny, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do uprawy roli itd. W skansenie zgromadzono największą w Polsce kolekcję lokomobil parowych (w czasie wizyty w muzeum dowiedzieliśmy się przy okazji, czym owa lokomobila jest!) i ciągników. Wiele z nich jest sprawna i bywa uruchamiana na specjalne okazje. Ta część szczególnie zainteresowała drugą Powsinogę, która w wozowni czuła się jak mały chłopiec w sklepie z zabawkami. Ten błysk w oku mówił sam za siebie! 

skansen w Ciechanowcu

skansen w Ciechanowcu

Na mnie największe wrażenie zrobił natomiast Dział Tradycji Zielarskich, na który składa się muzeum oraz ogród pełen ziół. To zdecydowanie najpiękniej pachnąca część ekspozycji – tuż po wejściu do części muzealnej w zwiedzających uderza niezwykły zapach ziołowych mieszanek. Suszone rośliny wiszą pod sufitem, roztaczając wręcz narkotyczne aromaty. Część z nich zgromadzono również już w formie sproszkowanej w pieczołowicie uporządkowanych słoiczkach. 

skansen w Ciechanowcu

skansen w Ciechanowcu

Warto zajrzeć również do pierwszego w Polsce Muzeum Weterynarii, mieszczące się w dawnej stajni, która po wojnie służyła jako lecznica dla zwierząt. Można tu obejrzeć bogatą kolekcję narzędzi weterynaryjnych – służących zarówno do podkuwania końskich kopyt, jak i… kastrowania. 

W Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu organizowane są również imprezy cykliczne, takie jak Niedziela Palmowa, Ogólnopolski Konkurs Gry na Instrumentach Pasterskich czy –  szczególnie nas kuszące –  Podlaskie Święto Chleba.  

Garść informacji praktycznych: 

  • Cena biletów: normalny 14 zł, ulgowy 7 zł. 
  • Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek 8:00 – 18:00; soboty, niedziele i święta 9:00 – 19:00.  

Na zwiedzanie muzeum warto poświęcić około 2-3 godzin.  

Więcej szczegółów na stronie: https://www.muzeumrolnictwa.pl/  

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *