Skansen w Rumszyszkach – litewska wieś w miniaturze

Rumszyszki skansen

Skansen w Rumszyszkach jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Znajduje się około 25 km od Kowna, na brzegu Zalewu Kowieńskiego.

Skansen w Rumszyszkach zajmuje aż 174 hektarów, co czyni go największym muzeum etnograficznym pod gołym niebem na Litwie. Zgromadzono tu około 150 domów i budynków gospodarczych pochodzących z okresu od XVIII do XX wieku. Zostały malowniczo wkomponowane w teren, na którym rozległe pola spotykają się z dziko wyglądającym lasem. Rozległość skansenu sprawia, że można spędzić tu praktycznie cały dzień, niespiesznie spacerując od chaty do chaty. Nawet w bardzo przyspieszonej wersji zwiedzanie potrwa około 2 godzin. My odwiedziliśmy Rumszyszki poza sezonem (na początku marca), dlatego musieliśmy zadowolić się tylko oglądaniem chat z zewnątrz – budynki były bowiem zamknięte. Wynagrodziła nam to za to błoga cisza – przez cały spędzony tu czas spotkaliśmy zaledwie kilku turystów.

Rumszyszki skansen

Rumszyszki skansen

Sercem skansenu w Rumszyszkach jest zrekonstruowane miasteczko z rynkiem, sklepami, apteką, szkołą i karczmą. W niektórych budynkach mieszczą się warsztaty rzemieślników, w sezonie można więc zobaczyć tu, jak dawniej na Litwie wytwarzało się przedmioty codziennego użytku. Nad miasteczkiem góruje piękny, drewniany kościół z XIX wieku.

Rumszyszki skansen

Rymszyszki skansen

Resztę ekspozycji podzielono na części odwzorowujące regiony etnograficzne Litwy: Suwalszczyznę (Suvalkija), Wileńszczyznę (Dzūkija), Auksztotę (Aukštatija), Małą Litwę i Żmudź (Žemajtija). W każdej sekcji znajdują się charakterystyczne dla danego obszaru chaty, obory, młyny i inne wiejskie zabudowania. Nie brakuje również obiektów małej architektury sakralnej jak krzyże i drewniane kapliczki. We wnętrzach domów umieszczono używane w dawnych czasach sprzęty domowe i narzędzia. Można tu więc nie tylko zobaczyć, jak kilka wieków temu mieszkano na Litewskiej wsi, lecz także jak w przybliżeniu mogło wyglądać życie codzienne.

Rumszyszki skansen

 

Rumszyszki skansen

Rumszyszki skansen

Poszczególne części ekspozycji są w naturalny sposób oddzielone lasem i polami. Dzięki temu naprawdę ma się wrażenie, że chodzi się od wsi do wsi.

Rumszyszki skansen

Rumszyszki skansen

Rumszyszki skansen

Wstęp do skansenu kosztuje 4 euro (bilet ulgowy to koszt 2 euro). Poza sezonem zapłaciliśmy 3 euro od osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *