Atrakcje Wilna – co zobaczyć w stolicy Litwy?

Wilno

Co zwiedzić w Wilnie? Jakie są najważniejsze atrakcje tego miasta? Gdzie wybrać się na spacer? Podpowiadamy!

Wilno nie jest może najbardziej imponującym pod względem architektonicznym miastem, w którym byliśmy. Jest za to niesamowicie klimatyczne. W wąskich uliczkach Starego Miasta i Zarzecza z przyjemnością można się zgubić i błądzić przez cały dzień. Wieczorem warto natomiast zaszyć się w przytulnej knajpce, raczyć się litewskim piwem i zajadać tłuściutkie cepeliny.

Wilno jest dla nas miastem szczególnym. To tu się zaręczyliśmy i tu odkryliśmy w sobie pasję do powsinogowania. W miniony weekend, 5 lat po tym, jak przyjęłam zaręczyny, znów byliśmy w tym magicznym miejscu. Znów nocowaliśmy w tym samym hostelu i znów spacerowaliśmy po urokliwych uliczkach stolicy Litwy.

Co zobaczyć w Wilnie? Oto nasz subiektywny wybór atrakcji. Na ich zobaczenie spokojnie wystarczy weekendowy pobyt w stolicy Litwy.

Uliczki Starego Miasta

Wileńskie Stare Miasto jest dość rozległe, a jednocześnie bardzo kameralne. Są tu bowiem zarówno szerokie, reprezentacyjne ulice, jak Pilies czy Prospekt Giedymina, jak i wąskie uliczki i malownicze zaułki. Z głównych deptaków warto zboczyć m.in. w ulicę Literatų, gdzie niegdyś mieściły się liczne kawiarnie i mieszkał… Adam Mickiewicz. W ściany znajdujących się tu domów wmurowano niepowtarzalną kompozycja z ceramicznych płytek, płaskorzeźb i innych małych dzieł sztuki. Wszystko po to, by upamiętnić litewskich pisarzy i poetów.

Wilno stare miasto

Wilno Literacka

Zarzecze

Užupis (Zarzecze) od centrum Wilna oddziela rzeka Wilejka. Jeszcze kilkanaście lat temu była to dzielnica zaniedbaną i cieszącą się złą sławą. Dziś to mekka litewskiej bohemy artystycznej, miejsce przyciągające twórców, indywidualistów i poszukiwaczy tego, co wykracza poza utarte normy. Organizowane są tu liczne wydarzenia kulturalne, a w niemal każdej uliczce można znaleźć klimatyczne lokale. Co więcej – Zarzecze to… republika (proklamowana 1 kwietnia 1997 roku). Ma własny hymn, godło, prezydenta, 17-osobową armię, a nawet konstytucję. Można przeczytać ją na tablicach umieszczonych na murze przy ulicy Paupio.

Zarzecze wilno konstytucja

Zarzecze

Nad dzielnicą czuwa anioł – rzeźba ustawiona na głównym placu Zarzecza.

Baszta Giedymina

Znajdująca się na wzniesieniu (zwanym Górą Zamkową) baszta to pozostałość Zamku Górnego, który nie przetrwał niestety wojennych zawieruch XVII wieku. Dziś, osamotniona, góruje nad miastem i przyciąga wzrok nie tylko miłośników historii. Z jej szczytu rozciąga się bowiem piękny widok na Wilno. W murach baszty działa natomiast Muzeum Zamku Górnego, w którym można zobaczyć m.in. makiety średniowiecznego Wilna, zbroje, kule armatnie czy krzyżackie sztandary.

Góra Trzykrzyska

To kolejny po Górze Zamkowej popularny punkt widokowy. Aby się na nią wdrapać, trzeba pokonać 300 drewnianych schodów. Piękna panorama Wilna wynagradza jednak ten wysiłek.

Wilno panorama

Góra trzykrzyska

Na szczycie Góry Trzykrzyskiej wznosi się pomnik przedstawiające trzy białe krzyże. Ich geneza nie jest dokładnie znana – według legendy ustawione tu w XVII wieku drewniane krzyże miały upamiętniać męczeństwo zamordowanych tu franciszkanów. W kolejnych stuleciach ustawiono tu pomnik betonowy, który został jednak wysadzony w latach 50. XX wieku. Krzyże, które można zobaczyć dziś, wzniesiono w 1989 roku jako pomnik ofiar stalinizmu na Litwie.

Góra trzykrzyska

Ostra Brama

Ostra Brama, czyli brama miejska będąca pozostałością dawnych fortyfikacji, to jedna z najbardziej znanych atrakcji w Wilnie – zwłaszcza wśród Polaków. Jej część stanowi bowiem kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej.

Wilno Ostra Brama

Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława

Plac Katedralny z monumentalną bazyliką to bez wątpienia serce Wilna. To tu zaczyna się prospekt Giedymina, stąd też prowadzą drogi na Górę Trzykrzyską i do Baszty Giedymina.

Obecna świątynia nosi cechy stylu klasycystycznego, jednak nie jest to jej pierwotny wygląd. W okresie przed chrystianizacją Litwy w miejscu katedry znajdowała się świątynia poświęcona Perkunowi. Chrześcijański kościół stanął tu prawdopodobnie w XII wieku i w kolejnych stuleciach był kilkakrotnie przebudowywany w duchu obowiązującego stylu architektonicznego.

Wilno bazylika

Wilno Bazylika

Pod bazyliką znajdują się rozległe podziemia z kryptami królewskimi. Są udostępnione do zwiedzania z przewodnikiem. Wycieczka z oprowadzaniem w języku polskim odbywa się w piątki i poniedziałki o godz. 16.00. Warto – można bowiem poznać kilka ciekawostek dotyczących nie tylko samej świątyni, lecz także historii Litwy i Polski, a same podziemia naprawdę robią wrażenie.

Obok bazyliki mieści się dzwonnica, zaadaptowana z dawnej baszty, oraz odbudowany Zamek Dolny, będący rekonstrukcją dawnej siedziby Wielkich Książąt Litewskich i królów polskich.

Kościoły

Wilno to miasto kościołów. Na samym Starym Mieście jest ich kilka i to rozmieszczonych co kilkaset, a nawet kilkadziesiąt metrów. Niektóre są… opuszczone i zrujnowane.

Najpiękniejszym (przynajmniej według nas) jest Kościół św. Anny, znajdujący się przy ulicy Maironio 8. Jego niezwykła fasada została zbudowana przy użyciu 33 różnych rodzajów cegieł ceramicznych pomalowanych na czerwono. Z daleka strzeliste wieże wyglądają jak misterna koronka. Tuż za świątynią znajduje się gotycki kościół św. Franciszka i św. Bernarda (oraz pomnik Adama Mickiewicza), a nieco ponad pół kilometra dalej – wspomniana już bazylika.

kościoły Wilno

kościół św. Anny Wilno

Warto zajrzeć również do Kościoła św. Piotra i Pawła (Antakalnio g. 1), by zachwycić się wnętrzem, ozdobionym przez ponad 2 tysiące rzeźb stiukowych o tematyce biblijnej, mitologicznej i historycznej.

W Wilnie można jednak zobaczyć nie tylko katolickie świątynie, lecz także cerkwie i synagogi. Przy samej Ostrej Bramie znajduje się główna świątynia prawosławna na Litwie – monumentalna Cerkiew Świętego Ducha.

Hall Market

To pokaźnych rozmiarów hala targowa, znajdująca się przy ulicy Pylimo 58, kilkaset metrów od Ostrej Bramy. Jest największym i najstarszym targowiskiem w Wilnie. Można tu kupić niemal wszystko – od bielizny i ubrań po artykuły spożywcze. Warto tu zajrzeć w poszukiwaniu typowo litewskich wyrobów, jak ciemny chleb, kindziuk (rodzaj kiełbasy), suszone mięso czy ser twarogowy w przyprawach.

Wilno Hall Market

Hala to też dobre miejsce, by na chwilę przysiąść i odpocząć od zwiedzania. Poza straganami znajdują się tu również przyjemne knajpki.

Hala targowa Wilno

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *