Wesoła – zielone serce Warszawy

Wesoła przyroda

Zawsze jest dobra pora, by skorzystać z dobroczynnego wpływu leśnych kąpieli. Jak się okazuje – w tym celu wcale nie trzeba odjeżdżać  daleko od cywilizacji.

W poszukiwaniu dzikości wielu warszawiaków jeździ do Białowieży, na Mazury, w Bieszczady… Tymczasem, by podziwiać piękno natury w czystej postaci nie trzeba wcale wyjeżdżać ze stolicy. Wystarczy… iść do lasu. I nie mówimy wcale o zatłoczonym Lesie Kabackim czy o nadwiślańskich kępach, lecz o leśnych ostępach w najmłodszej dzielnicy Warszawy – Wesołej.

Bagno Jacka – torfowiska i brzeziny

Rezerwat Bagno Jacka jest uważany za jeden z najcenniejszych przyrodniczo obiektów w dzielnicy. Rozciąga się pomiędzy Zielonką a Rembertowem i zajmuję powierzchnię ponad 19 ha. Obejmuje teren, na którym dawniej wydobywano torf – dziś w wielu miejscach można natknąć się na malownicze mokradła i zarośnięte doły. Najpiękniej wyglądają okolice zbiornika wodnego, leżącego niemal tuż przy stacji PKP Warszawa Wesoła. Ogromne wrażenie robią zwłaszcza wystające ponad lustro wody połamane pnie brzóz.

Bagno Jacka odwiedzamy regularnie co kilka tygodni, by podziwiać, jak zmienia się wraz z następowaniem pór roku. Wiosną podmokłe tereny są pokryte drobnymi, białymi kwiatami, latem nad wodą unoszą się kolorowe ważki, a jesienią przyroda powoli wycisza się i szarzeje.

Bagno Jacka

Bagno Jacka

 

Do Bagna Jacka najlepiej dotrzeć, wchodząc w las przy stacji kolejowej. Można również dojść do rezerwatu od stron ogródków działkowych, idąc przez kilkadziesiąt metrów torami biegnącymi z jednostki wojskowej.

Macierowe Bagno dla rowerzystów i spacerowiczów

Macierowe Bagno to torfowisko znajdujące się na terenie osiedla Stara Miłosna. Powstało, gdy wśród wydm utworzyło się kilka stojących zbiorników wodnych, które z biegiem czasu przekształciły się w malownicze mokradła. Niezwykłe walory przyrodnicze okolicy sprawiają, że Macierowe Bagno zostało włączone do obszaru Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, nie stanowi jednak odrębnego rezerwatu. Dawniej na tym terenie wydobywani torf, las został więc poprzecinany siecią dróg i ścieżek. Tuż obok zbiorników wodnych znajduje się również małe osiedle domków jednorodzinnych.

Bardzo dobrze oznaczone trasy sprawiają, że okolice Macierowego Bagna to prawdziwy raj dla spacerowiczów i rowerzystów. Wciąż nie ma tu jednak takich tłumów jak w Lesie Kabackim czy innych dużych warszawskich lasach (które według mnie często zaczynają przypominać bardziej parki…). Wciąż można cieszyć się dzikością i oddychać pełną piersią czystym, leśnym powietrzem.

Macierowe Bagno

Macierowe Bagno

Do Macierowego Bagna najlepiej dotrzeć od ulicy Torfowej. Na skrzyżowaniu Torfowej i Jana Pawła II znajduje się przystanek autobusowy, nie ma również przeszkód, by w okolicy zostawić samochód. Nie polecamy jednak podjeżdżania pod same bagno – po co, skoro to ma być spacer?

Zielony Punkt Kontrolny – spacer uporządkowany

Pretekstem do lepszego poznania leśnych ostępów w Wesołej będzie Zielony Punkt Kontrolny – projekt zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego na 2016 rok. Po lasach zostały rozrzucone drewniane, ponumerowane słupki, które można odnaleźć dzięki specjalnie przygotowanym mapom. W ten sposób powstają malownicze trasy spacerowe, prowadzące leśnymi ścieżkami – to więc idealna recepta na usystematyzowanie rekreacyjnej wędrówki, a jednocześnie… poćwiczenie nieco zmysłu orientacji. Aby odnaleźć punkty, trzeba bowiem choć odrobinę znać się na czytaniu mapy i czasem trochę zboczyć ze ścieżki, bo niektóre słupki umieszczono w miejscach dość niespodziewanych.

Zwykle po prostu kręciliśmy się po lesie bez celu, a dzięki  Zielonemu Punktowi Kontrolnemu zyskaliśmy wyraźne punkty, wytyczające szlak. W ramach projektu powstało 5 map (do znalezienia tu: http://www.wesola.waw.pl/zielonypunktkontrolny). Nam przejście jednej trasy zajmuje około 3 godzin (ale tempo marszu mamy dość szybkie), choć z każdą kolejną mapą idzie nam coraz szybciej, bo rozpoznajemy już logikę rozmieszczenia słupków i umiemy przewidzieć, jakie ukształtowanie terenu najbardziej kusiło twórców projektu.

To co – znajdziecie je wszystkie? My powoli nad tym pracujemy!

Zielony punkt kontrolny

To jednak nie koniec naturalnych atrakcji Wesołej i okolicy. W sąsiedztwie znajdują się również takie przyrodnicze perełki jak Las im. Króla Jana III Sobieskiego (Warszawa-Wawer) czy Bagno Całowanie (Celestynów).

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *