Wrocław poza głównym szlakiem – mniej znane atrakcje

Wrocław atrakcje

Ostrów Tumski i Panorama Racławicka to dopiero początek! Co zobaczyć we Wrocławiu, jeśli było się już nawet w zoo i w Muzeum Narodowym? Podpowiadamy!

Wrocław oferuje o wiele więcej atrakcji, niż wynika to z większości popularnych przewodników. Co więcej – wiele z nich znajduje się w odległości krótkiego spaceru od Rynku. Można więc zobaczyć je nawet w czasie weekendowej wycieczki.

Hydropolis

To niezwykłe muzeum, w którym wszystko kręci się wokół wody. Powstało w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku, w którym jeszcze do 2011 roku przechowywano wodę pitną. Nowoczesne, multimedialne ekspozycje, szczegółowe modele i interaktywne instalacje pokazują ten najważniejszy we wszechświecie płyn z różnych perspektyw. Muzeum jest podzielone na 8 stref. Zwiedzanie zaczyna się od „Planety wody” – sali, w której na ekranie 360o jest wyświetlany film przedstawiający w skrócie powstanie Ziemi. W dalszej części na zwiedzających czekają „Głębiny” pełne dziwnych stworzeń, strefa „Człowiek i woda”, w której można dowiedzieć się, jaką rolę pełni woda w naszym organizmie, „Miasto i woda” z interaktywnym planem Wrocławia czy „Stany wody” z wodnym kominkiem i imitacją zamieci śnieżnej. Wystarczy podążać za niebieską, podświetloną ścieżką, by spędzić naprawdę fascynujące 2 godziny.

Hydropolis

Hydropolis

Kolejkowo

Kolejkowo, czyli największa w Polsce makieta kolejowa, zachwyci zarówno małych, jak i dużych zwiedzających. Mieści się w budynku Dworca Świebodzkiego i zajmuje powierzchnię 335 m2. Makieta obejmuje 242 budynki, 3437 figurek ludzi i zwierząt, 15 pociągów i 215 samochodów. Niezwykle szczegółowo odwzorowuje różne zakątki Dolnego Śląska – kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, schronisko Szwajcarka w Sudetach czy też sam Dworzec Świebodzki. Mieszkańcy Kolejkowa są uchwyceni w czasie wykonywania codziennych zajęć – robią zakupy, spacerują, uprawiają ziemię, hodują zwierzęta i oczywiście jeżdżą pociągami.

Kolejkowo Wrocław

Kolejkowo Wrocław

Kolejkowo Wrocław

Kolejkowo Wrocław

Kolorowe Podwórko na Nadodrzu

Pomiędzy kamienicami przy Roosevelta 14 i 16 mieści się najbardziej kolorowe podwórko we Wrocławiu. Ściany zostały pokryte rozbudowanym muralem (przez twórców nazwanym „niemuralem”, bo obejmuje też elementy rzeźby i ceramiki) zajmującym ponad 1200 m2. Pomysłodawca niezwykłego dzieła, malarz Mariusz Mikołajek, zaprosił do współpracy nie tylko innych artystów, lecz także mieszkańców kamienic. Tak powstała kolorowa instalacja, na której obok podwórkowych pupili uwieczniono Fridę Kahlo, zmarłych kibiców piłkarskiego Śląska czy modelki z dzieł Alfonsa Muchy. Znalazło się tu też miejsce dla egzotycznej dżungli, prehistorycznych malowideł naskalnych czy dzieł rodem ze starożytnego Egiptu.

Kolorowe Podwórko

Kolorowe Podwórko

Kolorowe Podwórko

Kolorowe Podwórko

Neony przy Ruskiej 46

Ściany budynków w podwórku przy ul. Ruskiej 46 zostały ozdobione neonami uratowanymi przed zniszczeniem przez fundację Neon Side Wrocław. Można tu podziwiać rozświetlony szyld Mody Polskiej, Hermesa czy Wrocławia Głównego. Nie jest to może aż tak okazały zbiór, jak w warszawskim Muzeum Neonów, jednak umieszczenie na ścianach budynków, a nie w przestrzeni galerii sprawia, że można łatwo wyobrazić sobie, jak neony prezentowały się na swoich pierwotnych miejscach.

Ruska 46

Stare Jatki

Pierwotnie Stare Jatki była uliczką utworzoną przez dwa rzędy sklepów rzeźniczych. Dziś mieszczą się tam urokliwe galerie i sklepy z rzemiosłem artystycznym. Nie zapomniano jednak o historii tego miejsca. Aby uczcić dawną rolę Jatek ustawiono tu Pomnik Zwierząt Rzeźnych – figury kozy, prosięcia, koguta, kaczki, gęsi, królika i cielaka.

Stare Jatki Wrocław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *