Wieś spokojna, wieś wesoła – skanseny w pobliżu Warszawy

skansen w Ciechanowcu

Polecamy 6 wartych odwiedzenia skansenów, które znajdują się w odległości do 150 km od Warszawy.

Żeby dobrze poznać wiele mechanizmów, trzeba sięgnąć do ich źródeł. Żeby zrozumieć współczesność, warto bliżej przyjrzeć się przeszłości. Dlatego tak chętnie zwracamy się w stronę kultury ludowej. Kryje się w niej wiele odpowiedzi na pytania, z którymi przychodzi mierzyć się każdego dnia. W poznawaniu ludowej mądrości pomagają oczywiście podróże – zwłaszcza te do skansenów, będących nie tylko obiektami muzealnymi, lecz także żywym przykładem na to, jak atrakcyjna może być tradycja.

A skansenów w pobliżu Warszawy jest naprawdę wiele! Przedstawiamy te, do których można dojechać w maksymalnie 2 godziny.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Skansen w Sierpcu znajduje się około 145 km od Warszawy (w kierunku Torunia) i zajmuje powierzchnię około 60,5 ha. Zgromadzono tu ponad 80 obiektów małej i dużej architektury, w tym 11 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, drewniany wiatrak czy XIX-wieczny drewniany kościół. Znajduje się tu również zespół dworski z pięknie odtworzonymi wnętrzami i mini-parkiem krajobrazowym. To właśnie w tym dworku kręcono kilka ujęć z „Pana Tadeusza”, w tym scenę słynnego poloneza

Rozległy teren skansenu oraz bogactwo eksponatów sprawiają, że na niespieszne zwiedzanie muzeum można śmiało poświęcić cały dzień. Na głodnych i spragnionych czeka natomiast karczma Pohulanka, w której można skusić się zarówno na pajdę ze smalcem, jak i na coś konkretniejszego.

Skansen w Sierpcu

Skansen w Sierpcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Skansen znajduje się około 140 km od Warszawy, tuż za granicą województwa podlaskiego. Mieści się na terenie zespołu pałacowo-parkowego, należącego niegdyś do rodziny Starzeńskich herbu Lis. Zbiory Muzeum Rolnictwa liczą ponad 28 000 eksponatów. Znajdują się tu nie tylko zabytkowe drewniane chaty z pogranicza Mazowsza i Podlasia, lecz także w pełni działający młyn wodny, sprzęty gospodarstwa domowego czy narzędzia do uprawy roli. W skansenie zgromadzono największą w Polsce kolekcję lokomobil parowych i ciągników – wiele z nich nadal jest sprawna i bywa uruchamiana na specjalne okazje. Warto zajrzeć również do pierwszego w Polsce Muzeum Weterynarii czy Działu Tradycji Zielarskich, w którym można podziwiać ogród pełen ziół i muzeum wypełnione suszonymi roślinami i kolorowymi słoiczkami. To zdecydowanie najładniej pachnąca część skansenu!

skansen w Ciechanowcu

skansen w Ciechanowcu

 

Zobacz pełną relację z wycieczki do Skansenu w Ciechanowcu!

Muzeum Wsi Radomskiej

Skansen znajduje się na obrzeżach Radomia i zajmuje około 32 ha. Obejmuje ponad 60 obiektów architektury ludowej, w tym kilkanaście krytych strzechą chałup, dworek z bielonymi ścianami, remizę, kuźnię, kaplice, wiatraki i wiele, wiele innych. Warto też poświęcić chwilę i obejrzeć wystawę maszyn rolniczych, natomiast na wygłodniałych czeka w karczmie pajda swojskiego chleba ze smalcem.

Przez skansen przepływa rzeka Kosówka, na terenie muzeum znajduje się również kilka stawów. Spacer po skansenie to więc także okazja do podziwiania niezwykłych walorów krajobrazowych terenu.

Skansen w Radomiu

Skansen w Kuligowie

Kuligów to niewielka miejscowość malowniczo położona w zakolu Bugu, około 30 km od Warszawy. Jest inicjatywą prywatną, a jednocześnie dziełem życia Wojciecha Urmanowskiego, który od kilkudziesięciu lat kolekcjonuje różne przedmioty związane z lokalną tradycją. Początkowo były to pamiątki rodzinne, następnie zbiór zaczął powiększać się o kolejne eksponaty. Dziś na terenie o wielkości nieprzekraczającej klasycznej działki budowlanej można podziwiać wozownię pełną starych pojazdów, wiejską chatę z pełnym wyposażeniem, pralnię z maglem itd. Na terenie skansenu znajduje się również kuźnia, której rozwijanie jest szczególnie bliskie założycielowi skansenu – zarówno ojciec, jak i dziadek pana Wojciecha byli bowiem kowalami.

Niezwykłość skansenu w Kuligowie tkwi przede wszystkim w tym, że bardziej przypomina galerię sztuki ludowej niż klasyczne muzeum. Zgromadzono tu bogatą kolekcję rzeźb z drewna, wykonanych przez Marka Gołaszewskiego przy użyciu… piły spalinowej i metalu. Demon drzewny, jednorożec-bujaczka, wyciosana w kłodzie kobieta przeglądająca się w lustrze –  rzeźby i instalacje kryją się pomiędzy chatami lub w ich wnętrzach, budząc zasłużony podziw.

Skansen w Kuligowie

Skansen w Kuligowie

Więcej o skansenie w Kuligowie dowiesz się z tej relacji.

Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach

W podłowickich Maurzycach (około 80 km od Warszawy i 50 km od Łodzi) znajduje niewielki skansen, w którym zgromadzono około 40 obiektów pochodzących z dawnego Księstwa Łowickiego (okolice dzisiejszego Łowicza i Skierniewic) – zarówno budynki mieszkalne, inwentarskie, jak i składowe. Charakterystyczną cechą umiejscowionych tu zabudowań wiejskich są ściany w intensywnym niebieskim kolorze. Wśród interesujących obiektów warto wymienić m.in. wiejską szkołę, mieszkanie nauczycielki z okresu międzywojennego i świątynia z pięknie dekorowanym wnętrzem. Uwagę zwracają również rozrzucone po całym terenie obiekty małej architektury, jak studnie i kapliczki, oraz… kolorowe ogródki otaczające wiele z chat. We wnętrzach nie może zabraknąć również tak charakterystycznych łowickich wycinanek i innych ludowych dekoracji.

Skansen w Maurzycach

 

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie

Na skarpie nad rzeką Narew, na obszarze 3,5 ha rozpościera się park etnograficzny, w którym można z bliska zobaczyć, jak na przełomie XIX i XX wieku wyglądało życie we wsi kurpiowskiej. Skansen znajduje się około 150 km od Warszawy, w pobliżu Łomży. Jest niewielki, ale bardzo malowniczy – położony na zróżnicowanym terenie zachęca do spacerów. Znajdują się tu 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, itp. Uwagę zwracają zwłaszcza wydrążone w pniach ule.

Skansen w Nowogrodzie

Skansen w Nowogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *