Szydłowiec – idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Warszawy

Szydłowiec zamek

Szydłowiec to miasteczko pełne spokojnego uroku i malowniczych atrakcji. Okazuje się idealną destynacją na jednodniową wycieczkę!

Jeśli akurat uda się nam wygospodarować wolny weekend lub dzień urlopu w środku tygodnia, bardzo lubimy praktykować mikroturystykę. Na cel jednodniówki obieramy zazwyczaj miejsca do 150-200 km od Warszawy – po to, by długość jazdy nie przekroczyła czasu, jaki będziemy mieć do dyspozycji na miejscu. Do takiej wycieczki nie trzeba się długo przygotowywać – wystarczy sprawdzić, co warto zobaczyć w okolicy, zatankować samochód, założyć wygodne buty, wrzucić do plecaka wodę i aparat fotograficzny i… można jechać!

Tym razem celem naszej jednodniowej mikrowyprawy stał się Szydłowiec – urokliwe miasteczko leżące na granicy województw mazowieckiego i świętokrzyskiego, nieco ponad 30 km od Radomia i około 130 km od Warszawy.

Szydłowiec – urokliwe miasto z bogatą historią

Historia Szydłowca sięga prawdopodobnie XIV wieku i jest ściśle związana z rodem Odrowążów, którzy w drugiej połowie XV stulecia przyjęli nazwisko Szydłowieckich. Potem miasto przechodziło w ręce Radziwiłłów (dzięki nim rozwinęło się tu wydobycie i obróbka piaskowca, z którego Szydłowiec jest znany do dziś) i Sapieżyńskich. W czasie I wojny światowej Szydłowiec znalazł się pod okupacją austriacką, a w okresie II wojny – jako duże skupisko ludności żydowskiej – został zamieniony w otwarte getto.

Obecnie Szydłowiec to urokliwe, zielone, liczące około 12 tysięcy mieszkańców miasteczko, w którym wciąż zachowało się kilka atrakcji, świadczących o bogatej historii miejscowości.

Szydłowiec – atrakcje miasta

  • Zamek – to główny powód, dla którego odwiedziliśmy Szydłowiec. Zamek został wybudowany w XV wieku na miejscu dawnego grodu drewnianego. Pięknie odnowioną sylwetkę z białymi ścianami i dachem pokrytym czerwoną dachówką widać z daleka. Warto jednak podejść bliżej, by zachwycić się szczegółami, jak miedziane gargulce czy dekoracyjne fryzy wieńczące elewację. Zamek jest pięknie położony w sercu Parku Radziwiłłowskiego, na sztucznie usypanej wyspie, otoczonej fosą.

Szydłowiek zamek

Szydłowiec zamek

Obecnie na zamku mieści się centrum kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Wstęp do muzeum jest darmowy (za opłatą można wypożyczyć audioprzewodnik), a zbiory zaskakująco bogate – można tu podziwiać zarówno skrzypce, jak i liry korbowe czy kobzy. Warto skorzystać również ze słuchawek, by posłuchać, jak brzmią poszczególne instrumenty.

Muzeum Instrumentów Ludowych

Bardzo polecamy też skorzystanie z usług zamkowej restauracji, w której za jedynie 13 zł można zjeść zestaw dnia, składający się z zupy i drugiego dania. Lokal może nie jest najbardziej okazały, ale za to kuchnia bije na głowę niejedną renomowaną, modną restaurację. Obiad był pyszny, obfity i przygotowany na miejscu (słyszeliśmy, jak tłucze się kotlet!).

  • Rynek z Ratuszem – tuż obok zamku znajduje się niewielki rynek otoczony zabytkowymi kamieniczkami. W jego centrum mieści się XVII-wieczny Ratusz, uznawany za jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zabytków w Polsce. Budynek ma formę prostokąta z czterema wieżyczkami. Chętni mogą również wdrapać się na taras widokowy.

Szydłowiec ratusz

W południowej części rynku znajduje się z kolei okazały kościół farny pod wezwaniem św. Zygmunta. Świątynia została wzniesiona u schyłku średniowiecza z miejscowego piaskowca.

Szydłowiec kościół farny

  • Kamieniołomy – piaskowiec jest ściśle związany z rozwojem gospodarczym Szydłowca. Zyskał na znaczeniu zwłaszcza w połowie XIX i na początku XX wieku, kiedy to stał się bardzo popularnym materiałem budowlanym. Na szeroką skalę był używany również podczas odbudowy polskich miast po zniszczeniach wojennych. Z piaskowca wykonano nawet elewację Pałacu Kultury i Nauki! Obecnie wydobycie piaskowca przeniosło się za miasto, jednak szydłowieckie Kamieniołomy Pikiel i Podkowiński wciąż stanowią ważną część miejskiej tkanki. Zostały częściowo wypełnione wodą i powoli zarastają lasem, stając się popularnym i atrakcyjnym krajobrazowo miejscem rekreacji.

Co zobaczyć w okolicy Szydłowca?

Wyprawę do Szydłowca warto połączyć również ze zwiedzaniem okolicy. W bezpośrednim sąsiedztwie Radomia i Szydłowca można bowiem znaleźć wiele interesujących miejsc, takich jak:

  • Ogród Rzeźby Współczesnej w Orońsku – w malowniczym parku okalającym zabytkowy dworek znajduje się kilkadziesiąt rzeźb wykonanych z kamienia, brązu, stali, żeliwa, drewna i ceramiki. Stanowią integralną część parkowego krajobrazu, a wiele z nich istnieje jedynie w kontekście ogrodowego otoczenia – jak instalacja pozwalająca przechadzać się po wodzie lub rzeźba kryta w szuwarach.

Orońsko ogród rzeźby

  • Muzeum Wsi Radomskiej – skansen obejmuje kilkanaście krytych strzechą chałup, dworek z bielonymi ścianami, remizę, kuźnię, kaplice, wiatraki i wiele, wiele innych obiektów ludowej architektury. Można tu również obejrzeć bogatą kolekcję maszyn rolniczych.
  • Rezerwat Skałki Piekło pod Niekłaniem – znajdują się tu niezwykłe formy skał piaskowych powstałe w wyniku erozji. Rezerwat znajduje się w lesie, około 1,5 km od drogi i parkingu.
  • Drewniany kościół p.w. św. Andrzeja Boboli w Bardzicach – niewielki kościółek został wybudowany w XVII w. z drewna modrzewiowego i budzi nieodparte skojarzenia z drewnianymi kapliczkami znanymi chociażby z wypraw w Bieszczady. Pierwotnie znajdował się w Białobrzegach, a na obecne miejsce przeniesiono go w latach 70. Zachwyca nie tylko drewnianą konstrukcją, lecz także malowniczym położeniem w otoczeniu drzew i innych obiektów małej architektury sakralnej (kapliczek i stacji drogi krzyżowej). Uwagę przykuwają już same bramy prowadzące na teren kościoła.Bardzice drewniany kościół

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *