Zofijówka – opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku

Zofijówka Otwock

Są tacy, którzy przysięgają, że ruiny szpitala psychiatrycznego w Otwocku są nawiedzone. Mają bowiem swoją mroczną historię. Nic więc dziwnego, że przyciągają poszukiwaczy mocnych wrażeń. 

Ruiny szpitala znajdują się na skraju lasu, przy ulicy Jana Kochanowskiego w Otwocku. Wbrew pozorom nie jest trudno tu trafić i raczej nie ma co liczyć na samotny spacer po kompleksie. Niestety nie wszyscy stosują się do urbexowej zasady “zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko ślady stóp”, bo obiekt z roku na rok ulega coraz większej dewastacji.  

Zofijówka szpital psychiatryczny

Zofijówka szpital psychiatryczny

Mroczna historia Zofijówki 

Szpital został założony w 1908 roku jako Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów i miał zajmować się przede wszystkim przywracaniem pacjentów społeczeństwu poprzez pracę. Został nazwany Zofijówką, na cześć jego fundatorki, Zofii Endelmanowej. W najlepszych latach leczono tu niemal 300 osób, w większości niezamożnych Żydów, którzy nie musieli płacić za pobyt w szpitalu 

W czasie II wojny światowej zakład znalazł się jednak na terenie getta i stał areną tragicznych wydarzeń – w czasie likwidacji getta Niemcy zabili ponad 100 pacjentów, a część personelu popełniła samobójstwo. Tylko nielicznym pracownikom udało się uciec karetką.  

Zofijówka Otwock

Zofijówka Otwock

Na miejscu szpitala planowano utworzyć następnie ośrodek służący odnowieniu krwi niemieckiej i hodowli nordyckiej rasy nadludzi. Zakład miał zajmować się również germanizacją polskich dzieci i przystosowywaniem ich do adopcji przez niemieckie rodziny. Planów tych nie udało się jednak zrealizować. 

Po wojnie w budynku mieściło się sanatorium dla gruźlików, a w latach 80. ponownie ulokowano tam szpital psychiatryczny, w którym leczono nie tylko dorosłych, lecz także młodzież uzależnioną od środków odurzających oraz dzieci. Obiekt stał się filią Zespołu Neuropsychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Zagórzu. 

Zofijówka Otwock

Zofijówka Otwock

Zofijówka dziś 

Od 1998 roku budynki stoją jednak opuszczone i niszczeją. Dziś są ruiną pokrytą gęsto napisami i różnego rodzaju rysunkami… Nie ustalono jego stanu prawnego – pracuje nad tym Gmina Wyznaniowa, Marszałek Województwa i Starostwo Powiatowe. Kompleks wygląda jak żywcem przeniesiony z postapokaliptycznego filmu. Chodząc pomiędzy zniszczonymi, zarastającymi dziką roślinnością murami, warto jednak pamiętać, że to, co się tu działo, nie należy do świata fikcji, a ruiny stanowią budzącą grozę pamiątkę mrocznej historii.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *