Troki – imponujący zamek na wyspie

Troki zamek

Na wyspie na jeziorze Galwe, w litewskiej miejscowości Troki wznosi się majestatyczny zamek. Atrakcja mieści się około 150 km od Polskiej granicy.

Zamek w Trokach został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku. Wzniesiono go w stylu gotyckim, głównie z cegły i kamienia. Przez lata był areną walki o władzę i ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamek stracił jednak znaczenie strategiczne po bitwie pod Grunwaldem. Próbowano mu potem nadać charakter letniej rezydencji, niestety prace adaptacyjne zostały przerwane przez wojnę z Moskwą. Zamek został wtedy doszczętnie zniszczony, a rekonstrukcję udało się przeprowadzić dopiero w latach 50. XX wieku.

Zamek w Trokach – zwiedzanie

Do zrekonstruowanej warowni prowadzi malownicza droga przez most przerzucony nad wodami jeziora. Dookoła rozciągają się tereny zielone, należące do Trockiego Historycznego Parku Narodowego. Chętni mogą skorzystać z rejsu łodzią po jeziorze, w czasie którego okrąża się zamek i podpływa do nieco dalszych zakątków zbiornika. Koszt takiej wycieczki to 5 euro.

Troki zamek

Zamek Troki

Zamek Troki

Na wizytę w zamku warto poświęcić około dwóch godzin. Jest bowiem co zwiedzać! Poza samymi imponującymi murami z czerwonej cegły i potężnymi basztami do zwiedzania udostępniono również komnaty zamieszkiwane dawniej przez książęcą rodzinę. W niektórych salach można podziwiać wyposażenie wnętrz, w innych takie eksponaty jak monety czy pięknie zdobione fajki.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8 euro. Za bilet ulgowy (dla dzieci, studentów i seniorów) trzeba zapłacić 4 euro.

Troki legendy związane z zamkiem

Zamek Troki

Niemal każdy zamek ma swoje legendy. Nie inaczej jest z budowlą w Trokach. Wśród okolicznych mieszkańców krążą opowieści o duchu księcia Witolda, który ukazuje się na jednej z baszt zamku. Taki widok ma zwiastować powodzenie na przyszły rok. Inna, bardziej makabryczna legenda jest związana z kolei z samym jeziorem, którego wody oblewają warownię. Ponoć jego nazwa – Galwe – wywodzi się od głowy. Zgodnie z dawnymi opowieściami, ktoś musi w nim położyć głowę (utopić się), by na wiosnę w całości odmarzło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *