Will McCallum „Jak zerwać z plastikiem”

jak zerwać z plastikiem

Co zrobić, by przyszłe pokolenia nie musiały po nas sprzątać? Zerwać z plastikiem – bez wahania odpowiada Dyrektor ds. oceanów w Greenpeace UK.

Stworzyliśmy kulturę marnotrawstwa, opartą na masowej produkcji jednorazówek – słomek, kubeczków, torebek foliowych… Jak przekonuje Will McCallum, Dyrektor ds. oceanów w Greenpeace UK, to nie plastik sam w sobie stanowi problem (odpowiednio użyty może nawet uratować życie), lecz stałe napędzanie cyklu bezrefleksyjnego kupowania i wyrzucania. Ogromna część plastikowych odpadów nie zostaje poddana recyklingowi, lecz trafia do „naturalnego obiegu” – do gleby, wody i… organizmów zwierząt i ludzi. Nie musi być nawet świadomie wyrzucona do wody czy porzucona w lesie. Plastikowe mikrogranulki i mikrowłókna zostają spłukane do wody nawet po tym, jak umyjesz się żelem pod prysznic zawierającym sztuczne dodatki czy upierzesz ubranie z dodatkiem poliestru czy poliamidu.

Plastikowa apokalipsa

Jak zauważa McCallum – plastik znajduje się prawdopodobnie we wnętrznościach ponad 90% ptaków morskich. Wchłaniamy go z pożywieniem i pijemy z wodą… Zanieczyszczenie środowiska plastikiem nie jest więc problemem dotykającym krajów trzeciego świata czy jakiejś odległej niezamieszkałej wyspy – dotyczy bezpośrednio nas i – jeśli nic się nie zmieni – będzie wpływał na życie i zdrowie kolejnych pokoleń. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że kultura marnotrawstwa jest w odwrocie i coraz więcej osób nie tylko świadomie segreguje odpady, lecz także wdraża ideę zero waste (czy zero plastic) już na etapie zakupów. Dla tych, którzy zastanawiają się, od czego zacząć zmianę swoich nawyków, jest właśnie książka „Jak zerwać z plastikiem”.

Jak zmienić świat na lepsze

McCallum nie tylko przytacza wyniki badań, kreśląc apokaliptyczną wizję plastikowej zagłady, lecz także podsuwa realne wskazówki i pomysły na zmianę nawyków. Krok po kroku dokonuje analizy poszczególnych aspektów gospodarstwa domowego – od kuchni i łazienki po pokój dziecięcy. Wymienia produkty, które stanowią realne zagrożenie dla środowiska i proponuje alternatywy (zarówno dość oczywiste – woda filtrowana zamiast butelkowanej czy mydło w kostce zamiast płynnego mydła w plastikowym opakowaniu; jak i bardziej odkrywcze – własny kubek wielorazowy zamiast brania za każdym razem papierowo-plastikowego kubka na wynos). Nie pomija nawet takich tematów jak środki higieny intymnej czy… brokat. Sugeruje zmianę nawyków zakupowych – zabieranie do sklepu własnych pojemników, w których można umieścić produkty sypkie czy zrezygnowanie z reklamówek.

Niestety większość przyjaznych środowisku marek, o których pisze autor, nie jest łatwo dostępnych na polskim rynku. W naszym kraju wciąż jeszcze zakup szczoteczki do zębów na drewnianym trzonku, mleka w szklanej butelce, kosmetyków rozlewanych do wielorazowych opakowań czy materaca wykonanego ze tworzyw z recyklingu stanowi pewien problem. Porady McCalluma na pewno jednak mogą stać się natchnieniem do samodzielnych poszukiwań.

„Jak zerwać z plastikiem” to silny impuls do zmiany. Po książkę warto sięgnąć zwłaszcza teraz – w przededniu wymyślania noworocznych postanowień. Ja już swoje mam – będę krok po kroku zrywać z plastikowymi jednorazówkami (zwłaszcza z kubkami do kawy i innymi opakowaniami na wynos)!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *