Zielony Punkt Kontrolny – las odkryty na nowo

Zielony punkt kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny to niezwykły projekt, który pozwoli na nowo odkryć radość ze spacerowania po lesie. Pomaga wytyczyć trasę wędrówki i… sprawdzić umiejętności czytania mapy.

Po lasach chodzimy dużo odkąd pamiętam. Z reguły są to jednak nieusystematyzowane spacery bez konkretnego celu – chodzenie dla samego chodzenia. Bo chodzić, spacerować i rozglądać się wokół (lub patrzeć pod nogi) uwielbiamy. Czasem jednak mamy ochotę na nieco bardziej zorganizowaną wędrówkę. Wtedy wyciągamy mapę jednej z tras Zielonego Punktu Kontrolnego i idziemy przed siebie, odnajdując przy tym kolejne punkty. Zabawa ta jest określana jako orienteering i ma swoich fanów nie tylko w Polsce, leż także m.in. w Danii, Francji czy w Wielkiej Brytanii.

Zielony Punkt Kontrolny – co to?

Zielony Punkt Kontrolny to rozsiana w różnych miejscach Polski (i nie tylko) sieć punktów kontrolnych, mających postać ponumerowanych drewnianych słupków. Ich lokalizacje są naniesione na specjalnie przygotowane mapy, które można pobrać ze strony internetowej http://www.zielonypunktkontrolny.pl/

 

Zielony punkt kontrolny

Zielony punkt kontrolny

Mapę wystarczy wydrukować, a potem w odpowiednim miejscu wejść do lasu i odszukiwać kolejne punkty. Na każdym słupku znajdują się numer i perforator, którym można na mapie oznaczyć swoją obecność przy punkcje (niestety zdarza się, że perforatory są połamane, dlatego my do odznaczania znalezionych punktów używamy po prostu długopisu).

Lokalizacje punktów są z reguły tak zaplanowane, by trasy przebiegały w malowniczych okolicach – w pobliżu urokliwych zagajników, drzew o charakterystycznych kształtach, wydm śródlądowych itp. W czasie ich pokonywania można dotrzeć do miejsc, w które w innym przypadku pewnie by się nie zapuściło. A tam czekają prawdziwe leśne skarby!

Zielony punkt kontrolny

Zielony punkt kontrolny

Szlaki można pokonywać piechotą, na rowerze, a na niektórych obszarach i w sprzyjających warunkach – także na nartach biegowych. Na przejście jednej trasy trzeba poświęcić około 3-4 godzin. Konieczna jest jedynie umiejętność czytania mapy, bo to z jej pomocą trzeba orientować się w terenie. Same mapy są dość szczegółowe, dlatego po pewnym treningu i nabraniu doświadczenia bez większych problemów czytać je będą nawet osoby, które tak jak ja zwykle gubią się na prostej drodze. Odnajdywanie punktów daje naprawdę wiele satysfakcji, zwłaszcza że niektóre są naprawdę dobrze ukryte. Tylko nieliczne słupki zlokalizowano w miejscach dobrze widocznych ze ścieżki!

Zielony punkt kontrolny

Gdzie znaleźć Zielony Punkt Kontrolny?

Baza projektów zaliczanych do tras Zielonego Punktu Kontrolnego liczy 120 szlaków w całej Polsce. Wiele z nich znajduje się na Mazowszu i to w bezpośrednim sąsiedztwie lub wręcz w obrębie Warszawy. My jak do tej pory przeszliśmy cztery z pięciu tras w warszawskiej dzielnicy Wesoła. Tutejsze projekty zostały zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego na 2016 rok.

Pełna lista tras znajduje się tutaj:

http://www.zielonypunktkontrolny.pl/baza-projektow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *